şükela:  tümü | bugün
  • geçtiğimiz yılda nobel ödülüne layık görülen aziz sancar adlı kişinin, bilim insanı olup olmadığına ilişkin sorunsaldır.

türkiye'de doğup büyümüş bu kişi, kendini yetiştirme fırsatını değerlendirebileceği yegane ülke olan abd'ye gitmiş; o ülkenin kaymağını yemiştir. sonra kendisini o ülkeden soyutlama suretiyle, türkiye ile olan bağlarından bahsetmiş(doğal olarak) ancak bir kere bile ağzından kendisini asıl yetiştiren ülkeye ilişkin teşekkür cümlesi çıkmamıştır, en azından basın mensupları önünde. peki neden? cevabı basit: aziz sancar'ın nobel ödülü almasına sebebiyet veren dna üzerine yaptığı çalışma, türkiye gibi başarı çölünde yaşayan insanların zihniyetinden sıyrılmasına yetmemiş; korkularından ve bir gruba ait olmanın ve o grup tarafından alkışlanmanın sahte gururuna yakalanmasına engel olamamış, o pis zihniyetin tahakkümü altından çıkmasına yetmemiştir. bilim insanı olup olmaması dışında, ahlaki ölçüler çerçevesinde ele alırsak bu zaten ahlaklı bir insanın yapacağı nitelikte bir davranış türü değildir.

bilim insanı olmasının bir sonucu olarak, objektif olmayı hedefleyen ve kendisini belirli bir siyasi görüşe veya politik bir çizginin içine sokmaktan kaçınan aziz sancar, her daim bu hedeflerine aykırı görüşler belirtmiştir. adeta beş dakika aralıklarla kurduğu bozuk cümleleri, birbiriyle çelişecek denli tutarsızlık içinde yüzmüştür. burada değinmek lazım, başkaları da söylemiş ancak yine de söyleyelim. aziz sancar'ın evrim ve müslümanlık hakkında yaptığı konuşma, bu tartışmaların dışında kalmayı hedeflenerek yapılan bir konuşma olarak sayılsa bile(ki ben bu konuşmayı bile isteye yaptığını düşünüyorum.) bu hedeften şaşılmış, hedef hezimetin pençelerine düşmüştür. aziz sancar'ın bunu bildiğini, halkın yüzde 70'inin düşüncelerine oynadığını, sadece kendisine ayrı bir süs vererek tartışma dışında kalma garantörlü bir oyunculuk yaptığını düşünüyorum. yani özünde riyakarlıkla dolu bu adam, toplumun yüzde 80'inin düşüncelerine oynamaktan başka bir görüş belirtmeyen, sırf yanlışlar doğruları yönlendiriyor diye doğruları konuşmaktan kaçınan bir riyakardan ibaret. nobel'i aldığından beri bu pr çalışmasını ve korkaklığını göstermekten başka bir şey yapmıyor. evet atatürk hepimizin değeri ancak bu vurgularından sonra erdoğan ile samimi bir yemek yiyor. baştan söyleyeyim, nobel ödülüne sahip abd'de yaşayan bir insan erdoğan ile yemek yeme zorunluluğunda falan değil beyin yoksunları. golden state warriors takımı bile, sizin o makama saygı dediğiniz şeyi aşağılayarak trump ziyaretine gitmeyi reddetti geçenlerde.

burada bir başka konu da bilim insanının tanımına dair. bilim insanı dediğimiz kişi, yaptığı çalışmaları herhangi bir grubun iyiliğine veya kötülüğü addetme amacı gütmeden, bilim uğruna üreten kişidir. eğer ki bu amacından şaşıp, bir topluluğun kalkınmasına yönelik, belirli milliyetçi veya ümmetçi duygularla bilim icra ediyorsa, o maalesef evrensel anlamda bilim insanı değildir.

işte tüm bunlardan sonra söyleyebileceğimiz şey de, aziz sancar nobel adlı ödülü almasına rağmen, evrensel anlamda bir bilim insanı değildir. bilimi çıkardığımızda, salt insan olarak baktığımızda da yeterince örnek alınmaya değer bir kişi olduğunu düşünmüyorum. korkaklıklarından ve kişisel zayıflıklarından sıyrılamamış, aksine onların pençesine düşmüş biri olarak görüyorum onu. he, başarılı olmayı hedefleyen bir insansanız elbette ki aziz sancar belirli konularda başarılıdır. ancak ben ''başarı''yı hiçbir zaman belirli bir konuda ilerleme yönünde görmedim. size de tavsiyem odur.
  • aziz sancar nobel ödüllü bir türk bilim insanıdır. asıl sorunsal, aziz sancar'ın bilim insanlığını yargılayacak kapasitede olmayanların ona nasıl dil uzatabildiğidir.
  • barack obama'ya barış ödülü olarak verilen ödülün aziz sancara bilim ödülü olarak verildiğini düşünürsek sorgulanabilir.

edit: youtube'da video içinde türkiye figürü geçince as bayrakları as as diye boş beleş yorum yapan tayfadan farksızsınız, bilim adamı değil dememişim, aldığı ödül yıllardır artık amacından çıktığı için sorgulanabilir diyorum sadece. ulan dünyanın yaşayan en büyük bilim adamı stephen hawking'i bile boş beleş siyaset yapıyor diye eleştiriyorlar jhkjdhk
  • kendisi aslen serbest muhasebecidir. dgs ile dört yıllığa geçmiş, zaman içinde alıp yürümüştür.

ek: sizin sizinle aynı görüşten olmayan birinden bahsederken tinerci, sarışın kardeş ve troll kelimelerini kullanmadan cümle kurmaya çalışmanıza bayılıyorum
  • hem öyle hem değil diyebileceğim insandır.

jinekolog evde karısıyla sevişirken olaya tıbbi yaklaşamaz.

bilim, aziz sancarı dna çalışmalarıyla ile ilgili dinlerken, basın toplantısındaki haliyle pek ilgilenmez.

aziz sancar basın toplantısındaki açıklamalarıyla da asla nobel kazanamaz.

ben aracımdaki lpg sorunu için aziz sancara danışmam, ben sanayideki ustayı dinlerim.

dna ile ilgili de aziz sancarı dinler, sanayideki ustaya kulak asmam.

insanımızın yanılgısı bir konuda öne çıkan bir insanı diğer konularda da referans almaya çalışmasıdır.
  • edepsizlik yapmayın. herif allaha inaniyorum. istemeyen inanmasin dedi. hemen "acaba bilim adami mi". (bkz: bak surdan siktir git)
  • olm bu kadar bağnaz, salaklık olmayın. yeminle insanın içindeki şiddet duygusunu arttırıyorsunuz. bi siktir gidin. aziz sancar sayesinde kaç insan hayatta kaldı. senin dünyaya ne katkın. anca boş boş konuş. üsteki suserin dediği gibi bi siktirin git
  • saçmalamayın tabii ki de aziz sancar bilim insanı değildir. bu ülkenin yetiştirdiği tek bilim insanı, birçok başka şeyde de benzer şekilde tek olan recep tayyip erdoğan'dır.
  • bu başlığı açmakla einstein "ateist değilim" dediği için "einstein adam mıdır" diye başlık açmanın arasında hiçbir fark yoktur.

ayrıca bu başlık, yobazlığın tanrı'ya inanan insanlara özgü olmadığını, tanrı'ya inanmayan insanların da aynı derecede yobaz olabileceklerini, bir kez daha, kanıtlamıştır.