şükela:  tümü | bugün
 • turk biliminin yetistirdigi nadide bir bilim adami, simdi amerika'da. sasirdik mi, hayir. nobele aday olabilecek vatandasimiz. circadian clock die tabir edilen biyolojik saat ve dna tamiri hakkinda takdire sayan calismalari var. gecmis bir zamanda turkiye'ye calismis ama laborantlik yapmak bayinca yurt disina geri donmus.

  bakteride isiga tepki veren proteinlerden biri uv isiginin dna uzerindeki hasarini gidermeye yarar. ilginctir, ayni bu proteinin cok benzeri insan hucrelerinde de cok dusuk oranda mevcuttur. cok yogun olara retinada bulunur, tabi ki yeni bir islevle. aziz sancar inailmaz bvir yaraticilik gostererek bu proteninin yeni islevini biyolojik saate baglamistir. bu protein artik mavi isiga (ki gunun ilk saatlerinde baskindir) tepki vererek bedenin biyolojik saatini ayarlamaktadir.
 • sen bilimde çığır aç, geceni gündüzüne katıp çalış ve sonunda dünyanın en önemli sağlık sorunlarından birine çözüm bul, insanlığa katkı sağla ama sana gelen ilk soru kürt musun arap mısın olsun. ve bu soruya kızdığın için de tek yaptığı yemek içmek tuvalete gitmek gibi yaşamsal fonksiyonları gerçekleştirmek olan adamlar tarafından ırkçı diye yaftalan. insanların büyük bir kısmı gerizekalı. tüm kalbimle inanıyorum buna.
 • medreseden yetişmemiştir.

  * bölgenizdeki okullar bunun için yeterli miydi?
  - maalesef biz memleket olarak, her şeyimizi tenkitten hoşlanıyoruz. o dönem okullarımız harikaydı. olağanüstü öğretmenlerim vardı ilkokulda. oradaki ilkokul eğitimini burada amerika’daki en iyi ilkokullarda verirler mi vermezler mi bilmiyorum. o kadar iyiydi.

  * öğretmenler mi iyiydi?
  - tabii. çoğu köy enstitüleri mezunuydu. çok idealist insanlardı.
  http://www.hurriyet.com.tr/…beni-terk-etti-30282793
 • wos eylül 2014 verilerine göre 410 yayın yaparak en yüksek "h-sayısı"na (97) sahip bilim insanı.

  (bkz: cbt)'de yer alan verilere göre h-sayısı 80 üzerinde olanlar "nobel ödülü alacak ölçüde evrensel başarıyı tanımlayan ölçüye ulaşmış bilimciler" olarak tanımlanmakta. aziz sancar'ın h-sayısı 97 olduğuna göre nobel ödülü alan türk bilim adamlarına dair haberler duymamız yakın gözüküyor.

  [şöyle bir fotoğrafı vardır https://www.physics.ohio-state.edu/…/dpg-sancar.jpg]
 • tomas lindahl ve paul modrich ile birlikte 2015 nobel kimya ödülünü paylaşmıştır. saygılar.
 • ogrencilerle yaptigi konusmalardan bir tanesinde, sayisiz odul ve basaridan sonra bile hayatinin en mutlu yillarinin zorunlu hizmetle mardin'de ve köyünde doktorluk yaptigi zaman oldugunu soylemistir.
 • adını yeni duyduğum, yaptıklarını okuyunca ağzımın açık kaldığı, hakkında bu kadar az entry olmasını da hiç şaşırmadığım insan evladı.

  mardin'in savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne - babanın çocuğu olarak doğdu. istanbul tıp fakültesi'ni bitirdi. yurtdışında yaptığı çalışmalarla amerikan ulusal bilimler akademisi'ne kabul edilen üç türk'ten biri oldu.
 • 6. vehbi koç ödülünün sahibi. kendi alanında dünyada parmakla gösterilen çok başarılı bir bilim insanı. dünya tatlısı, çok yardım sever, yanında staj yaptığım biricik hocam. zamanında türkiyede doktor çıkıp doğuya giderek bir süre görev yapmıştır ve bunu anlatırken gözlerinin içi parlar, öyle ki oradaki çocuklara bir süre de olsa yardım edebilmiş olmak içindeki ışık olmuştur adeta. başarının doruklarında gezmesine rağmen hayatımda tanıdığım en alçak gönüllü insandır kendisi. hayatı ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için http://www.pnas.org/cgi/content/full/102/45/16125
 • ben çok sevdim bu amcayı.

  bu adam 40 yıl evvel amerika'ya gidip orada yaşadığı, amerikalı bi eşi olduğu, türkiye'nin gündeminden yalıtılmış bir hayatı olduğu için bu ülkenin leş siyasal ortamının radyasyonunu yememiş bizler gibi. o yüzden "ödülü anıtkabir'e götüreceğim" demekten imtina etmiyor. tc çapulcu, #atatürkçü leş sosyal medya insanları gibi şov yapmış olurum, aman efendim muhalif olduğumu ima etmiş olurum diye düşünmüyor. gerçekten aldığı eğitimi atatürk'e borçlu olduğunu düşünüyor. "köy enstitüsü mezunu idealist öğretmenlerimiz vardı" diyor. osmanlı tuğralı kravat takıyor, gerzek osmanlıcılar gibi görünürüm demiyor. kökenini didiklemeyip "türk'üm ben, burada da amerikalıyım diyorsun kökenini sorarlarsa söylüyorsun" diyor. milliyetçiliği gerizekalılık olarak addetmiyor.
  bu adam bu ülke insanının 40 sene öncede kalmış, etnik köken üzerinden ayrıştırılmamış, atatürk algısı yozlaşmamış, milliyetçiliği atatürk milliyetçiliği olarak sindirmiş, özünü seven, küçümsemeyen, duru hali. buz içinde korunmuş bir neolitik çağ kalıntısı gibi.

  tanım: nobel ödüllü türk bilimadamı.
 • 5 yılda 270 makale yazan akademisyenin yasadigi ulke yerine abd'yi secmesi cok normal olan bilim adami. hepi topu 325 tane yayini var. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/…bmed&term=sancar a

  cilt kanseri dendi mi dunyada ilk akla gelen isimlerden.