şükela:  tümü | bugün
 • asla çevirilerini okumuyorum. okumam, veya aynı kitabın ingilizceye çevrilmişinden okurum.
 • çeviri yaparken birilerinden yardım alması gereken kişi.

  yardımlı onun soyadı, hakkaten ciddi bi yardıma ihtiyacı var.
 • eserleri türkçeye çevirdiğini zannetmektedir. fransızcasından okusam daha rahat anlayacağımı düşündüğüm rousseau'nun *sini türkçeye çevirirken kullandığı, hiçbir sözlükte karşılığı olmayan anlamsız kelimelerden bazıları:
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  hadi bu kadarına tamam da * çıkınca kapattım kitabı.
 • sözcükler üstünden yeni anlamlar yaratmak; sırf yeniden üretilmiş bir dil olduğu için 'yabancı' dillerden herhangi birini dil üretme potansiyelini harcayarak çevirmeye kalktığı için, amacına yani çeviriye ihanet ettiği söylenir bu bey efendinin.
 • üniversitede copleston felsefe tarihi ve başka çevirilierini okuduğumuz, nadiren bir şeyler anladığımız. çevirmen
 • okunamaz türkçesi ile devamlı çeviri kitap basanın bu adamın kendine inancı bende olsaydı... bilmem belki de o olurdum. düşünmesi bile korkunç. aslında daha da korkuncu o metinleri okumaya çalışmak. bu nasıl bir rezalettir tanrım, bu nasıl bir kibirdir? beni daha çok sinirlendiren bazı kilit kitapların piyasada bundan farklı bir çevirisi olmaması. sayın aziz yardımlı! size buradan sesleniyorum: bildiğiniz yolda şaşmadan, eleştirilere aldırmadan yürüyünüz ama tüm yurt sathında o kadar çok insandan küfür ve hakaret duyuyorsunuz ki kulak çınlaması gerçekten olsaydı şimdiye çoktan liverpool katedraline rakip olmuştunuz. bir iddiam daha var bu adam çok kimseye söz konusu kitabın ingilizcesini okutturmuştur. mesela ben herbert marcuse "tek boyutlu insan" kitabının çevirisi için şu yorumda bulunmuşum idefix'te (ve unutmuşum) :

  "bu kitabı çeviren (yeniden yazan mı demeli acaba) şahıs ne yazık ki dünya üstünde sadece 1 kişinin kullandığı bir dile çevirmiş. 10 yıldır kütüphanemde sürünüyor ama ne yazık ki ben onun dilini çözmeyi beceremedim. sonunda amazon´dan aldım da ingilizcesi bana çocukların masal kitabı gibi kolay geldi.ben 10 yıldır aziz yardımlı´nın icat ettiği sözcüklerin yaygınlaştığını görmedim bundan sonra da yaygınlaşacağa benzemez, kısacası kedimi bir deneye kurban gitmiş gibi hissediyorum. parasını sokağa atmak isteyen alsın ve bunlardan sinirden saç baş yolmak isteyenler sonuna kadar okusun."

  not : bu da benden sonra yorum yapan kişiye ait (ibretlik):

  "korkunç türkçe

  çevirmenin aynı zamanda yayınevi sahibi olduğunu bilmeden çeviri hakkında hakaretsiz saygılı bir mail attım karşılığında gelen cevap: ´´üzgünüz. kitaplarımızın moronlar tarafından satın alınmasının önüne geçmenin bir yolunu bulamadık. köyünüze geri dönüp yün eğirmenizi ya da hayvan bakmanızı öneririz.´´ orjinal dilinde okuyun derim daha anlaşılır bu çeviri beni kitap okumaktan soğuttu. umarım bu adam daha fazla çeviri yapmaz."
 • zannediyorum ki tez çalışmam bittiği gün kendisi yüzünden uzun süre marcuse okumamaya karar vereceğim. bir çeviri neden bu kadar güçleştirilir anlamış değilim. hayır çevirdiği insanlar zaten en az iki okumayla özümsenecek insanlar. tamam felsefe her baba yiğidin harcı değil de "kültür" değil de "ekin" yazmak nedir? bari dile bu kadar işlemiş kelimelerle oynama. okumayı zorlaştırmaktan, boş yere vakit harcatmaktan geçilmeyen çevirilerin sahibi olmak mutlu mu ediyor seni? hayır çevirdiklerini başka çeviren olsa yüzüne bakmayacağım. el insaf be kardeşim.