• havada bayagi yuksek bir oranda bulunan (%78 miydi neydi) gaz. simgesi n.
 • (bkz: sivi azot)
 • (bkz: nitro)
 • borla birlestiginde cok ilginc seyler olusturan element.
 • ziyade bir sevgi sözcüğüdür, azotmatrikstürbülans! gibi hiddet kisvesi altında sevmek (bkz: kardeş severken öldürme isteği) için kullanılır. bunun dışında (bkz: nitrojen)
 • kapali ortamlarda bakterilerin cogalmasini engelleyen gaz
 • çocukken hem gereksiz olması, oksijen gibi işe yarar bir gaz olmaması, hem de oksijenden bir hayli fazla bulunması sebebiyle beni üzen, gerçekten acaip canımı sıkan gaz çeşidi.

  hadi karbondioksit düşman, ama zaten o o kadar az ki, o kadar üzmüyor. ama azot.. allahım oksijenin 4 katı nerdeyse. ve bir hiç. hiç.
 • kükürt ile birlikte asit yağmurlarına neden olan (havadaki kirleticiler ile nemin birleşip h2so4,hno3 oluşturması), insan vücudunda %2.5 oranında nitrojen olarak bulunan element.
 • azot benim icin her zaman bir elementten fazlasi olmu$tur. turkiye komur i$letmeleri'nin ege bolgesindeki bunyesinde var olan ege linyitleri i$letmesi'nin genellikle muhendislerinin ya$adigi lojmanlardan olu$an ve soma'da yer alan site, lojman, anilar yumagi vs'dir. aslinda ilk olarak acilmasi du$unulen azot fabrikası çali$anlarinin lojmani olmasi tasarlanmi$sa da daha sonra bu kamu kurulu$u acilmayinca 1983'te in$aati tamamlandiginda bize nasip olmu$tur ya$amak. icinde 31 apartman, 248 daire, 3 dubleks mudur evi, 2 misafirhane, 1 lokal, 1 yuzme kompleksi, cim ve toprak 2 buyuk futbol sahasi, 2 basket sahasi, 1 tenis kortu, 1 bilardo, pinpon ve kagit oynama salonu,1 ilkogretim okulu, 1 saglık ocagi, 1 kre$, 1 park, 1 cami, 1 guvenlik kulubesi,1 berber, 1 market, king ve maca kizi oynayan babalar, yanik ve konken oynayan annelerle, $imdilerde 20-30 ya$ araliginda koca adam olmu$ onlarca gencin cocukluk anilarini, kacamaklarini, icki sohbetlerini barindiran oyle super bir ortam i$te. fiyatlari askeri lojmanlar ile kapi$ir. yeme, icme, alkol, meze bazinda fiyatlar bele$e yakindir, 24 saat bele$ sicak su ve isitma, ormanlar arasinda agaclar icinde bir site. $uan istanbul'da ya$amakla birlikte; bizim bu lojmanda ya$adigimiz hayat standarlarini istanbul'da muhtar kent ve birkac arkada$i yakalaybilmi$tir tahminen. burada büyümesem, yaşamasam çok boktan bir çocukluk ve gençlik dönemi yaşamış olurdum herhalde. lojman ortamı olması nedeniyle süper dostluklarınız ve sosyal ili$kileriniz olmasina zemin hazirlar. her bayramda, tatilde universitede okuyan tum site gencligi yine bu noktaya doner ve yarim kalan sohbetler ucuz lokal birasiyla, rakiyla ve gitarlarla $enlenir.
 • vücutta eklemlerde bulunan madde. parmaklarımızı kütürdettiğimizde ortaya çıkan ses, azot baloncuklarının patlamasındanmış.

  50 ilginç şey (ingilizce)
  http://www.hemmy.net/…6/04/30/50-interesting-facts/
hesabın var mı? giriş yap