şükela:  tümü | bugün
 • turk biliminin yetistirdigi nadide bir bilim adami, simdi amerika'da. sasirdik mi, hayir. nobele aday olabilecek vatandasimiz. circadian clock die tabir edilen biyolojik saat ve dna tamiri hakkinda takdire sayan calismalari var. gecmis bir zamanda turkiye'ye calismis ama laborantlik yapmak bayinca yurt disina geri donmus.

  bakteride isiga tepki veren proteinlerden biri uv isiginin dna uzerindeki hasarini gidermeye yarar. ilginctir, ayni bu proteinin cok benzeri insan hucrelerinde de cok dusuk oranda mevcuttur. cok yogun olara retinada bulunur, tabi ki yeni bir islevle. aziz sancar inailmaz bvir yaraticilik gostererek bu proteninin yeni islevini biyolojik saate baglamistir. bu protein artik mavi isiga (ki gunun ilk saatlerinde baskindir) tepki vererek bedenin biyolojik saatini ayarlamaktadir.
 • calismalariyla ilgili roportaj icin
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=223577
 • 6. vehbi koç ödülünün sahibi. kendi alanında dünyada parmakla gösterilen çok başarılı bir bilim insanı. dünya tatlısı, çok yardım sever, yanında staj yaptığım biricik hocam. zamanında türkiyede doktor çıkıp doğuya giderek bir süre görev yapmıştır ve bunu anlatırken gözlerinin içi parlar, öyle ki oradaki çocuklara bir süre de olsa yardım edebilmiş olmak içindeki ışık olmuştur adeta. başarının doruklarında gezmesine rağmen hayatımda tanıdığım en alçak gönüllü insandır kendisi. hayatı ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için http://www.pnas.org/cgi/content/full/102/45/16125
 • adını yeni duyduğum, yaptıklarını okuyunca ağzımın açık kaldığı, hakkında bu kadar az entry olmasını da hiç şaşırmadığım insan evladı.

  mardin'in savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne - babanın çocuğu olarak doğdu. istanbul tıp fakültesi'ni bitirdi. yurtdışında yaptığı çalışmalarla amerikan ulusal bilimler akademisi'ne kabul edilen üç türk'ten biri oldu.
 • 5 yılda 270 makale yazan akademisyenin yasadigi ulke yerine abd'yi secmesi cok normal olan bilim adami. hepi topu 325 tane yayini var. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…bmed&term=sancar a

  cilt kanseri dendi mi dunyada ilk akla gelen isimlerden.
 • wos eylül 2014 verilerine göre 410 yayın yaparak en yüksek "h-sayısı"na (97) sahip bilim insanı.

  (bkz: cbt)'de yer alan verilere göre h-sayısı 80 üzerinde olanlar "nobel ödülü alacak ölçüde evrensel başarıyı tanımlayan ölçüye ulaşmış bilimciler" olarak tanımlanmakta. aziz sancar'ın h-sayısı 97 olduğuna göre nobel ödülü alan türk bilim adamlarına dair haberler duymamız yakın gözüküyor.

  [şöyle bir fotoğrafı vardır https://www.physics.ohio-state.edu/…/dpg-sancar.jpg]
 • ogrencilerle yaptigi konusmalardan bir tanesinde, sayisiz odul ve basaridan sonra bile hayatinin en mutlu yillarinin zorunlu hizmetle mardin'de ve köyünde doktorluk yaptigi zaman oldugunu soylemistir.
 • tomas lindahl ve paul modrich ile birlikte 2015 nobel kimya ödülünü paylaşmıştır. saygılar.
 • eveeeet nobeli sonunda alan bir turkiyeli. cooooooook mutluyum su anda. haberi bir kimya konferansinda aldim. yanimdakilere heycanla anlatiyorum. darisi nice turkiyeli vatandasa.
 • bugunleri de gorduk cok sukur
hesabın var mı? giriş yap