• (bkz: nitric oxide)
 • yanmadan oluşan, havaya bırakılınca zehirli hale gelen kirletici madde...
 • damarların acılmasinda sadece bir aracı olan, damar düz kas hücresine geldikten sonra, gtp adlı enzimle bilesip cgmp adli enzimin üretilmesini saglayan ve bu enzimin miyozine girmesiyle kas hücrelerinin gevsemesini saglayan molekül.
 • nobel ödüllü tıp profesörü louis ignarro'nun no more heart desease isimli kitabında anlattığı üzere vücutta üretilen ancak hayat tarzı ve kötü beslenme sonucu üretimi azalan, bunun yanında normal seviyesi de hastalıklarla savaşmaya yetmeyebilen bir maddedir. belirtilen özelliklerine bakarsak:

  * yüksek kan basıncı ve damar sertliğiyle savaşır
  * kalp krizi ve felç riskini azaltır
  * kan dolaşımının kontrolüne yardımcı olur
  * bir takım kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemek amacıyla bağışıklık sistemi tarafından kullanılır
  * eklem iltihaplarından kaynaklanan ağrı ve şişiklere karşı etkilidir

  dr. ignarro aynı zamanda herbalife'ın tıp ve bilimsel danışma kurulu üyesidir ve aynı firmanın niteworks isimli nitrik oksit ürünü mevcuttur.
 • vücut geliştirme yapanlar için de bir takviyedir.her sene en iyi kas yapan ürün, bu dalda birinci olandır ki bu işle uzun süredir uğraşanlara sorulduğunda en iyi ürün olarak bunları gösterirler.
  son yıllarda bsn markasının no-xplode ürünü baş çekmektedir.
 • nitrik oksit sentetaz (nos) enzimi ile sentezlenir.
 • bilindiği kadarı ile 3 değişik nos tarafından sentezlenir. her enzimin oluşturduğu nitrik oksit farklı sonuçlara yol açar. aynı maddenin aynı organlarda farklı sonuç vermesi nitrik oksitin ne işe yaradığının anlaşılmasını zorlaştırmıştır. daha sonra nos'un aynı maddenin oluşumunu sağladığı ancak miktar olarak çok farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır.
 • başlıca endotel hücrelerinden salgılanıp sadece bulunduğu yerde etki yapan, guanilat siklazı aktive ederek cgmp'yi arttırıp düz kası gevşeten, yarı ömrü çok kısa antiinflamatuar bir moleküldür.

  e nos, i nos, n nos olmak üzere 3 çeşit enzimi olan bu molekül bir yandan vazodilatasyon ve aktive makrofajlarla inflamatuar özellik gösterirken, bir yandan da lökosit birikiminin önüne kendini atarak anti inflamatuar özellik göstererek, bu sağ gösterip sol vuran hareketine de dual etki dedirtmektedir. yetmezmiş gibi bir de trombosit aggregasyonunu ve adezyonunu azaltarak ne kadar yetenekli olduğunu gözler önüne sermektedir.
 • (bkz: nitröz oksit)
 • sadece insanlarda degil, bitkilerde de onemli gorevler ustlenir: cgmp, cadpr ya da kalsiyum'un hucre ici depolardan, sitozole birakilmasini saglar mesela. (pmıd:16492476)
hesabın var mı? giriş yap