• politik bir yorum değildir. bu adam o kadar politik olsa zaten ilk iş anıtkabir'e çıkmazdı.

demek ki inançlı birisi ve zaten 'isteyen evrime inanır, isteyen inanmaz fakat bunu kalkıp büyük devlet, millet sorunu yapıp kavga ederek bütün enerjimizi boşa harcıyoruz' diyerek de olayı gayet güzel özetlemiş.

aziz sancar'ın ateist-müslüman, evrimci-evrim karşıtı olma zorunluluğu yok. yedirmeyiz.
  • doğru olanı yapmıştır.. sizin dininiz size benim dinim bana demiştir..
  • --- spoiler ---

konuya yazan herkes aziz sancar'i dinlemeden yorum yapmis.

--- spoiler---

adam aynen sunu diyor:
    "ben allah'a inaniyorum, evrim olmus olmamis fark etmez; isteyen inanir."

evrim var ya da yok demiyor. evrimle inancin bir arada olabilecegini senelerdir soyluyoruz. kendisi de bu minvalde konusmus.
  • kendisi cesitli makalelerinde evrim teorisinin cikarimlarini kullanir ve bunlari da acik bir sekilde belirtir*. siradan bir soruya biraz da beni ugrastirmayin tadinda verdigi yanittan fazla bir anlam cikarmayi tavsiye etmem.

*ornek vermek gerekirse photolyase proteinin prokaryotik canlilardan ekaryortik canlilara evriminden bahsettigi su makaleyi (figur 4c) ornek verebiliriz: http://science.sciencemag.org/…nt/354/6309/209.full

kaldi ki dna onarim mekanizmasi evrime dair onemli cikarimlarda bulunmamiza yardimci olmustur.

konuyu insanin kokeni duzeyinde tartismak istiyorsaniz kendisi dogrudan konunun uzmani olmadigi gibi bu konuda bir aciklama da yapmamis. ama molekuler alanda yaptigi calismalar evrim teorisinin bu konudaki bulgulari ile celismez ve destekleyicidir.
  • politik bir yorumdur. net ve kısa...
  • bana kısaca; "tıraşı kesip şu dünyaya bir dikili ağaç bırakın, boş konuşa konuşa ağız ishali oldunuz, hala konuşmak dışında bir şey yapmıyorsunuz bre mal sürüsü" demek istiyormuş gibi gelen yorum.

haklı.
  • nasıl ki kürt musunuz sorusuna sanane benim irkimdan yaptığım işi sor diye habercilere mantıklı bir cevap verdi ise yine burada da bence mantıklı bir cevap vermiş. yukarida da denildiği gibi herkesin inancı kendisine.
  • aziz sancar malum cahil bir adam, bir ekşi sözlük herbokoloğu gibi de öyle herşeyden anlamıyor. adam zaten bakkal çırağı gibi adam, ne evrimden anlar, ne kimyadan ne de dna'dan. aziz hoca sen bi kendine gel bakalım, bi haddini bil, anlamadığın konuda da konuşma! ne yani alt tarafı bi nobel aldım diye. ekşici piçler evrim var diyorsa vardır, öğren de geç çomarlık yapma!!!
  • bir müslüman evrime inanabilir veya inanmayabilirken; bence de bu konuyu sürekli dinle çatışır gibi mesele etmek çok gereksiz.
  • --- spoiler ---

durumu olmayanlar icin: adam evrime karsi falan degil. yayinlari da (nobel alan dahil) buyuk olcude evrimi daha iyi anlamamiza yardimci oldugu icin itimat goruyor. asagida kanitlari.
    --- spoiler ---

sozluk ve yazarlarina olan hislerimin aksine, nobel reyiz ne diyorsa saygi duyuyorum. inanc ile daha rahat etmis olabilir, kurban olurum ben ona her turlu.

ama chill the fuck out gencler. adam odulu 2 kisiyle daha paylasti, tomas lindahl ve paul modrich.

bunlardan lindahl'in "cansiz sistemlerin canli sistemlere evrilme mekanikleri" ile alakali, evrimi olumlayan 2004 yilina ait bir calismasi buradadir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15279172

modrich'in ise alanlarindan birisi evrim dinamikleri olup, zaten publicationlari da evrim on kabuluyle cikmaktadir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8811176

sayin sancar'in ise 2000 yilina ait, circadian rhythm ile dna tamiri gibi iki alakasiz konunun ayni evrimsel kokene ait olabilecegine dair bir calismasi vardir: http://symposium.cshlp.org/…nt/72/119.full.pdf html

son olarak zaten uclunun odul alan calismasi da nobel'in resmi sitesine gore zaten evrimi bir gerceklik olarak kabul etmektedir: https://www.nobelprize.org/…-chemistryprize2015.pdf

zaten calismanin ana fikirlerinden biri de, evrimin mutasyon gerektirdigi, ama oyle yaldir yaldir gerektirmedigi, eger dna yeterince stabil degilse o mekanizmanin duzgun isleyemeyecegidir:
    " evolution does require mutations, but only a limited number per generation. ıf genetic information were too unstable no multi-cellular organisms would exist"

ayrica ben adamin aciklamasindan allah konusunda da "ha sen inanirsin, ben inanmam" demeye calisiyormus da, korelmis turkceye kurban gitmis gibi bir hava sezdim. ama onemli degil, inaniyor olabilir, zaten baya yayginlasiyor islam'a evrim entegre etmek, bunu ayetle falan desteklemek.

ama adam zaten kariyerini "evrim oyle degil, boyle calisiyor" uzerine bina etmis, roportajda da asla "inanmiyorum" demiyor.

"evrime inanilmaz bilinir" dalyarakligina da ayri sinirleniyorum. en nihayetinde bir onermedir, dogruluguna da her birey ya inanir ya inanmaz. "kabul etmek" ile "inanmak" arasinda her basliga 37 kere yazacak kadar semantik fark goren gozunuze sicayim sizin ben.

de hadi dagilin ateistiyle muminiyle cahil surusu sizi

edit: ne degistirdiysem degistirdim. sana mi izahat vericem cahil.
hesabın var mı? giriş yap