şükela:  tümü | bugün
  • b-fit amerika’da geliştirilmiş, kendi gücünüz kadar itme ve çekme kuvvetiyle hareket eden fitness makinalarıyla toplu halde yapılan özel bir spor programıdır.

tüm dünyada uygulanan ve istasyon sistemi (circuit training) adı verilen bu spor programının amacı belli aralıklarla aerobik ve aletli çalışmaları birleştirmektir.

türkiyede ise b-fit'in merkezi cihangirde.

ayrıntılı bilgi için:

http://www.b-fit.com.tr/tr/
  • (bkz: beta) ile beraber muhteşem bir yarışmaya sebep olmuşlardır.

birincisi olamak niyetindeyim.

http://www.b-trophy.com/tr/index.asp
  • spam mailleriden illallah dediğim.
  • 6 bayanın bir araya gelerek kurduğu şirket. b-fit egzersizin içersinde 9-10 adet alet bulunmaktadır. 15 saniyede bir aerobik ve aletli çalışmalarla 30 dakikada bir tur tamamlanmaktadır. aletler herhangi bir ağırlık bulunmaksızın tamamen kişinin kas kuvvetinin itme ve çekmesi ile hareket eder.
  • kilo vermekten çok incelmeyi hedefleyen "hanım fitness center"ı. hatta teyzelerin incelme yarışmaları oluyormuş, "bu ay en çok ben inceldim" tadında kazananlara hediye veriliyormuş.*
  • ekim sonunda pendik'te de bir şubesi açılacak olan franchise.
  • sistemini merak ettiğim merkez. fekat kurtuluşda, bozkurt caddesinde olanının pazar günleri kapalı olması beni azcık üzdü.
  • gunden cikan apartman teyzelerinin yedikleri hamurişlerinin acısını çıkartacakları "hanimlar klubu" spor salonu zinciri. tamam kadına şiddete karsiyiz ama bu kadar da yumusak davranılmaz ki. insan bir hamlar degil mi spora yeni baslarken. yok, bir gram agri yok. neyse ki iki kere dusundum gitmeden, bir deneme yetti. hem "ayin en incelen ablasi oldum yasasin" demek motive olmaya yeter mi bilmem, bir de abileri kesmeyi denemeli arada. unisex en iyisi.
  • istasyon çalışması yapılır. koca koca teyzeler, 9 alet etrafından 30 saniyede bir öten bip sesi ile salonu tavaf ederler. günde 30 dakika yapılır. ama salon küçükse hop lop teyzeler bekleme yaptıkları için 50 dakikaya çıkar olay.
    pazar günleri hariç haftanın 6 günü açıktır. akşam 9'dan sonra merkez kapanır. yani çalışan ve mesaiye kalan hanımlar faydalanamaz, ki ne anladık bu işten? bir çok il ve istanbul için ilçede franchise verilip mantar gibi şube açılmıştır. herhangi bir şubeden alınan giriş kartı ile diğer il ve ilçelerdeki salonlara haftada 2 kereye mahsus girip spor yapabilme uygulaması varmış. tatil yerleri ve zamanları için faydalı denebilir. hesaplıdır.
    kendi itme çekme gücü deniyor. yok bacım ben 6 sene profesyonel basketbol oynadım 3 sene olimpik yüzdüm benim dişimin kavuğuna gitmez diyenler için de fitness hocaları yer hareketleri verir. ay bacım anlatamadım galiba, point guard'lık yapmışım, tam saha press yıllarca 40 dakika koşmuşum, 50 metre havuzda kelebek stil gidip gelmişim senin "eki 10 mekikle başlayalım sonra arttırırız" tekniğin bende iki iskender, bi buçuk adana etkisi yaratmaz diyenler içinse kelimeler kıyafetsiz bakışlar çaresiz demokrasi suskun. bu nedenle sanırım burası daha ziyade güne giden teyzeler, hop lop ablalar, mıy mıy ağır kanlı kızlar için daha uygun bir sistemdir.

orta doğu'ya açılmaktadır aynı zamanda.
  • kilo vermek gibi bir kaygım olmadığı için, ortamdaki bayanların ne işin var senin burda bakışlarına ve sorularına karşın diyeceğim tek cümle: allah başka dert vermesin!

fibromiyalji ağrılarında ciddi bir azalmayla beraber yaptığım her şeyi yeme diyeti sayesinde bir kiloya yakın almışlığım da vardır. şekerli gıdalardan uzak durma gayretim sayesinde de yağ oranında azalma, kas oranında da artış olmuştur. tavsiye ediyorum yani o bakımdan.