şükela:  tümü | bugün
  • şu videodan izlenilebilecek yorumdur;

http://www.ensonhaber.com/…cardan-evrim-yorumu.html

"ben müslümanım ve müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. müslümanlığımla övünüyorum. türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok üzdü. türkiye'nin çok sorunu var. ben allah'a inanıyorum. isteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz."
  • nobel ödüllü türk bilim insanı aziz sancar ın konuya ilişkin beyanı.

aziz sancar:

"ben allah'a inanıyorum evrim olmuş olmamış fark etmez. inanan inanır inanmayan inanmaz. ama bunu kalkıp büyük bir devlet sorunu millet sorunu yapıp kavga etmek... bütün enerjimizi boşa harcıyoruz ya."
    "isteyen evrime inanır, isteyen inanmaz"

prof. dr. sancar, bir öğrencinin din ve bilim arasındaki ilişkiye dair sorduğu soruya verdiği yanıtta, "ben müslümanım ve müslüman olduğumu her yerde söylüyorum. müslümanlığımla övünüyorum. türkiye'deki evrim tartışmaları beni çok üzdü. türkiye'nin çok sorunu var. ben allah'a inanıyorum. isteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz." ifadelerini kullandı.

http://www.ensonhaber.com/…cardan-evrim-yorumu.html
  • nobel almış bilim adamının açıklaması. yavrucum, hani bilim dini yenmişti?

hayır efendim, adam "ben karışmam" demiyor. ben evrime inanmıyorum diyor. yani evrimin yalan olduğunu söylüyor. demek ki evrim dediğiniz nane o kadar da bilimsel ve delilli değilmiş.
  • politik bir yorumdur. net ve kısa...
  • nobel odulu alan herkeste bir gariplik olmasi durumunun sancar'daki yansimasi.

watson'in irkci ve cinsiyetci olmasi, kary mullis'in "bilim ne yea" havasi diye gider bu liste. kisisel olarak sancar'dan daha fazlasini beklemiyordum.

edit: imla
  • doğru olanı yapmıştır.. sizin dininiz size benim dinim bana demiştir..
  • politik bir yorum değildir. bu adam o kadar politik olsa zaten ilk iş anıtkabir'e çıkmazdı.

demek ki inançlı birisi ve zaten 'isteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz' diyerek de olayı gayet güzel özetlemiş.

aziz sancar'ın ateist-müslüman, evrimci-evrim karşıtı olma zorunluluğu yok. yedirmeyiz.
  • bir müslüman evrime inanabilir veya inanmayabilirken; bence de bu konuyu sürekli dinle çatışır gibi mesele etmek çok gereksiz. fizikçi felsefeci enis dokoanlatıyor burada.

edit: videonun tamamının yer aldığı linkle değiştirildi.
  • dinsiz imansız, allahsız kitapsızları üzmüştür.

o zavallılara göre artık aziz sancar bilim insanı falan değildir. çünkü onlar gibi düşünmeyen birisi için, allah'a inanan bir insan için bilim insanı denemez.

beter olsunlar.
  • bilim insanı olarak tartışmaların dışında kalıp bilime bakması azir sancar'ın, inancını açıklaması bir bilimsel bulguyu ya da evrimle ilgili gelişmeyi inkar edeceği anlamına gelmemekte. zaten evrimi değil evrim ve din tartışmalarını yorumlamış.