şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turk biliminin yetistirdigi nadide bir bilim adami, simdi amerika'da. sasirdik mi, hayir. nobele aday olabilecek vatandasimiz. circadian clock die tabir edilen biyolojik saat ve dna tamiri hakkinda takdire sayan calismalari var. gecmis bir zamanda turkiye'ye calismis ama laborantlik yapmak bayinca yurt disina geri donmus.

  bakteride isiga tepki veren proteinlerden biri uv isiginin dna uzerindeki hasarini gidermeye yarar. ilginctir, ayni bu proteinin cok benzeri insan hucrelerinde de cok dusuk oranda mevcuttur. cok yogun olara retinada bulunur, tabi ki yeni bir islevle. aziz sancar inailmaz bvir yaraticilik gostererek bu proteninin yeni islevini biyolojik saate baglamistir. bu protein artik mavi isiga (ki gunun ilk saatlerinde baskindir) tepki vererek bedenin biyolojik saatini ayarlamaktadir.
 • sen bilimde çığır aç, geceni gündüzüne katıp çalış ve sonunda dünyanın en önemli sağlık sorunlarından birine çözüm bul, insanlığa katkı sağla ama sana gelen ilk soru kürt musun arap mısın olsun. ve bu soruya kızdığın için de tek yaptığı yemek içmek tuvalete gitmek gibi yaşamsal fonksiyonları gerçekleştirmek olan adamlar tarafından ırkçı diye yaftalan. insanların büyük bir kısmı gerizekalı. tüm kalbimle inanıyorum buna.
 • medreseden yetişmemiştir.

  * bölgenizdeki okullar bunun için yeterli miydi?
  - maalesef biz memleket olarak, her şeyimizi tenkitten hoşlanıyoruz. o dönem okullarımız harikaydı. olağanüstü öğretmenlerim vardı ilkokulda. oradaki ilkokul eğitimini burada amerika’daki en iyi ilkokullarda verirler mi vermezler mi bilmiyorum. o kadar iyiydi.

  * öğretmenler mi iyiydi?
  - tabii. çoğu köy enstitüleri mezunuydu. çok idealist insanlardı.
  http://www.hurriyet.com.tr/…beni-terk-etti-30282793
 • tomas lindahl ve paul modrich ile birlikte 2015 nobel kimya ödülünü paylaşmıştır. saygılar.
 • wos eylül 2014 verilerine göre 410 yayın yaparak en yüksek "h-sayısı"na (97) sahip bilim insanı.

  (bkz: cbt)'de yer alan verilere göre h-sayısı 80 üzerinde olanlar "nobel ödülü alacak ölçüde evrensel başarıyı tanımlayan ölçüye ulaşmış bilimciler" olarak tanımlanmakta. aziz sancar'ın h-sayısı 97 olduğuna göre nobel ödülü alan türk bilim adamlarına dair haberler duymamız yakın gözüküyor.

  [şöyle bir fotoğrafı vardır https://www.physics.ohio-state.edu/…/dpg-sancar.jpg]
 • ogrencilerle yaptigi konusmalardan bir tanesinde, sayisiz odul ve basaridan sonra bile hayatinin en mutlu yillarinin zorunlu hizmetle mardin'de ve köyünde doktorluk yaptigi zaman oldugunu soylemistir.
 • adını yeni duyduğum, yaptıklarını okuyunca ağzımın açık kaldığı, hakkında bu kadar az entry olmasını da hiç şaşırmadığım insan evladı.

  mardin'in savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne - babanın çocuğu olarak doğdu. istanbul tıp fakültesi'ni bitirdi. yurtdışında yaptığı çalışmalarla amerikan ulusal bilimler akademisi'ne kabul edilen üç türk'ten biri oldu.
 • şurada dursun da türk değil diyen olursa ağzına yüzüne vurursunuz.

  https://pbs.twimg.com/…ia/cqtoy0uusaeswux.jpg:large

  t: yılın en güzel haberini veren bilim insanı.
 • mardin savur'da 8 çocuklu bir ailenin 7. çocuğu olarak dünyaya gelmiş bilim adamı.

  küçükken milli takımda kaleci olmak istiyormuş, lisede takımda kaleciymiş ama sonradan milli takım hayalinden vazgeçmiş. bundan vazgeçse de türk milli takımı formasını giymekten vazgeçmemiş. bkz

  istanbul'da tıp okumuş. fakülteyi birincilikle bitirmiş. fakülte bitince savur'da gönüllü doktorluk yaparken, sağlık bakanı'nın mardin ziyaretinde kendisiyle tanışmış ve bu vesileyle savur'a tayin edilmiş. yani gönüllü doktorken, kadrolu doktor olmuş savur'da.

  tübitak bursu ile abd'ye gitmiş.

  abd'de günde 16-18 saat çalışıyormuş, şikayet edilmiş, yasalar bu kadar uzun çalışmaya izin vermiyor diye.

  amerikan bilimler akademisine kabul edilen ilk amerikalı türk olmuş.

  soyadı olan sancar, hint dilindeki sankar kelimesiyle karıştığı için hint zannediliyormuş. bunu engellemek için "first american turkish member" şeklinde tanıtıyormuş kendini.

  vehbi koç ödülü'nü türk nobeliolarak gördüğünü ve abd'de böyle anlattığını söylüyor.

  vehbi koç ödülü ile aldığı 100 bin dolara, kendi de cebinden 100 bin dolar ekleyerek abd'de bir türk evi açacağını söylemiş. bu ev abd'ye yeni gelen türk öğrencilerin gelebileceği bir ev olacakmış.

  kürtçe bilmediği için mardin savur'daki hastalarla tercüman aracılığıyla anlaşıyormuş. okuma yazma bilmeyen kadınlar reçeteyi muska sanıyormuş. ancak yine de o günleri en mutlu günleri olarak görmekteymiş.

  çocuğu yokmuş, eşi de yine abd'de üniversitede çalışıyormuş.

  http://www.koc.com.tr/…documents/2007/haziran07.pdf
 • 6. vehbi koç ödülünün sahibi. kendi alanında dünyada parmakla gösterilen çok başarılı bir bilim insanı. dünya tatlısı, çok yardım sever, yanında staj yaptığım biricik hocam. zamanında türkiyede doktor çıkıp doğuya giderek bir süre görev yapmıştır ve bunu anlatırken gözlerinin içi parlar, öyle ki oradaki çocuklara bir süre de olsa yardım edebilmiş olmak içindeki ışık olmuştur adeta. başarının doruklarında gezmesine rağmen hayatımda tanıdığım en alçak gönüllü insandır kendisi. hayatı ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için http://www.pnas.org/cgi/content/full/102/45/16125