*

şükela:  tümü | bugün
 • isa'nin 12 havarisinden biri degildir. asil adi saul olan tarsuslu bir yahudidir. onceleri hiristiyanlara eziyet etmis, sonra hiristiyan olup saint peter ile birlikte hiristiyanligi yaymistir.
 • leonard cohen in the future adli super sarkisinda soyle gecen aziz:
  'give me stalin and st paul'
 • hristanliga father son ve holy spirit denilen uclemeyi sokmus kisi. icten ice yahudiligini hicbir zaman birakmadigi rivayet ediliri.
  (bkz: st pauli)
 • konya-glistra yöresini asirlar önce yurt bellemis, hristriyanligi önemli ölcüde buradan yayarak tüm dünya ya nam salmis aziz.
 • hristiyanlığı yahudilikten ayırıp herkesin dini haline getiren insan.. şöyle ki ondan önce hristiyan olmak için ilk olarak yahudi olmak gerekiyordu...
 • pagan adetlerini dine sokup roma imparatorlugunda yayilmasini sagliyan kisi.
 • isa mesih'in "saul , saul niçin bana zulmediyorsun?" şeklinde seslenmesinden sonra mesih inancını yaymaya kendini adamış aziz. katolik kilisesi kurucu olarak aziz petrus ile birlikte aziz pavlus'u kabul eder.
 • anarsist teolojisiyle buyuk tepki toplayan pavlus, bu teolojiyle normal inanc modelinin saygınlıgını dusuruyordu.yahudi olmayanlar gibiyahudiler de her zaman dindarlıgı kurallara uymak olarak yorumlamıslardı..hatta bu pavlus'un geldigi ferisi inancı için asırı ölcülerde gecerliydi: bir emir eksik olacagına on emir fazla olsa daha iyi.(tevrat'ın inanc kuralı buydu) pavlus butun bunların varlıgını şüpheli hale getiriyordu: sünneti, sept kuralını, kirli ile temiz arasındaki farkı, ataların mirasını ve israilogullarının diger halklardan ayrılmışlıgını..eger tevrat, israilogullarının cevresindeki parmakllık yıkılacak olursa tanrı'nın kavmi darmadagın olur, kaybolur giderdi..pavlus bunu istemiyordu, yahudiligin kendi kendini dagıtmasını istemiyordu.hatta o yahudi inancını kureselleştirmek, onu dunyaya taşımak ve bütün insanlara açmak istiyordu.ama israilogulları pahasına degil..bununla birlikte kim israilogullarının inancını insanlıga açarsa, bütün yahudi kurallar sistemini güçten düşürür ve neredeyse aşılmaz olan engelleri ortadan kaldırır ve yahudi olmayan biri israilogullarının tanrısı'na yönelebilirdi..

  tevrat'a karşı tevrat'tan argümanlar buluyordu, ibrahim onun baş şahidiydi. o tanrı'ya inancıyla layık olmustu, sadece onunla.buna karsın tevrat, israilogullarının eline yuzyıllar snra ulaşmıştı.ama ibrahim'de, pavlus ibrani incili'ni okumaya devam ediyor, ''yeryuzunun butun halkları kutsanıyordu.'' ve bu isa mesih yoluyla oluyordu.israilogulları için musa neyse, butun dunya halkı için de isa oydu.
  yine de pavlus'un da siddetle savundugu gibi ilk dogum hakkı yahudilerde kalıyordu.butun bu tartısmalarda pavlus yahudi kimliginden vazgecmedi.o halde, hristiyanlara da yahudilere de sesleniyordu; ''birbirinize yaklaşın, tantıya saygınızı gostermek için!''ama bu bilinmezlik ve çözülmezlik olarak kaldı hep ve tevrat ve hristiyanlar arasındaki ilişki bir bilmece olarak kaldı..ona göre bunu halletmek tanrının işiydi.
 • asagidaki sözleriyle hristiyanligin evrensel bir din olmasi geregini ilk ortaya atan kisidir.
  "tam tersine, müjde'yi sünnetlilere bildirme isi nasil petrus'a verildiyse, sünnetsizlere bildirme isinin de bana verildigini gördüler. çünkü sünnetlilere elçilik etmesi için petrus'ta etkin olan tanri, diger uluslara elçilik etmem için bende de etkin oldu. toplulugun direkleri sayilan yakup, kefas ve yuhanna bana bagislanan lütfu sezdikleri zaman, paydasligimizin isareti olarak bana ve barnaba'ya sag ellerini uzattilar. diger uluslara bizlerin, yahudilere ise kendilerinin gitmesini uygun gördüler. ancak yoksullari hatirlamamizi istediler. ben de tam bunu yapmaya gayret ediyordum."
  galatyalilar 2:7-8 http://www.isamesih.org/kutsalkitap/yeni_antlasma/
  http://biblewebapp.com/…tent/texts/tur_tnt/gl2.html

  hristiyanligin kurucusu pavlus’çu düsüncenin agirlik merkezini olusturan husus, tanri’nin insanlari inayeti ile kurtardigidir. kisi yaptigi iyi isler sayesinde degil, tanri’nin karsiliksiz inayeti sayesinde kurtulusa kavusur.

  baska deyisle insanlari kurtaracak olan yahudi seriatine (töre, yasa) baglilik olmayip, tanri inayetidir. kurtulus tanrinin karsiliksiz lutfu iledir, insan gücü ile elde edilmez. tanri’ya iman, isa’yi ölümden dirilten , kurtarma saglayan inayetin önde gelen baslica geregidir.

  bu yaklasim mesih isa’yi pavlus’un düsüncesinin merkezi figürü kilar. mesih isa, artik varlik öncesi var olan tanrisal bir figürdür. tanri oglu’dur. insanligin ilahi kurtaricisi rab’dir. insanligin yasa-günah-ölüm kisirdöngüsünden kurtarilmasi amaciyla bedenlesen, sonra ölen ve yeniden dirilen tanrisal varliktir. görünmez tanri’nin görüntüsüdür. http://www.ulumulhikmekoeln.de/isa4.htm

  aytunç altindal "üç isa" adini verdigi tezinde bu durumun yunan inanç sistemine bir dönüs oldugu yönünde görüsünü detaylandirmakta ve pavlus'un pagan dini ile yahudiligi uzlastiran yeni bir inanç sistemi kurmak adina, insanin "tanri suretinde" yaratilmis oldugu yönündeki yahudi inancinin karsisina (tipki yunan mitolojisindeki gibi) "insan suretinde yaratilmis bir tanri" tapinisi çikardigini ileri sürmektedir.

  tüm bunlar ne demek mi oluyor?
  su demek oluyor ki ne bizzat isa'nin ne de petrus ve yuhanna basta olmak üzere havarilerinin evrensel bir din kurmak gibi bir vizyonlari yoktu. isa ve çevresindekilerin niyeti yahudiligi reforme etmekten ibaretti.

  kisacasi hristiyanligin mucidi, pax romana içinde yozlasmaya baslamis roma uygarligi içinde, ezilen topluluklarin yeni bir inanç sistemine olan taleplerini iyi tespit etmis görünen pavlus'tan baskasi degilidir.

  bu noktada (bkz: isa saticilari tapinaktan kovuyor@/#6400663)
 • isa'nin 13.havarisi.
  söylentiye göre isa,hristiyanigi yaymasi için pavlus'a görev verir,ancak bu diger 12 havarinin tepkisini çeker,zira pavlus diger havarilerin aksine ögretiyi benimseyememis bir insandir.isa'nin ölümünden sonra roma imparatorluguna dini yaymaya gider ve kendisini peygamber olarak tanitir.
hesabın var mı? giriş yap