şükela:  tümü | bugün
 • - ben $u arabaya bakmak istemi$tim.
  nedir markasi?
  - 71 tosbaa
  - oo bayagi eskiymi$
  - yok yok, iyi gider, az tekler.
 • cok ciftler gibi nejat uygurvari bi igrenc espri yapilabilecek topic..
 • amerikanin ortasinda* kizilderililer tarafindan kurulmus imparatorluktur. daglarin ardindaki imparatorluk olarak anilir, aztek'ler gittikleri her yerde, yerli halklar tarafından püskürtüldüler kimse aztekleri sallamadi, bu da onlarin icine oturdu, kapak oldu ama azmettiler,ağzında bir yılanla kaktüse konmuş bir kartal gördükleri yere texcoco (deniz kulağında) , bataklık ve sazlık bir bölgeye yerleştiler. onbesinci yuzyilin sonunda gaza gelip "heyyytttt" dediler, ekonomi ile dinin birlestigi, bahcelerinin guzelligi dillere detan bi imparatorluk kurdular.
 • futbol benzeri, manyakca bir oyunlari vardir. topu bellerinde sektirerek gol atmaca gibi birsey. rivayet odur ki eskiden cok eskiden, top yerine insan kafasi kullanirlarmis. ama tabi bu, muhtemelen, sonradan giden ispanyollarin 'bakin ne barbarlardi bizden once' demek icin uydurdugu bir seydir.
 • hernan cortes tarafindan neredeyse bir avuç ispanyol tarafindan yikilmis uygarlik,son hukumdarlari montezumas(birçok farkli isimle anilir)son ana kadar cortes ve adamlarini ciddiye almadigi için bu yikimda payi vardir...
 • azteklerin yıkılışında ispanyol conquistadorlarını ciddiye almamaları değil, askeri ekipman bakımından onlarla karşılaştırılamaz olmaları etkin olmuştur. azteklerin merkez ve güney mexikayı kapsayacak bir şekilde, geniş bir imparatorluk kurdukları zaman (15. ve 16. yüzyıllar) "eski dünyada", özellikle avrupada, ülkeler arası hem askeri hem de ticari etkileşim o kadar fazlaydı ki, bu ülkelerin sürekli olarak yine hem askeri hem de ticari alanda gelişimlerini bir gereklilik haline getiriyordu, diğerleri arasında yok olmamak için. eski dünyadaki (özellikle avrupa topraklarında) nüfus, yeni dünyaya göre çok çok fazlaydı, bu da etkileşimin fazla olması gerekliliğini, ve dolayısıyla da teknolojik gelişimin her alanda daha fazla olması gerekliliğini doğuruyordu. sonuç olarak ispanyollar ve aztekler ilk kez karşılaştıklarında (ki yanılmıyorsam aztekler ilk kez atların bir savaş unsuru olarak kullanıldığını da bu şekilde gördüler. bir çoğu atların üzerinde kendilerine doğru dört nala gelmekte olan ispanyol askerlerine şaşkınlıkla bakarken atların altında ezildi) ispanyollarda ateşli silahlar, vücudun neredeyse tamamını kaplayacak zırhlar, çelikten dövülmüş kılıç, mızrak vsler varken, azteklerde club adı verilen, ucuna keskin,sivri taşlar yerleştirilmiş sopalar vardı. daha kötüsü bunları öldürücü şekilde kullanmak için kafalarının tepesine kadar kaldırmaları ve bütün güçleriyle düşmanın kafasına indirmeleri gerekiyordu, ama rakip ispanyollar olunca club ı havaya kaldırıp indirinceye kadar aztekli, ispanyol onu muhtemelen mızrak manyağı yapıyordu. üstelik aztekli başarılı bir vuruş yapsa bile, ispanyol askerinin çelik zırhları vuruşu etkisizleştiriyordu. askeri hezimetin, bir avuç ispanyol askerinin binlerce aztecliyi tek kayıp vermeden yok etmesinin temel nedeni budur.

  ama asıl kıyım (resmen toplu katliam) ispanyolların eski dünyadan beraberlerinde getirdiği mikroplar olmuştur. yine aynı etkileşim mantığı burada da geçerlidir. avrupada yine azteclere görece olarak nüfus yoğunluğu çok daha fazla olduğundan mikrop kültürü ve bunlara bağışıklık kazanma, çok daha yoğun yaşanırken, nüfus yoğunluğu az olan meksikada (farklı toplumların, farklı coğrafi bölgelerden beraberinde taşıdığı mikroplar eski dünyada savaşla veya ticaretle tüm dünyayı gezerdi zamanla, ve bunlara karşı yine zamanla bağışıklık oluşurdu, fakat yeni dünyada, amerikada bu yoktu) bu özelliğe rastlayamayız. bunun sonucunda, azteclerin binlercesi, avrupalının getirdiği ama bağışıklığı da olduğu, mikroplarla, hastalıklarla ölmüştür.
 • (bkz: tenochtitlan)
 • en bilinen özellikleri insan kurban etmeleri olan bu arkadaşların, bilinmeyen bir tarafı varsa o da bu insanların sayısıdır.. tamam aztek tanrıları kan istiyorlardı.. hem de insan kanı.. ama bu elemanlarda fazla dindarmış.. son araştırmalarda 4 günde 20.000 kurban ritueli gerçekleştirdikleri ortaya çıkmış.. aztek nufusunu göz önüne alırsak psikopat bir sayı..

  din adamı değil kasap yetiştiriyolarmış mübarekler.. gerçi bu denyoların bir özelliğide idamları kafa uçurarak felan değil, kendi geliştirdikleri yöntemle atmakta olan kalbi yerinden sökerek gerçekleştirmeleridir..

  pek meşhur olan piramitlerinin ortak özelliği olan merdivenlerse sırf bu ritueli tamamlamak için dimdik yapılırmış.. çünkü kalbi sökülen kurban, merdivenlerden aşşağıya atılırmış ki, maksimum miktarda kan kaybetsin..

  bu sevgi dolu uygarlığın bir diğer idam yöntemi de hannibal lecter'ın bile kanını donduracak şekilde.. önce idam edilecek kurbanlar birbirine bağlanarak piramitin avlusundaki halkın içinden geçirilip, piramitin üstündeki parlak beyaz taşlarla örülü işkence odasına alınır, yeterince kan kaybedene kadar işkence yapılırmış.. daha sonra bu kanlar bir kaba koyulur, yüksek rahip burdan bir kadeh alıp piramidin efendisine sunarmış.. yarı ölü insanlarda kutsal bir yere götürülüp öldürülürmüş.. afferin diyoruz..

  son olarak piramit yapma ve tanrılara kurban verme işleri bu adamların günlük rutinini oluşturuyormuş..
hesabın var mı? giriş yap