şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1941de tasarımına başlanan ancak 1951de hizmete giren 6 adet pervaneli , 4 adette jet motoruna sahibi nerdeyse 50mt kanat açıklığını sahip, 49 ton nükleer yada konvansiyonel silah taşıma kapasitesine sahip peacemaker kod adlı bombardıman uçağı. 1960tan sonra hizmetten çekilerek yerini b 52lere bırakmıştır. ayrıca üzerine bir adet deneysel reaktör monte edilerek nükleer enerjili jet araştırmaları içinde kullanılmıştır.

    ilginç ve baki kalıcak yanı ise pilotlar arasındaki lakabı olan six turning four burning thing ismidir.
    (bkz: turning burning)
  • termonükleer bomba bırakabilen ilk bombardıman uçağıdır.
  • ilk gerçek anlamda kıtalar arası bombardıman uçağıdır. fiziksel boyut olarak amerikan hava kuvvetlerinin (bkz: usaf) servisine giren en büyük bombardıman uçağıdır.
  • convair b-36 "peacemaker herhangi bir savaşta kullanılmamış, b-29'un daha gelişmiş versiyonu ve devamı niteliğindeki uçak. jet motoru takılmış ve başarılı testler yapılmıştır. b-52'nin babasıdır. ilk uçuşunu 8 ağustos 1946'da yapmıştır. 12 ocak 1959'da tamamen kullanımdan çıkarılmış ve 1954'de kadar üretilmiştir. üretim adedi 384'tür. ikinci dünya savaşındaki üretim seferberliği sonrası bu uçaktan 4 haneli rakamlarda üretmenin amerikan ekonomisini zorlayacağına kanaat getirilmiştir. ki zaten üretildiği kadarıyla bile program finansal problemlere yol açmıştır.
  • motorlarının güvensizliği nedeniyle (ki hizmetten çıkarılma nedenlerinden biri de budur) "six turning, four burning" (altı dönüyor, dört yanıyor) yani altı piston dört jet motorlu diye reklamı yapılan uçağın sloganı personel arasında "two turning, two burning, two smoking, two choking, and two more unaccounted for" (iki dönüyor, iki yanıyor, iki tütüyor, iki boğuluyor, ikisi nerede biz de bilmiyoruz) olarak değiştirilmiştir.