şükela:  tümü | bugün
 • orhan bursalı'nın aziz sancar hakkında yazdığı, kırmızı kedi yayınevi'nden çıkmış kitap.

  tanıtımı şu şekilde:

  “bilim gazeteciliği” denilince ülkemizde akla ilk gelen isim olan orhan bursalı, 2015 nobel kimya ödülü’ne değer görülen aziz sancar’ın yaşamını ve çalışmalarını anlatıyor.

  mardin’in savur ilçesinden stockholm’deki nobel törenine uzanan müthiş bir başarı öyküsü yer alıyor elinizdeki kitapta. laboratuvarlarda geçen bir ömrün ve bilim dünyasını sarsan keşiflerin yanı sıra aziz sancar’ın özel dünyasına çok yakından bakıyor, bu büyük bilim insanının tutkularına tanıklık ediyorsunuz.

  aziz sancar ve nobel’in öyküsü, futbol tutkusundan kanser tedavisinde açtığı yeni kapılara, altı şişe birayla eve kapanmasından en çok etkilendiği nobel tebrikine, ailesinden çalışma arkadaşlarına kadar, nobelli bir bilim insanının dört dörtlük portresini sunuyor.

  “nobel almak güzel ama ondan da güzel şey nobel’i almaya giden yol ve yapılan keşiflerdir.” -aziz sancar
 • "orhan bey doğru ata oynamışsınız."
 • orhan bursalı'nın, aziz sancar'ın yaşamı ve onu nobel'e götüren süreci akıcı bir üslupla anlattığı kitap. gayet keyifli bir şekilde okunuyor; özellikle bir bölümü belki fazla bilimsel olmuş ve sıradan okuyucuyu sıkıyor diye düşünülebilir ama bu açıklamalar olmasa sancar'ın yaptığı çalışmaların önemini kavramak zor olurdu diye düşünüyorum.

  bu kitapta bilimsel başarının koşulları, kendini adama, nobel'in önemi gibi bir çok konu anlatılıyor; samimyetle tavsiye ediyorum.