şükela:  tümü | bugün
 • kuzeyli orkların lideridir.
  tarih sahnesine çıkışı üçüncü çağda sauron'un kendisini moria'ya yollaması ve yıllar sonra khazad dum'a dönen cücelerle karşılaşmasına rastlar. cuce ve orklarin savasi'ni başlatan ork olarak bilinir. bunun sebebi de cüce kral thror'u öldürmüş olmasıdır. dain'in oğlu ikinci dain (dain ironfoot) tarafından azanulbizar savaşı'nda öldürülmesinden sonra oğlu bolg sazı eline almıştır.
 • the hobbit an unexpected journey filminde manu bennett tarafından canladırılan baş kötü orc. ulan şerefsizim manu bennett olduğunu anlamadım haa.
 • alemde azog the defiler yani kirletici azog olarak bilinir. the pale orc diyeni de var ama o defiler'daki dadı vermiyo yeğenim.
 • --- spoiler ---

  the hobbit an unexpected journey filminde bu pezevenk ve şürekası cüce prens thorin meşekalkan ve kılıç kalkan ekibini (ki ekipte gandalf ve bilbo baggins de var) bir uçurum kenarında sıkıştırıyorlar. sonra gandalf'ın sadık yari dev kartallar gelip önce azog'un orclu warglı takımına ebatlarına yaraşır şekilde hayvani bir sikertme yapıp sonra da thorin'i ve diğerlerini kapıp kaçırıyorlar. bu azog denen albino da "vay amuğa koyim nasıl kaçırdım cüce prensi elimden" gibisinden arkalarından böğürüyor. lan kerkenez! dua at o kartallar seni orada domaltıp protez kolunu götüne sokmadılar.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  daha filmi izlemedim ama kendisi hobbitin geçtiği zamandan yıllar önce öldüğü için film hakkında önyargılarımın doğru olduğunu anlıyorum. bu koduğumun peter jacksonı bir boku da seviyesiz hayal gücü doğrultusunda değiştirmese olmayacak zaten. bundan sonra adını peter whoreson koyuyorum şerefsiz herif.

  --- spoiler ---
 • peter jackson'ın muhtemelen,

  --- spoiler ---

  beş ordular savaşı'nda şehadet şerbetini içecek olan thorin reyize, orijinalinden daha görkemli bir ölüm sağlamak

  --- spoiler ---

  amacıyla filme dahil ettiği karakter. biraz lurtz'un durumuna benziyor diyebiliriz; ancak lurtz, tolkien eserlerinde adı geçen bir karakter değildi, tamamen jackson'ın uydurduğu bir arkadaşımızdı. azog ise,

  --- spoiler ---

  hobbit'in hikayesinden yaklaşık 150 yıl önce, azanulbizar savaşı'nda, dain * tarafından kafası uçurulmak suretiyle ölmüş

  --- spoiler ---

  olmakla beraber, gerçek bir tolkien karakteridir.
 • beyaz warga biner.
 • the hobbit üçlemesinde, * nedense kendisi avatar'daki na'vi ırkına benzetilmiş. hiç ork tipi yok, bildiğin yakışıklı karizmatik bir ork. karizması belki manu bennet'ten geliyor olabilir ama tipi falan ork değil.
  lan bu ork aleminin kıvanç tatlıtuğ'u...
 • azog, moria orklarının lideri olarak azunulbizar muharebesinde ork güçlerine kumanda etmiş ve aynı yerde sonradan yardıma gelen ıron hills cücelerinin genç önderi dain ıronfoot (demirayak) tarafından katledilmiştir.

  moria, balrog tarafından cücelerin elinden alındıktan sonra hiçbir cüce oraya ayak basmaya cesaret edememişti. bu thror'a kadar devam etti. thror moria'ya girmeye cesaret ederek burda azog ve goblinlerin bir koloni kurduğunu gördü. fakat orklar tarafından görüldü ve azog bizzat thror'un kellesini alarak cesedini kirletti. bu olay uzun yıllar süren cüce-ork savaşlarının başlamasına neden olmuştu.

  azog sonradan cüce-ork savaşlarında yer aldı ve bu savaşların sonuncusu olan azunulbizar muharebesi'nde goblin saflarının başındaydı. bu savaşta thror oğlu thrain tek gözünü kaybetti ve soyluları da içinde olan birçok cüce can verdi. onun ölümüyle kısa vadede savaşlar bitecek fakat uzun yıllar sonra dolaylı olarak beş ordular muharebesi'ne sebep olacaktı.