şükela:  tümü | bugün
  • mecidiyeköy gülbahar mahallesindeki kasaptan hallice veteriner kliniği. hayvanını korumak isteyenler için web sitesini de belirteyim ki uzak durabilin: http://azraveteriner.com/

niye kasaptan hallice anlatayım.

bundan bir buçuk iki yıl kadar önce iki kedimden büyük olanda zayıflama vardı. evimin yakınında yeni açılmış olan azra veteriner kliniğine götürdüm . klinik sahibi azra kliniğin hiç bir tahlil ekipmanı olmamasına rağmen kan tahlili talep etti. kanı aldıktan sonra 3 gün sonra tahlile bakalım deyince tahlili dışarıdan bir yere göndereceğini anladım. çocuğu alıp eve götürdüm. buraya kadar sorun yok. tahlil de 3 gün sonra geldi. çocukta bir sorun olmadığını söyledi vs vs. taaa 1,5 - 2 yıl önce kan tahlili için 300 tl ödedim. ona hiç girmiyorum bile.

aradan bir süre geçti. ilk defa iki kedimi traş ettirmeye karar verdim. o zamana kadar tüylerinin kesilmesi olayına karşıydım. ve ikisinin de ayrı ayrı zamanlarda yapılan kısırlaştırma operasyonları dışında hiç bir veteriner kliniği, pansiyon vb yerde kalmışlıkları yoktu.

yaz sıcağında biraz rahat ederler diye ve yakın olduğu için azra veteriner kliniğine götürdüm. tek taşıma kabından dolayı önce küçük kediyi sonra büyük kediyi götürdüm. büyügü götürdüğümde küçük kedim bayıltılmış, kediyi veteriner olan azra değil kocası olan ve ona klinikte yardım eden kişi traş ediyordu. (kocasının veterinerlikle bir bağlantısı var mı bilemem ama hiç de öyle görünmüyor.)

diğerini de kafesiyle bıraktım, almaya ne zaman geleyim dedim, bir kaç saat sonra dedi kocası. birkaç saat sonra da almaya gittim. veteriner azra büyük kedide ağız kokusu olduğunu , bu nedenle dişlerinde biraz tartar olduğunu kendisinin de dişlere zarar vermeden müdahale ettiğini söyledi ve bir an durdu. hazır bayıltılmış halde herhalde ufak tefek tartar temizledi falan diye üzerinde durmadım.

çocuklar eve geldikten hemen sonra uzun süre ikisi birden ağızlarından salya akıtmaya başladı. "allah allah bu çocuklar niye habire salya akıtıyor acaba verilen ilaç mı bir yan etki yaptı ama iyi görünüyorlar geçer" diye düşünerek üzerinde durmadım. bayağı bir süre bu salya akması hali devam etti. sürekli kafamın bir yerinde 'ya bu çocuklar niye böyle acaba salya akıtıyor, hiç yoktu böyle birşey' düşüncesi dönse de çok da üzerinde durmadım.

başka bir veterinerde yerde vs de yine kalmadılar da daha sonrasında.

aradan zaman geçti ve küçük kedimde bir rahatsızlık çıktı. tam donanımlı olduğunu bildiğim bir veteriner kliniğine götürdüm. oradaki yardımcı veteriner hekim genel kontrol amaçlı ağzını açıp baktı ve "bu çocuğun dişlerine ne oldu?" diye sordu. nasıl yani ne olmuş ki modunda kalakaldım. çocuğun alttan ön iki dişi birden yoktu. kırılmıştır belki dedim ama veterinerin yanıtı "hayır kırılmamışlar, düzgün şekilde çekilmişler" oldu.

o an bi beynim döndü. azra veteriner'in "dişlerine zarar vermeden temizledim" deyip bir durup kalması gözümün önüne geldi. bu sefer de "e o büyük kedi için söylemişti bunu,küçük kedinin dişleri ne alaka" deyip kafamda sorularla döndüm.

ve sonra o beynimi gerçekten döndüren ana geldik. büyük kedinin de dişlerini kontrol ettim. onun da üstteki 2 ön dişi çekilmişti! birinin alttan ön 2 dişi diğerinin üstten ön 2 dişi çekilmişti!

boşluğuma mı dikkatsizliğime mi geldi bilemiyorum ama ikisinin de dişlerini hiç kontrol etme bakma gereği duymamıştım o ana kadar. eğer kontrol etmiş bu yapılan kasaplığı zamanında fark etmiş olsaydım o veteriner kliniğini yıkardım. gerçekten yıkardım o kasapların başına.

acemi veteriner olarak diş çekmeyi öğrenmek için benim kedilerimi kobay olarak mı kullandı, kocasına öğretmek mi istedi, yoksa gerçekten bu insanların ruhsal mental problemleri mi var bilemiyorum. varın bu kısmını siz değerlendirin.

bu detaydan sonra sizin bıraktığınız hayvanlarınıza neler yapıyorlardır ve fark etmiyorsunuzdur bilemem. ama ben hala düşündükçe, aklıma geldikçe vücudumdaki tüm kanı beynime sıçratan bir öfke, dikkatsizliğimden kendime kızma, delirircesine de vijdan azabı duyuyorum.

nasıl bunu bu kadar zaman fark edemem? etmeyi geç karı koca enteresan (bu kısım tanıyanlar için) ve zaman zaman insanı rahatsız eden bir görüntü çizerken neye dayanarak veteriner olarak güvenip bırakırsın? ki ben geçmiş deneyimlerden dolayı kolay kolay da veterinere güvenmeyen biriyim.

nasıl bir insan, kendine veteriner hekim diyen nasıl biri emanet aldığı, üzerinden para kazandığı hayvancıklara hem de sahiplerine hiç sormadan, bilgi vermeden birinin üst dişlerini diğerinin alt dişlerini çekebilir? bu nasıl bir psikoloji? bu nasıl bir hayvan sevgisi? tipime, boyuma posuma mı gıcık olup yaptı acaba? olsa bile bunu yapan kişi nasıl bir karakterde olabilir ki bunu yapabilsin?

ben büyük bir hataya düştüm aman siz düşmeyin. vijdan azabından kahrolmak, her aklınıza geldiğinde kendinize kızmak istemiyorsanız hayvanınızı başka bir veterinere götürün. yakında olsun istiyorsanız profilo avm'nin oralarda, emniyetin o civarlarda falan çok çok uzun yıllardır hizmet veren veterinerler var. üşenmeyin oralara götürün. ya da gerçekten güvenebileceğiniz bir veteriner bulun.

sonra hayvanınıza yapılan kötü muameleyi, deney kobay muamelesini ya da daha da kötüsü vahşi isteklerin tatmini gibi bir şeyleri fark edince, anlayınca üstelik de iş işten geçince benim gibi kahrolmayın...
  • kedilerin yan dişleri daha çabuk çürür. bu elemanlar ön dişlerini çekmişler. hem sahibinin izni ve haberi yokken böyle bir işlemi nasıl yaparlar? şikayetci olunması lazım.
    tanım: uzak durulması gereken klinik.
  • çok üzüldüm, sinirlendim, halden hale geçtim. bunun yanlarına kalmaması gerekiyor. bunların o klinikte başka canlara da neler yapıyor olma ihtimalini düşündükçe insan aklını oynatacak gibi oluyor. şikayetçi olun lütfen.
  • bizzat kedimi ve köpeğimi emanet ettiğim veteriner hakkında karşıma çıktığı için ve bir çok kişisel saçma iftira içerdiğine inandığım için konunun muhattabı olan klinik ile görüşüp cevaplarını burada paylaşmalarına yardımcı olacağımı söyledim. kendisinin konu ile ilgili açıklaması:

11 temmuz 2018 tarihinde ekşi sözlükte yazılan bir yazıya ithafen;
    kendime,kliniğime ve mesleğime hakaret içeren bir yazı okudum.çok üzüldüm.yaklaşık 2 yıl önce yaşanmış bir olayın abartılarak ,suçlamalarda bulunularak hatta olmayan şeyleri olmuş gibi göstererek bir takım iddialarda bulunulmuş.bunu yazanın kim olduğunu maalesef biliyorum hala takibimde ve hala kliniğimin önünden geçmektedir.12 yıllık meslek hayatımın son 3 yılında kendi kliniğimi açtım.ve elimden geldiğince sokak hayvanları dahil maddi manevi yardım ediyorum. kliniğime aldığım ilaçlar ,mamalar herşey bellidir. çözüm odaklı hayvanlara en az zarar veren ve en iyi gelen şeyleri kullanmaya özen gösteriyorum. ilk zamanlarda birkaç kez traş yaptım ve bunu sadece hernagi bir maddi çıkar gütmeden hasta sahibi isteği ile yaptım.ve sonrasında araştırmalarım deneyimlerim ve doğaya geliş sebeplerinden dolayı bunu uygun bulmadığım için bıraktım.ben hiçbir şeyi hasta sahibime sormadan danışmadan yapmam keza kan tahlili gibi yaşını almış ve uzun zamandır durup duruken zayıflama şikayeti ile geliyorsa ağzı var dili yok hayvancağızın ne olduğunu teşhis etmenin birinci adımıdır kan tahlili .bilgi vermeden yapmam mümkün değil özellikle fiyat konusunda. kliniğimi ilk açtığım zamanlarda elimde cihazlarım olmayabilir.ancak veteriner laboratuvarına göndereğimi kaç günde çıkacağını da ben söylüyorum zaten. ayrıca bu bir kriter olamaz.kliniklerde son cihazların olması cihazın doğru çalıştığı bakımının yapılıp yapılmadığı hatta ve hatta hekimin ne derecede bilgisi olup olmadığını kanıtlamaz.gelelim diş çekimine o konuyu ve o günü net hatırlamıyorum.ancak diş çekimi kolay bir iş değil.kolay bir karar değil. ve bu bilgi verilmeden uygun görülmeden yapılması da uygun değil.ayrıca eğer diş temizliği veya hasata sahibi bilgisinde diş çekimine karar verildiyse traş için sakinleşmişken yapmak en insani yöntem.sakinleştiricilerin maalesefki ayıldıktan sonra bile mide bulantısı salya akışına sebep olabileceği insanlarda da keza öle biliniyor. neden kobay olarak başka hasta sahibimin bilgisi olmadan her iki kedisine de bunu uygulayayım? madem böyle bir şey oldu neden 2 sene sonra bu durum ortaya bu şekilde hakaret içeren bir yazı ile çıkıyor? bir diğer konuya gelelim hangi klinikte veya pet kuaförde traşı veteriner hekimleri yapıyor? çok objektif bir yazı değil. sürekli eşi,eşi ile olan durumu vs gibi yazılar var.madem benim dışımda başka birinin yaptığını gördüyse ki dediğim gibi hekimler traş yapmıyor adı üzerinde hekim!!! neden 2. kediyi getirirsin? ya da neden müdahale etmezsin sormazsın? bunlar çok ince ayrıntılar.ayrıca kimbilir sizin hayvanlarınıza neler yapılıyordur orada ne demek? ben sırf hayvanlar kafes veya bir odada kalmasın diye köpekleri günlük kalışa almıyorum. mecburi kalması gerekiyorsa ameliyat vs. onlarla beraber klinikte kalıyorum.
    son zamanlarda benimle manevi olarak biraz fazla uğraşılmasının karalama yapılmasının sebeplerini maalesef ki biliyorum. ben eski çalıştığım klinikten hayvanlara eziyet ediliyor ve kötü davranılıyor gerekli ilgi sevgi alaka gösterilmiyor diye ayrıldım. sürekli itirazlarım sorularım ve bunlar neticesinde bana karşı olan hırsları,eziyetleri yapılan hakaretler bağırmalar sonucunda ayrıldım ve tazminat davası açtım. geçtiğimiz aylarda da kazandım. bu durumdan ötürü herkese telefonlar açılıp hakkımda kötü konuşulduğunu doğruluk payı olmayan şeyler anlatıldığını duyuyorum ve kendi acılarından dolayı duymaya da devam edeceğim.buralarda olan bir pet shop un da beni kötülediğini duyup gidip sorduğumda öğreniyorum ki onlar tarafından yaptırılıyor.
    benim kendimi anlatmama gerek yok ancak önceliğim hayvan ve hayvan sağlığı
    eğerki gerçek ağızdan benim hakkımda referans duymak istiyorsanız sokak hayvanları dernkelerine gülbağda gerçek hayvan severlere ve özellikle sokak hayvanlarına maddi manevi canını verenlere sorabilrisiniz. 3 yıllık kendi kliniğimde binden fazla hastaya beş binden fazla da vakaya baktım.bir hayvana da kendi hatamdan dolayı zarar gelmedi.fakat buna rağmen herkesi memnun etmem mümkün değil.ancak çirkince hakaretleri hakedecek bir şey yapmadım. bununla ilgili hukuki süreci başlatacağım.gerekli karar ve yaptırımlar adli merciler tarafından verilir.

sevgilerimle veteriner hekimi azra sipahioğlu
  • iftiraları şaşkınlıkla okudum. gerçeklerin ucundan, bucağından geçmiyor. herkeste hemen araştırmadan linç etmeye hazırmış.o linç eden arkadaşlara hemen bizzat yaşadıklarımı anlatayım. delil isterlerse de hepsinin delili mevcut arkadaşlar merak etmeyin. ayrıca üşenmeden de kalkıp gidip nasıl bir klinik ve veteriner hekim olduğunu sessizce gidip sıra bekleyenler arasında oturarak gözlemleyebilirsiniz.
    azra hanıma tam 7 senedir gözüm kapalı onlarca köpek, kedi emanet ettim. ilk önce çalıştığı kliniğe götürüyordum. oradaki diğer hekimler götürdüğüm çocuklarla doğru dürüst ilgilenmeyip sadece para gözüyle bakarken azra hanım tüm ilgisi, sevgisi ile yaklaştı. öpüp koklayarak tedavilerini yaptı, 7 sene boyunca götürdüğüm onlarca canla ilgili bana sorup onayımı almadan en ufak bir harekette bulunmadı, bıkmadan usanmadan 7/24 sorularımı cevapladı, ilgilendi. gece gece mesaj atıp en saçma sorularıma bile olanca kibarlığıyla ve ilgisiyle cevap verdi. hiç başından savmadı beni. ona götürdüğüm çocukların neredeyse hepsi ağır vakalardı. tecavüze uğramış, dayak yemiş, kör, vs. günlerce, haftalarca uğraştı hepsinin tedavileri için. kendi emin olamadıysa profesörlere danıştı ve götürdüğüm onlarca vaka içinde 1 kere bile teşhisinde ve tedavisinde yanılmadı. kasap olsaydı hiçbir zaman götürdüğüm canların önce psikolojisini düşünmezdi. çok defa "şimdi yapmayalım abla , psikolojisi bozulur zaten kendine gelemedi" diyip beni geri gönderdiğini bilirim. istese yapardı aşıyı, alırdı parayı. ayrıca etrafımdaki onlarca insana tavsiye ettim azra hanımı, hepsi de daha sonra onun hayvanlara olan sevgisini, ilgisini , teşhis ve tedavisinde yanılmadığını görünce vazgeçemedi ondan. bütün bunların yanında insani ve güzel kalbine örnek vereyim ilk entry'deki iftiraya istinaden; çalıştığım yerde (şantiyedeyim) onlarca sokak köpeğine bakıyorum. malum yaz geldi, pire kene bastı çocukları, azra hanıma danıştım "ne almalıyım, ne kadar tutar, nasıl ucuza bulabilirim" diye. hemen "abla ben her ay zaten barınak vs bir yere yardım ediyorum, bu ay da sana vereyim " diyip yaklaşık 12 köpek için pire ve kene ilaçlarını çıkarıp ücretsiz verdi. hangi kasap diye nitelendirdiğiniz tek amaçları daha çok parayı nasıl alırız diyen klinik bunu yapar ki sorarım size? onun dışında kaç kliniğe sokakta yaralanmış kedi, köpek vs acil vaka götürdüm , ya fahiş fiyatlar çıkardılar ya da kapıdan döndürdüler. gidin bakın bakalım karaladığınız azra hanımın sokağında bir tane kısır olmayan, tedavi etmediği sokak kedisi, köpeği var mı?
    bu da hemen linç etmeye çalıştığınız azra hanımın kan almadan önce nasıl severek sakinleştirdiği, onlarla konuştuğunun örneği (beni çok etkilemişti, haberleri olmadan çekmiştim)
    kan alma öncesi

not: benim kedilerimin dişi haberim ve onayım olmadan çekilecek ve ben de 1,5 sene bekleyip ay bana böyle yapılmıştı dur bir yazayım diyeceğim buraya öyle mi? saniyesinde ortalığı ayağa kaldırır ve yazarım. komik ve hiç inandırıcı değil
  • başlığa ilk yazılan entry ile birlikte "atma recep, din kardeşiyiz."

arkadaşlar insanları karalamak size nasıl bu kadar kolay geliyor. gerçekten merak ediyorum. azra hanım'ı şunun şurasında 6-7 aydır tanıyorum ancak şimdiye kadar tanıdığım en iyi veteriner kendisi. her seferinde bizi doğru yönlendirmesini bir kenara koyuyorum kaç kez sokak hayvanlarına ücretsiz bir şekilde tedavi ettiğini gördüm ve duydum.

sadece 6-7 aylık bir geçmişe sahip olabilirim. bu benim için öyle. diğer yandan erkek arkadaşımın iş yerindeki tüm kedileri yuvalarına ilk geldiği andan beri kontrol eden, aşılarını yapan ve onları mutlu mesut koca çocuklara dönüştüren de o. yani anne gibi, seviyor, bakıyor, büyütüyor.

azra hanım'ın öyle kafasına estiğini yapmadığının hatta ve hatta pet sahiplerinin istediklerini de uygun görmediği sürece yapmadığına ben bizzat şahit oldum. kedim moni'nin tüylerini tıraş mı etsek acaba diye sorunca "ben tavsiye etmiyorum, çünkü onların tüyleri -5 / +5 derece sıcak ve soğuktan koruyup onlar için uygun ortamı yaratıyor. tüyleri kesildiğinde ise bu etki ortadan kalktığı için daha kötü hissediyorlar. aynı zamanda bir eksiklik olarak görmeye başlayıp depresyona da girebiliyorlar. hiç yapmayalım daha iyi. bir de uyutmamız gerekiyor kesmek için tüylerini, bazı dostlarımız bunu kaldıramıyor, durduk yere böyle bir şey yapmak çocuklar için doğru değil." deyip gayet net bir şekilde açıklayıp yapılmaması gerektiğini söyledi.

gelelim tahlil ve kocası mevzusuna. yahu siz gerçekten beni yoruyorsunuz. adeta gittiğiniz her hastanede lab var ve siz de tm sonuçları her yerden alabiliyorsunuz. hadi diyelim 2 yıl önce klinikte lab yoktu ve yapılmadı, bunun bilgisini vermeden neden yapılsın? üç gün sonra geleceğini söylerse gideceğini de söylemiş olmuyor mu? ayrıca madem o kadar çok hak savunucusu hukuk yırtıcısıydın o zaman neden sormadın? bunları da geçelim lütfen. inandırıcı değil.

sonuç olarak daha önce de yersiz yere bir sürü veterineri linç etmeye çalıştınız ancak yanlış sudasınız şu anda. minicik sokak kedilerini ücretsiz bir şekilde muayene edip sonrasında da tedavi eden 4 kedi annesi bir kadından bahsediyoruz. insan nasıl bir sadist manyak olmalı ki evde kedileri varken gelip klinikte bunları yapsın?

kendi projemiz için pet otel hizmeti veriyor musunuz diye sorduğumuzda "kediler rahat etsin diye köpekleri almıyorum yatıya" diyen bir kadından bahsediyoruz.

beni yoruyorsunuz ya, insanlığa olan inancımı yok ediyorsunuz. neyse ki azra hanım var. tüm çocuklarımız ona emanet. çarşamba günü moni'mizi bir götürelim de normalde evde bize sarılmamasına rağmen gitsin azra annesine sarılsın.

teşekkürler azra anne. öpüyoruz.

edit: imla.