şükela:  tümü | bugün
 • sozlukte muhtelif yerlerde bkz'lari olmasina ragmen icerigi olmayan bir baslik idi bu da simdiden once. azizname aziz nesin'in 1948'de cikardigi taslama kitabinin adi oncelikle. sonralikla da yucel erten'in aziz nesin'in metinlerinden oyunlastirdigi pek hos bir oyun. 1995 yilinda [tam olarak 14 kasimda, yeni sahne'de promiyerini yapmis] ankara'da devlet tiyatrolari bunyesinde sahnelenmeye baslanmis, o zamanki kadrosunda rustu asyali ve ahmet mumtaz taylan da varmis. sonra yucel erten dt'den ayrilip ankara'da "oteki tiyatro" adinda bir kumpanya kurmus [2001 basina denk geliyor bu da], oyun da kadronun biraz modifiye edilmesiyle oteki tiyatro tarafindan sahnelenmeye baslanmis. neyse, oyun gercekten cok eglenceli, rontlarin bir kisminda kor goz ve parmak arasindaki iliskiyi yakinen gorebilmemize ragmen sayin oyuncular o kadar guzel oynuyolar ki, izlememek kayip bile diyebilirim rahatca. hepsi bir yana, sayin serhat nalbantoglu var oyunda, sirf goz gonul acmak icin bile izlenebilir yani oyun.
 • her okuduğumda katıla katıla güldüğüm, atam izindeyiz, onuncu yıl marşı ve han duvarları'na göndermeler yapan şiirleri içeren kitap.
 • tiyatro seyirlik tarafindan cok basarili bir kadroyla sergilenmekte olan oyun. finaldeki darbe skecindeki fasil sahnesi unutulmaz. cogu traji-komik sahnesi turkiyenin su anki durumuna tipatip uymaktadir. (bkz: du bakalim nolcak)
 • tiyatro seyirlikin oldukça başarılı bir şekilde sahnelediği oyundur efenim.. hüseyin avni danyal-serhat nalbantoğlu ve yücel erten muhteşem bir üçlü olmuşlar zannımca. metnin ustalığına kişisel zenginliklerini eklemişler..

  aziz nesin'in en içerden seslendiğini duyarken tüm çarpıklıklara örtük ve mizahi anlatımla şahit oluyorsunuz. hem bizden hem değil kişiler, olaylar, yerler. sansürcü, yasakcı zihniyet her an didik didik edilmiş. darbe skeci olağanüstü.. o enstrüman performansı.. mutlaka görmek gerek. ne desem boş.
 • bu hafta kalabalık bir grup olarak izlediğimiz, çok başarılı bir aziz nesin uyarlaması. tiyatro seyirlik bu işi biliyor. bu sadece benim değil, tüm grubun fikriydi
 • moda sanat tiyatrosu tarafından günümüz türkiye'sine de adapte olarak başarılı bir şekilde sahnenelen oyun. aziz nesin'in bu başyapıt diye nitelenebilecek kitabını okumuş olanlar zaten konusunun ne denli zeka dolu göndermelerle, ironilerle dolu olduğunu bilir. baştan sona muhalefet süren bu ağır tempo sayılabilecek konudaki oyun hiç sıkmadan, çok iyi hazırlanmış bir dramaturjiyle, genç ve gayet coşkulu oyuncularla birleştirilmiş, baştan sona güleriz ağlanacak halimize duygusuyla izleyiciye aktarılmış.

  özellikle, istanbul'un tepelerinden birini satın alan şişko arap şeyhi ile onun görücü usulüyle bulup evlendiği güzel, saf, bakire, cahil, mavi gözlü diye tabir edilen türk kızıyla sahnesi komedi, gönderme ve oyunculuk bakımından çok etkileyiciydi. evlenilen kızın onunla yatağa giren başka birini kocasına anlatırken söylediği "bunu senle her gece yapıyoruz adama niye kızıyorsun" sözü günümüz türkiyesi ve halkı arasındaki ilişkiyi tek kelimeyle özetliyordu..
 • 2007-'08 tiyatro sezonunda, nihat çapar yönetiminde çağrışım tiyatrosu tarafından sahnelenmiş oyun.
 • hayatımda izlediğim en güzel oyun.

  (bkz: kimseye etmem şikayet)
  (bkz: du bakali n'olecak)
 • aziz nesin'in kaleminden oyunun final şarkısıdır, candır;

  şaşılacak çok şeyler görmüşüz
  bu diyarda
  insanlardan sürüler,kurt çobanlar görmüşüz.
  el etek öpmek için kalmayınca
  bir insan
  dalkavukluk edilen ne kabaklar
  görmüşüz.

  aptal dostlarımızdan yıllarca çekmişiz biz,
  derdimizi anlayan ne düşmanlar görmüşüz
  bir kafiye uğruna uzatma artık sözü,
  daha sen leb demeden anlayanlar görmüşüz.
 • rüştü asyalı'nın performansına tanıklık edememiş olanlar gerçekten çok şey kaçırmışlardır.