şükela:  tümü | bugün
  • kendine vladimiv derdi nedense.
  • 11 haziran 980'den ölüm tarihi olan 15 temmuz 1015'e kadar kiev büyük knezi ünvanıyla hüküm sürmüş kiev prensi. ingilizce kaynaklarda 'vladimir the great' olarak da geçen aziz vladimir, rusyanın ilk kadın ve ilk hristiyan hükümdarı ünvanlarını taşıyan azize olga'dan sonra hristiyanlığı benimseyen ilk büyük kiev prensidir. vladimir, rürik hanedanının merkezi kabul edilen novgorod ile oleg'in fethettiği ve doğu avrupa ticaretinde dönemin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul gören kiev topraklarını tek bir devlet halinde birleştirmiştir. şüphesiz vladimir'in bu birleştirme çabası, tarihe isminin önüne büyük sıfatının eklenerek geçmesi gerekliliğinin en önemli kanıtı niteliğindedir.

    vladimir'in tarihteki önemi sadece rus tarihinin kurucularından biri olmasından ileri gelmemekte, aynı zamanda hem doğu hristiyanlığı'na dolaylı yoldan da roma kilisesi'ne yaptığı büyük çaptaki etkilerden de kaynaklanmaktadır. vladimir, dönemin bizans imparatoru ii.basil'in kız kardeşi anna porphyrogenita ile evliliğine karşılık hristiyanlığı benimsemiştir. prensliğinin ilk yıllarında pagan olan vladimir, bu evlilikten sonra novgorod ve kiev'in hristiyanlaştırılması için gayret göstermiştir. bu çabalar aynı zamanda latin katolik kilisesi'nin doğu slavları arasında gelişmesini engellemiştir. ortodoks kilisesi bu durumun öneminden dolayı olacak ki vladimiri aziz ilan etmiştir ve her yıl 15 temmuz'da aziz vladimir günü kutlanır.

    bugün ukrayna ve rusya'da, özellikle novgorod ve kiev şehirlerinde, aziz vladimir'in önemi geçerliliğini korumaktadır. ayrıca ukrayna'nın kuzeybatısında vladimir tarafından kurulan ve kurucusunun ismiyle adlandırılan volodymyr-volynskyi şehri yer almaktadır. kiev'deki en büyük katedrallerden biri olan aziz vladimir katedrali, yine kiev'de bulunan volodymyrska tepesi ve aziz vladimir heykeli, moskova'daki puşkin parkı, novgorod'daki rusya'nın milenyumu gibi yapılarda doğu avrupa tarihinin en büyük şekillendiricilerinden biri olan ve ortodoks kilisesi'nin doğu'da roma'ya karşı olan zaferinin büyük ölçüde pay sahibi büyük vladimir'in izleri sürülebilir.