şükela:  tümü | bugün
  • facebook'ta denk geldiğim video. aramaya inandım lakin bulamadım. hilal tv'de arapça aksanıyla türkçe konuşan garip bir adamın anlattığına göre abdülkadir geylani hizmetkarının canını kendisinden izinsiz alan azrailin peşine düşüp yakalamış. yakalayınca onu dövmüş , elinde o gün aldığı canların olduğu sepeti savurarak o gün ölenleri yeniden hayata döndürmüştür. ağlaya ağlaya allah'a giden azrail'e allah : onun bende hatrı çoktur. yapacak bir şey yok aga. '' deyip bu işi sineye çekmiştir.

https://www.facebook.com/…/videos/1018895544832910/

kırk yıllık imansızım böyle şirke girmedim...

edit : videoda eleştirilen şey adamın bu anlattığı şeyi inanarak ya da dalga geçerek aktarması değil , buna kendisinin ya da naklettiği ya da eleştirdiği kitlenin inanarak sahip çıkıyor olmasıdır.

edit2: gelen mesejlar üzerine tekrar belirtme gereği duydum. buradaki adam naklettiği şeye inanan değil eleştiren kişi. lakin inanan kişi olsaydı sorun bir tek adam üzerinden konuşulurdu. gavs tarikatlarının merkezinde anlatılan hikayelerden birini anlatıp eleştiriyor konuşmacı. sorun bu saçma sapan hikayelere inanan onbinlerce insan olması.
  • gördüğünü, dinlediğini anlamayanlarca şirk propagandası zannnedilen halbuki tam tersi eleştiri içeren bir videodur.

"arapça aksanıyla türkçe konuşan garip bir adam" için (bkz: ali akın)
  • basbayağı alay ederek anlatılan bir hikaye. ama kabul etmek lazım, son 15 saniyeye kadar ben de anlamadım komikli hikaye mi yoksa hislenerek anlattığı bir hikaye mi diye. çünkü inanarak anlatan birisi de (örn. cükkeli ahmet) aynen bu şekilde anlatırdı.
  • " akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir. " bertrand russell
  • anlatırken sunucunun çık çıklarımından aslında eleştirel bir anlatım olduğunu görebilirsiniz, sonunda bunlara inanıyorlar ne kadar saçma bu şirktir eleştirisi gelmiştir. hikayeyi daha önce duymamıştım oldukça saçma, inanıyorlar saygı duymak lazım diye de geçiştirilemez dine en büyük şeyh uçmaz mürit uçurur türünden bu tür hikaye uyduranlar veriyor.
  • allaha, şeytana inanıpta, evliyaların azraili dövebilmesine şaşıranların olduğunu görünce, insan hayrete düşüyor bazen.
  • dünya kadar entry sildiren sazan.avi
  • azrail de 657'ye tabiymiş. bunu da öğrenmiş olduk.