şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aziz sancar'ın oynadığı ve türkiye'nin nükleer enerjiye ihtiyacı olduğunu anlatan kamu spotudur.

  aziz hoca da nükleer enerjiyi savunanlardan anlaşılan.

  kamu spotu
 • temiz enerji yazmışlar senaryoya bir de utanmadan. o çocuklar ileride insan gibi insan olurlarsa şayet kendilerinden utanacak, bu reklamda oynamasına izin veren ebeveynlerinden nefret edecekler.

  aziz sancar konusuna gelince kimya konusunda oldukça iyi orada hemfikiriz. ama insan olarak belli ki daha olmamış, olmadan çürümüş.

  edit:imla

  2. edit: bal gibi de temiz, neden temiz değil, elalem kullanırken iyi de biz yapınca niye tu kaka ifadeleri içeren mesajlar gönderen arkadaşlar oldu, bu açıklama eksik kalmış sanırım.

  neden temiz değil? çünkü nükleer santraller geriye yüksek derecede radyoaktif maddeler içeren atıklar bırakırlar. bu atıklar henüz başarılı bir şekilde geri dönüştürülmedi, saklanıyor. 60'lı yıllardan bu yana biriken bir nükleer çöplüğümüz var yani. öyle sıkı denetlenen bir saklanma sistemi de yok. yanılmıyorsam sadece avrupa ülkeleri arasında yapılan bir anlaşma var bununla ilgili. bir kaç sene önce yapıldı ve anlaşmaya katılan ülkeler nükleer atıklarını nereye ve ne şekilde sakladıklarını bildirmek zorunda.

  bu tehlikeli atıklar yok edilemiyor ve devletlerin uyguladığı standart güvenli bir saklama prosedürü yok. amerikalilar uzaya göndermeyi düşünüyorlar, o da şuan teoride kalıyor, sebep maliyeti. bu boşluktan dolayı daha yakın bir zamanda izmir sahilinde nükleer enerji santralinden çıkma tonlarca çöp ile karşılaştık. dedikodu filan değil, taek'in de dogrulağı nükleer yakıt çubuğu çöpü. nereden geldiği kimin getirdiği belli değil, insan ve çevre sağlığına ne kadar zararı olacak önümüzdeki 100 200 yıl gösterecek.

  radyoaktif çöplerin saklama yoluyla radyoaktif özelliğini kaybetme süresi ise kaba taslak 20.000 küsür yıl.

  işte bu sebeplerden dolayı nükleer enerji pis, siyasi, 50-100 yıl sonrasında yaşayacak insanları sikine takmayanlar için temiz ve güvenli bir enerjidir.

  3. edit: imla
  4. edit: typo

  5. edit: bu da ucuz enerji diye bik bik edenler için. epdk şu an 500 e yakın yerli firmanın toplam 8.900 mw'lık yenilebilir enerji projelerini bekletiyor, lisanslarını vermiyor. akkuyu'da yapılacak olan nükleer santralin kapasitesi de 4.800 mw. devlet kw h başına 13-15 küsür dolar arası ödeyecek ve alım garantisi var. kw h başına 7 ile 13 dolar arasında alım yapacağı yerli yenilebilir enerji projelerini de bekletiyor, yerli ve millici kardeşlerim.
 • bundan 10 yıl sonra da nükleeri savunacak mı acaba diye merak ettiğim bilim insanı (bkz: aziz sancar)
 • sondaki milli enerji sözü ile kahkaha attırmış spot.

  ağıza sakız yapılan bir sözcüğün enerji kavramına, özellikle nükleer enerji kavramına da kaktırılması gerçekten kahkaha attırmıştır.
 • bir bilimadamının nükleer enerjiyi desteklemesinde herhangi bir sakınca olmayan kamu spotu

  asıl sıkıntı yandaşların elinde rant olmasından korktuğumuz, ihmal olup olmadığını bilmediğimiz, stratejik olarak doğru planlandığından şüphe ettiğimiz nükleer santrallerin desteklenmesinde
 • dünyanın en geri kalmış devletlerinin kullandığı enerji türüdür. çok kötü bir şeydir , kesinlikle karşıyım .

  (bakınız amerika rusya fransa almanya ingiltere vb. )
 • bence aziz hocaya durumu anlatmamış olabilirler. sanki fen lisesi veya teknik üniversiteler açılsın istiyormus gibi.
 • gayet beğenerek izlediğim kamu spotu. eğer kamu spotundaki heyecanın %10'unu yaşıyorlarsa yeterlidir. feministler, veganlar ve hayvanseverler hariç her kesimden destek görmesi lazım bu nükleer enerjinin. mesela çevreci misin. en çok desteklemen gereken şey nükleer enerji. çünkü çevreye en az zararı verirken en çok fayda sağlayan enerji çeşidi nükleer enerji. kalkınmacı mısın. nükleer enerji tam senlik. ülkenin enerji alternatiflerinin artması ülkemizi kalkındırır. saldırgan bir milliyetçiliğin mi var. oo tam senlik. nükleer enerji santrali olan ülkelerin nükleer askeri teknoloji üretmesi çok daha hızlı olur. sağlığını çok mu önemsiyorsun. termik santrallerden kaynaklanan kükürt dioksit, azot oksit soluyacağına düzgünce hava solumanı sağlıyor. komünist misin? güç bela devrimi yaptın. daha sonra nükleer santralleri olan bir ülkenin komünisti olmak daha iyi değil mi? heslere ıvırlara zıvırlara karşı mısın? tek başına %10 diyorlar. demek ki bir sürü baraj daha yapılması gerekmeyecek. işsiz misin? gençlere iş sahası. avrasyacı yönelimlerin mi var? rusya ile güzel iş birliği. amerikancı mısın? rusya ya bir tane yaptırdıktan sonra amerika en güçlü ortadoğu müttefiğine iki tane yapmak isteyecektir. bilimin gelişiminden yana mısın? enerjisiz bilim mi gelişir?
 • he aziz hocaya durumu anlatmamışlar. ekşiciler şimdi anlatırlar.ama nerde onda bu kafa.anlatsalar da anlayamaz.
  (bkz: herbokolog ekşiciler)
 • elektrikli cihaz kullanma sen de o zaman. ülkenin tüm birikimleri enerji ithalatına harcanırken yarrak kürek konuşmayın. her boka kulp takıyorsunuz.

  doğalgazdan elektrik üretme garabetine mecbur kalıyoruz. her sene 300-500 milyar usd enerji ithalatı ile çöp oluyor. gsyh'nın yarısı neredeyse.

  gidin ingiltere'ye, amerika'ya, ermenistan'a falan nükleeri kapatın diye çıkışın. kendiniz bir bok yapmıyosunuz bari yapanlara karışmayın.

  edit : fetö boşuna mı bizim nükleer fizikçilerimizi öldürüp intihar, kaza süsü verdi yıllarca?

  nükleer enerji tahmin edemeyeceğiniz kadar kritik ve önemli bir konu. bilimden sanayi ve ekonomiye kadar her şeyi ilgilendiriyor.

  en çevreci enerji de nükleer enerji. asıl zararlı olup çevreyi ve havayı mahveden termik santral, hes ve kömür madenleri gibi oluşumlar. onların yerine nükleer santraller yapılmalı. hem çok çok daha verimli hem çok daha çevre dostu hem çok stratejik.

  gel de anlat tabii.