şükela:  tümü | bugün
 • asoiaf evreninde geçen bir efsanenin baş kahramanıdır. büyük karanlık sonrası ak yürüyenleri kılıcı ( lightbringer) ile yenmiştir.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  lightbringer'ın yapılışı önemlidir ;
  azor ahai ak yürüyenleri yenmek ve karanlıkla savaşmak için bir kahramanın kılıcına ihtacı olduğunun farkındaydı. bu yüzden 30 gün boyunca bir kılıç dövdü. fakat kılıcı soğuması için suya soktuğunda kılıç kırıldı.
  ahai kolay pes edenlerden değildi ve 2. kez denemeye karar verdi. bu sefer 50 gün ve gece boyunca kılıcı dövdü. ilkinden daha iyi olan bu kılıcı soğutmak için bir aslan yakaladı ve kılıcı onun kalbine sapladı. fakat kılıç yine kırıldı. üçüncü seferde ne yapması gerektiğini biliyordu ve kederli bir şekilde 100 gün 100 gece kılıcı dövdü. sonunda karısı nissa nissayı yanına çağırdı ve kılıcı kalbine sapladı. kılıcın demiri nissa nissanın ruhuyla birleşti ve ortaya lightbringer çıktı.
  efsane azor ahai'nin bir gün geri döneceğini söyler.
  kitabın , ben de dahil fanatiklerinin kimin azor olabileceği üzerine tahminleri birkaç kişi üzerinde yoğunlaşır . bunlar : jon snow , stannis , daenerys, victarian greyjoy ve tryrion lannisterdır. kehanette yeni bir prens şeklinde doğacağı söylense de bu kehanet valyrian dilinde yazılmıştır ve bu dilde prens kelimesi dişiler için de kullanılır. bu yüzden daenerys diyenlerin sayısı da fazladır.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  stannis baratheon olabilir.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  stannis baratheon cikarsa kufru basacagim hero. maester aemon'a guvenip daenerys targaryen demek istiyorum, ama grr martin bu kadar acik acik soyleyince suphe ediyor insan, ters koseye yatirir mi diye.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  bir sürü aday var aslında... stannis baratheon, daenerys targaryen, jon snow, beric dondarrion, bran stark, davos seaworth, victorian greyjoy, aegon vi targaryen, rhaegar targaryen... hatta bunların dışında isimler bile geçiyor teoriler arasında... ama içlerinden stannis baratheon daha yakın bir ihtimal gibi görünüyor. nitekim ben de onun olmasını istiyorum...

  a dance with dragons - melisandre pov'undan sonra gelen edit: %99.9 jon snow

  --- spoiler ---
 • bu başlığı okuma cesaretini gösteren kişinin spoiler yeme korkusu olacağını sanmıyorum ama uyarayım yine de a dance with dragons'un sonuna kadar okumadıysanız ağır spoiler yersiniz, yol yakınken vazgeçin.

  çok teori var bu konuda, benim neyim eksik ulan dedim ve kendi çapımda bir şeyler karaladım:

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  öncelikle kimdir bu azor ahai?

  melisandre diyor ki: " azor ahai will be reborn amidst smoke and salt wielding the flaming sword lightbringer to defend the world from r'hllor's nemesis, the other."

  kehanet diyor ki: "there will come a day after a long summer when the stars bleed and the cold breath of darkness falls heavy on the world. ın this dread hour a warrior shall draw from the fire a burning sword. and that sword shall be lightbringer, the red sword of heroes, and he who clasps it shall be azor ahai come again, and the darkness shall flee before him."

  lightbringer da şu: (bkz: #28274530)

  bir cüce orman cadısı vardı o da diyor ki azor ahai prens aerys ve prenses rhaella'nın soyundan gelecek.

  bir de "born amidst salt and smoke to wake dragons from stone" diye bir şey var orijinali bu muydu tam emin olamadım. bunu sağlayan sadece dany var şimdilik.

  şimdi yorumlarsak; born kelimesi gerçek manada doğmak mı yoksa ortaya çıkmak mı tartışılır. o yüzden çok da kesin değil doğumu. mesela dany gerçekten dragonstone'da doğdu ama diğer yandan stannis orada doğmasa da krallığını orada ilan etti - ki dragonstone salt and smoke mezvusuna uyan bir yer.

  orman cadısının sözüne güvenirsek de seçeneklerimiz çok daralıyor, ki bu sefer de grrm'nin bizi ters köşeye yatırma ihtimali azalıyor. her ne kadar kehanet valyria kökenli olsa da 'azor ahai reborn' illa dragon olmalı mı tartışılır bence.

  bu durumda lightbringer kehanetin temel noktası gibi görünüyor.

  en olası karakterlere bakalım o zaman:

  daenerys: kitapta da belirtildiği üzere neredeyse her konuda kehaneti karşılamakta kendisi ancak lightbringer'ı yok. eee yoksa ne olmuş diyebilirsiniz ama kehanet bu, tutacaksa tam tutmalı. bu durumda henüz eline gaçmemiş olabilir. bu yüzden de sevdiğini öldürmesi gerekecek. kimdir peki bu? işte çok sıkıntılı orası, çok yanar döner bir kişilik. daario falan olabilir, ya da bahsedilen ihanetlerden aşk için yapılanı sonucunda biri olabilir. ben o ihanetin - ki gerçekten olacaksa - jorah mormont'un köstebekliği olduğuna inanmıyorum, zaten sonlara doğru onun hayalinde sadece evi vardı falan diye empati yapma zahmetine girdi pirenses. quaithe buna neden bu kadar yol gösteriyor o zaman derseniz de melisandre kadar o da yanılmış olabilir. zaten daha ziyade kafa karıştırıyor kendisi.

  stannis baratheon: yok hacı çok enrteresan şekilde delikanlı bir adam olsa da bir türlü tam kral olamıyor. yani oluyor ama... zaten kehanetle de pek alakası yok, kılıcı da fasonmuş; aemon reyiz öyle dedi. tabi bu ileride olamayacağı anlamına gelmiyor. mesela val, kızı için "o zaten ölü" gibi şeyler söyledi. bu durumda dönüşümünü kızını öldürerek tamamlayabilir; tek sevdiği şey o sonuçta. ejderha olayında ise pek şansı olduğunu söyleyemem

  victarion greyjoy: bu da değişik biri, az da olsa sempatimi kazandı şahsen ama bu kadar vahşi birinin insanlara liderlik yapması fikri pek mantıklı gelmiyor. kolunun iyileştirilmesi denizde oldu ve sonucunda sürekli dumanı tüten bir kolu oldu; bunu "reborn amidst smoke and salt" olarak yorumlayabiliriz. geri kalan konularda pek de bir bağı yok. tabi bunun da moqorro diye bir red priest'i var unutmamak lazım.

  aegon targaryen: henüz pek bir numarası yok, daha çok toy ancak umut vaat ediyor. yine de zannetmiyorum. westeros'u bir araya getirecek lider olabilir belki ama yorum yapmak için çok erken.

  jon snow: geldik en ciddi adaya; kimliği hakkındaki teoriler doğruysa - ki oldukça mantıklı - o da aşağı yukarı tüm kehanetleri karşılıyor. teoriden haberiniz yoksa da, özet olarak lyanna stark ve rhaegar targaryen'in gizli oğlu diyebilirim. detayları internette ararsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.
  ama şimdi şöyle de bir durum var. dragon kanı taşıyorsa ve azor ahai ise ateşin bunu etkilememesi gerek. ama castle black'teki wightları durdurmaya çalışırken yaktı elini. hani biraz etkilemiyor falan olsa neyse de yaktı sonuçta. bak dany'e hiçbir şey olmuyor. tabi diğer yandan viserys de dragondu sözde ama sonunu biliyoruz. bu durumda ateşe dayanıklılık ön koşul olmayabilir. ama yanan bir kılıcı tutacaksa da... yani henüz bu konuda netleşen bir şey yok. watch'ı ygritte'e tercih etmesi ve kızın ölmesi de nissa nissa'yı kurban etmesi ile özdeşleşebilir. valyrian steel kılıcı da var; onu da yaktı mı tamamdır; bunu da oldtown'daki dragonglass mum ile bağlayabilir belki grrm. belki.

  "eee bunlar hep var zaten internette dingil, hani senin teorin?" diyen uyanıklar olabilir aranızda. evet var benim de çılgın teorim, başka birkaç yerde konuşulmuş hakkında ama henüz yaygın değil:

  jaime lannister: neredeyse hiçbir kehaneti karşılamıyor değil mi? değil. aerys targaryen'in joanna'ya olan tutkusu biliniyor. bu durumda bir yasak aşkın - ya da tecavüzün - meyvesi olabilir jamie ve cersei, aynı jon snow teorisinde olduğu gibi. zaten birbirleriyle aşk yaşamaları falan da kıllandırıyor insanı; diğer yandan tyrion gerçekten tywin'in oğlu olmalı, ki bunu jamie'nin teyzesi de belirtiyordu, farklı manada söylemiş olsa da. annenin tyrion'u doğururken ölmesi de soru işaretlerini artırıyor. tywin'in "seed"i bozuk olabilir, ya da başka bir sıkıntı olabilir tabi, ama daha sonra bu ikilinin çocuğu olamaması şüpheleri artırıyor. baratheon tarafından targaryen kanı taşıyan joffrey'in annesi de targaryen olursa çocuğun mad king'e çekmesi de şaşırtıcı olmuyor.
  kendisine hediye edilen ve oathkeeper adını verdiği kılıç da ileride cersei'yi öldürmesiyle lightbringer'a dönüşebilir. peki reborn olayı? işte o da beric dondarrion'un ekibi tarafından verilecek cezayla alakalı olacaktır; bir şekilde brienne'in çabasıyla mı olur ya da thoros of myr mi buna hayat üfler bilemem, ama olabilir...

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  peki çok mu önemli bu azor ahai? grrm'in tarzına çok ters bir kere, ama bir şekilde ortaya çıkması da kesin gibi. o nedenle önemli olmalı, her ne kadar klişe bir fikir olsa da. (bkz: the one)(bkz: the chosen one) vb...
 • --- spoiler ---

  en başından beri davos seaworth olduğunu düşündüğüm bir nevi akgezenlerin antitezi

  --- spoiler ---
 • o kadar teori var ki amk evreninde, kim çıkarsa çıksın artık şaşırmayacağımız karakter.

  bahisler:

  %17 jon
  %15 daenerys
  %14 stannis
  %13 victarion
  %12 aegon
  %9 jaime
  %8 tyrion
  %4 bran
  %3 beric
  %2 rickon
  %2 rhaegar
  %1 hodor
 • --- spoiler ---

  stannis değildir kesinlikle. kırmızılı kadın öyle olduğunu düşünmektedir. ya iyi falan olabilir de o kadar silik ki stannis. ayrıca ramsay stannis'in öldüğünü söylemektedir son kitapta göreceğiz yalan mı gerçek mi. yabancı forumlarda dolaşan bir kurgu var ki ortalığı karıştırmış durumda; ejderhanın üç başı vardır; aegon targaryen, daenerys targaryen , jon snow.
  --- spoiler ---
 • çoğu kişi aegon targaryen olduğunu söylüyor fakat bana göre öyle değildir birincisi bu adam 5 kitapta bi anda ortaya çıktı nedir ne değildir belli değil ikincisi azor ahai targaryen ailesinde çıkacaksa eğer buda güzel kraliçemiz daeneyrs olur.
 • kendisiyle ilgili bana göre en mantıklı yazı için