şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: kanaat)
  • (bkz: bir lokma bir hirka)

sufi geleneginin bir tezahurudur. ayni zamanda gunumuzun televole kulturunde insanlara sunulan bir tesellidir. kanan, dinleyen var midir bilinmez?
  • bazen "çok"a cesaret edememektir.
  • bir romalı erdemidir; ah ulan ne farkı vardı; mos maiorum, pietas, virtus, clementia, iustitia hepsi efendim hepsi, o şanlı roma'nın, övgüye değer evlatları, yaşlı plinius 'u göz göre göre ölüme götüren, cato'yu kılıcına abandıran o itki, o yazılmamış kural; azla yetinmek.

azla yetinmek roma'da "omnia mecum porto" demeyi gerektirir.
    az'dan kasıt ben'dir.
    kendisiyle yetinen romalı sağlıklıdır, dinçtir, vazifeşinastır. (bkz: aeneis/@jimi the kewl)

has romalı sağlıklıdır dedim ya hemen bir örnekle durumu açıklığa kavuşturayım;
    horatius 'un ll. satira'sında karşıma çıkmış bir ifade: "eskiler kokmuş domuz etini methederlerdi." (rancidum aprum antiqui laudabant) rancidum [rancidus: kokuşmuş, eski] aprum: aprum,-i [n]: domuz eti. porf. palmer 'in bu konuda bir görüşü var, ona göre; horatius 'un burada bahsettiği 'eskiler', kokuşmuş domuz eti yerlerdi, çünkü bizim damak zevkimizden yoksundular. ayrıca bu durum, bir yabancı evlerine geldiğinde, oburluk, açgözlülük göstermediğinin de kanıtıdır. zira, temiz ve taze yiyeceklere düşkünlük açgözlülüğü tetikleyecektir. o halde bu övgünün içinde, görgü kurallarının da desteklediği oburluğa karşı önlem de yer alır. yine buradaki “laudabant” ifadesinden, eski romalılar'ın sürekli domuz eti yediği manası çıkarılmamalıdır. horatius burada onların damaklarına bir sadelik ve erdem atfediyor. yiyecek taze olduğunda, tüketimi de çok olacağından, kişiler obur ve kilolu olacaklar, bunun doğal sonucu olarak sağlık sorunlarıyla karşılaşacaklardır, işte buradaki etin kokuşmuşluğu bu sorun için bir önlemdir. (on horace, 'satires,' ii. 2, 89-93 t. nicklin, the classical review > vol. 13, no. 5 (jun., 1899), p. 273) bunu, romalı erdemlerinden bizzat 'mos maiorum' / ataların töresine sadakat yani azla yetinmekle açıklayabiliriz.

meraklısına bkz:

(bkz: azla yasamak bir fazilettir)
  • risk almaktan korkup garanticiliğe sığınmak. hayatı ''azıcık aşım ağrısız başım'' felsefesiyle yaşamak.

(bkz: sevgili olacakken dost kalmak)
  • "az'dan az çok'tan çok gider." ilkesi doğrultusunda, kaybedebileceklerine göre kendini veren insanın yöneldiği yaşamsal savunma mekanizması.
    oysa insanın kalbi, hiçbir zaman seme olmaz.*
  • biz insanların yapamadığı ve asla yapamayacağıdır.

(bkz: nankörlük)
  • dişi kişisinin, 12 cm mi 22 cm mi sorusuna 12 cm cevabını vermesidir.
    akıldan şüphe edilecek durumdur velhasıl. adama deli derler kadın..