• yalnızca kadınlara yönelik olması ile eleştirilen merkez.

valla hem pilates hem de b fit için; iyi ki yalnızca kadınlar var içeride diyorum ben. çünkü g.tü başı dağıtmış, dilim dışarıda dakikada 300 nefes alıp verirken ve üstelik kan ter içindeyken etrafta erkeklerin olmasının ne gibi bir avantajı olacak merak içindeyim. iyi ki yoklar hacı. can verirken taytımı tişörtümü mü düzelteyim? spora hep mesafeli durmuş ama otuzunda mecburen uyanmış biri olarak şunu söyleyebilirim; bu iş kondisyon meselesi. yıllarca profesyonel spor yapmış biri şıkıdım bir şekilde koşu bandında takılabilir. saygı duyup kıskanç kıskanç bakarım ama hiç spor yapmamış birini o banttan kazırlar.

bir de nedense kadınlar şunu kaçırıyorlar; o lop lop gün teyzelerinin bir kısmı pek bir tatlılar, sırf güne gidiyor ve yaşlı diye sıkıcı olduklarını sanmayın, seni beni donunda sallar bir çoğu, ki çoğu da sizi kız kardeş kadrosunda görür. sen onun duvara astığı eleğe bakarken, al nefesss verrrr nefes.
  • 30 dk'lik spor süresiyle dikkatimi celp eden kadın girişimciliği örneği. kiçimin dibinde bulunan şubesine, arkadaşimin çekiştirmesiyle bugün adimimi attim. "30 dk. lan nolcak, tam benlik" dedim, ya rabbi o 30 dk. geçmek bilmedi. resmen kan revan içinde kaldım.

bence bana şaka yaptilar, 1 saat falan sürdü o. ama noldu, 3 aylik üyelikle var olan hiperliğimi boşaltıp huzuru bularak evime geri döndüm. ayrica sadece kadinlarin olduğu ortamlar şahane, bunu bazılarınız kaçırıyor. acayip matrak oluyor, gülerken karin kaslarin da çalışıyor hem. bi bunu hesaba katmamişlar.
  • uzak durun! sağlığınızdan olmak istemiyorsanız uzak durun!

eşim, bu saçma firmanın elalmış şubesine aletli pilates için 1 ay kadar gitti. hemen baştan söyleyeyim, fatura özellikle istemesine rağmen "biz deftere kaydediyoruz" gibi saçma bir bahane ileri sürüp, fatura yerine sadece uyduruktan bir sözleşme vermişler. kısaca kurumsal gibi gözüken ama vergi kaçakçılığı yapan bir yer.

gelelim hocalarına; gündüz başka işte çalışıp, akşam hoca adı altında gelen insanlardan bahsediyoruz. neyse özel ders olduğu için 1-2 öğrenciye bir hoca düşecek şekilde dersler başladı.

3 ya da 4. dersin sonunda bacağından sesler gelmiş hatta bu sesleri hoca da duymasına rağmen, devam edelim demiş. eşimin ısrarla bir sıkıntı olmasın demesine rağmen eğer şuan acı yoksa bir şey olmaz diyerek devam ettirmiştir. bunların sonucu eşimin diz kapağında kıkırdak yumuşaması ve ödem oluştu. yaklaşık 2 aydır topallayarak yürüyor. 3 farklı doktora gittik, yaklaşık 15 gün işe gidemedi ve sonuç olarak 3 ay boyunca fizik tedaviye devam etmek zorunda kalıcak.

mail ile mr ve doktor raporlarını gönderdiğimiz "kurumsal" b-fit firması tek bir cevap vermediği gibi. şube ve hocalar olay yaşandıktan sonra telefonlara da bakmamaktadırlar.

eğer sağlığınıza birazcık da olsa değer veriyorsanız, uzak durun!
  • düzenli olarak gittiğim salondan (bfit sistemi fakat salonun adı portakal spor) bir sabahımın özetini yazayım ki, hop hop şişko top şişko tadında yanlış bilgiler son bulsun. şunu da belirtmek isterim ki iş eğitmende bitiyor, gittiğim salonun eğitmeni gayet iyi ve çok bilgili. kendini ona bırakmak gerekiyor. herkesle tek tek vücut tiplerine göre program oluşturup bunun üzerinde devamlı oynuyor. herkesin diyeti farklı.

sırasıyla:
    - 1-2 dakika kadar esneme ve ısınma hareketleri.
    - 300 adet mekik.
    - 250 adet lastik ile beli yana esnetme.
    1. tur: 9 adet itme çekme kuvveti ile çalışan alette turu tamamlama. her alet arasında ellerde 3er kiloluk dumbbell ile paralel adımlı koşma. (beher egzersiz 45 saniye)
    2. tur:9 adet itme çekme kuvveti ile çalışan alette turu tamamlama. her alet arasında ellerde 3er kiloluk dumble ile paralel adımlı koşma.
    3. tur:9 adet itme çekme kuvveti ile çalışan alette turu tamamlama. her alet arasında mekik çekme.
    - turlara ara vererek 200 adet mekik çekme.
    4. tur: 9 adet itme çekme kuvveti ile çalışan alette turu tamamlama. her alet arasında duvara kolları uzatıp tutunarak bulunduğun yerde bacaklarını kıçına vura vura koşma.
    5. tur: 9 adet itme çekme kuvveti ile çalışan alette turu tamamlama. her alet arasında duvara kolları uzatıp tutunarak bulunduğun yerde bacaklarını kıçına vura vura koşma.
    -200 adet mekik çekme. 300 adet lastik ile beli yana esnetme.
    -soğuma hareketleri.

aletler arasındaki egzersizler değişebiliyor, illa her gün 1000 mekik çekilecek diye bir şey yok.
    egzersizler arasında durup dinlenmek, ay dur bi telefonum çaldı, aaa bilmem ne gibi bahanelerle kaytarmak yok. çene çalmak yok. çünkü zil çaldığında sen o aleti terkedeceksin ki senden sonraki devam edebilsin. döngüyü bozman hem senin sistemini bozuyor hem başkalarınınkini.

bu egzersizler bütünü yaklaşık 1 saat 10 dk sürmekte olup diyet listesi ile birleştiğinde insanın vücudunu adeta vakumluyor.

müşteri profiline gelince: salonda genellikle kadınlar mevcut ancak erkekler de gelmiyor değil.
    gelenlerin tamamı, yaş, kilo ayırt etmeksizin gayet üst düzeyde bir kondisyon ve performans sergiliyorlar. bu salona devam ederek 52 kilo, 45 kilo, 20 kilo veren insanlar da tanıyorum, sadece bedenini sıkılaştırıp form tutanları da tanıyorum.
  • bugün gidip 1 aylık üye olduğum spor merkezidir.

gelişmeleri ve işe yarayıp yaramadığını paylaşıcam.

öğrencilere ve 65 yaş üstüne %20 direk indirimleri varmış. indirim yapmaya yanaşmayan merkez sahibi beni biraz sinir etti açıkçası. sonra baktım direk size indirimli dedi benle birlikte bilgi alan tombiş öğrenci kızlara, hemen mini bir araştırma yapıp kurumun sitesinden, kamil koç yol kart sahiplerine de %10 indiriminiz varmış bende de var dedim (eskiden vardı, şimdi nerde kim bilir). aa öylemi bakiym teyit ediym hemen ama eskiden vardı şimdi yok galiba o indirim dedi. bende daha yeni baktım siteye, kurumsal bir şirket olduğu için b-fit, bilgilerin güncel olacağını düşünüyorum dedim. o sırada azıcık uyuz bir bakışa maruz kaldım tabi.
    ve indirimli kayıt yaptırdım.
    duvara bu ay şu kadar kilo verdim, 30 cm inceldim, 50 gr aldım gibi isim isim notlar yapıştırılmış.
    salon pek hoş görünmedi gözüme açıkçası ama, günde 30 dk. spor sıkılgan bünyem için bahar müjdecisi gibi.
    kurban bayramına kadar 350 cm incelip yok olmayı düşünüyorum.
    hadi bana kolay gelsin.

edit: valla kilo vermemekle beraber, ölçüme göre 34 cm incelmişim tüm vücut toplamda. görünürde bişey yok ama öyle çıktı sonuçlar. tavsiye ediyomuyum, evet. 20 günde kendimi daha sıkı ve dinamik hissettiğimi söylemeliyim. yediklerimede dikkat etmedim, gece pizza tatlı siparişlerine devam:) ama kiloyla değildi benim işim zaten, sıkılaşıp incelmekti amaç. dikkat edilirse kesinlikle sonuç vericeğini düşünüyorum kızlar.
    sevgiler
  • spor salonu rutininden daha tempolu ve daha kısa süren bir şeyler arayanlar için uygun bir seçenek. sporun yıka ve çık hali de diyebiliriz: işiniz yarım saatte bitiyor ve siz günün terini sıkıntısını atmış olarak eve dönüyorsunuz. süper pratik.

sadece kadınların olması biraz yadırganıyor ilk başta. ama özellikle gün toplantılarını pasta börek ekseninden çıkarmaya karar verip haftalık toplantılarını spor salonuna taşımış hanımlara denk gelmezseniz (ki geldim bir seferinde. kafa bi' milyon çıktım o seanstan) o da çok büyük bir problem değil kanımca. hatta kimi zaman ağırlık çalışan beylerin zorlanma hönkürmelerini duymamak bence daha iyi. ha bir de spor yaparken rahat etmek için tayt, body vs. giyen ama vücut hatları belli olduğunda karma ortamdan rahatsız olabilenler (evet var öyle bir şey. niye yargılayayım ki) için de gayet uygun bir spor olanağı.

çalışma prensibi için: (bkz: zilli sınav) veya (bkz: anatomi sınavında zilli sistem)
  • kadınlara özel şeffaf spor salonu.

bunlardan bir tanesi tam evimin hatta tam odamın karşısında bulunuyor.
    "1... 2... 3... evet 1... daha hızlı... 2... çok güzel" seslerinin odamda (hatta sokakta) yankılanması yetmezmiş gibi bir de röntgenci muamelesi görüyorum.

arkadaşım tam karşımdasınız, niye açarsınız ki zaten o stor perdeyi. gözüme gözüme bakıp perdeyi örtmeler falan olmuyor yani...

korkmayın, özel olarak dikizlediğim falan yok. evim b-fit manzaralıysa benim suçum mu?

(bkz: b-fit manzaralı ev)
  • gitmeye yeni başladığım spor zinciri.
    beğenenler olmuş, bir işe yaramadı diyenler olmuş ama ben kendi durumumu anlatayım. ben epey zamandır spor yapıyorum. voleybol, basketbol, taekwondo yaptım/oynadım. bu sebeple kas oranım ideale yakın. ancak ben hiç aletle kas gücüne yönelik çalışmadım. son zamanlarda da yaptığım 12km'lik yürüyüş kesmemeye başladı ve araştırdım gidip üye oldum.

üç günde edindiğim tecrübeyle söylüyorum eğer sıkılaşayım, kilo vermek umrumda değil 80 kilo olabilirim ama önemli olan incelmek derseniz(sayıları salladım) tam doğru yer burası. beklentiniz buysa kesinlikle tatmin eder.

hocalar öğrenci diyenler olmuş.. ben iki hoca gördüm. ikisi de mezun. sürekli başınızda duruyorlar ve hareketi yanlış yaptığınız anda tekrar gösteriyorlar anlatıyorlar filan. yağ yakmak için özel uyarılarda bulunuyorlar bazen. nefes alıp verişimi bile ayarlamaya çalıştılar vallahi helal olsun. bu şubeden şubeye değişebilir tabii. ama sanmıyorum çok da büyük değişiklik olacağını.

kadın günü formatında değil kesinlikle. evet muhabbet ediyorsunuz ama hareketli haldeyken değil. dinlenme durumuna geçince ediyorsunuz. kimsenin sesi çıkmıyor zaten egzersiz sırasında.

hedefim ayda 3 kilodan 3 ayda 9 kilo kaybedip yağ oranımı düşürüp sıkılaşmak. bence doğru yerdeyim.
  • 1. ayımı tamamladığım,pek de memnun kaldığım spor salonu.

detayları söyle;
    bendeniz iş güç,dengesiz beslenme vs sebebiyle 10 senede 12 kilo aldım.
    bir iki senedir de çeşitli spor salonu,p90 vs deneyimlerinden sonuç alamayarak aynı kilolarda takılı kaldım.

tabii ki benim hatam ama gittiğim salonda,etrafımdaki fit ablalara bakarken yerlerde sürünen özgüvenim ilgisiz eğitmenler ile dibe vurdu, bıraktım.
    p90'nın ilk seviyelerindeki sweat-sculpt antremanları sıkıcı geldi,p90x ise fazla ağır,bıraktım.
    diyet yapayım dedim,karatay diyeti ile enerjisiz kaldım,bıraktım.

sonra efenim sokağımda bulunan ve 50'lik teyzelerin kısır günü tadında geçirdiklerini sandığım b-fit'e de uğrayayım dedim.
    deneme için gittim,ilk turda canım çıktı resmen.(3 tur yapılıyor normalde)
    denemeye karar verdim,iyi ki de öyle yapmışım.

son haftam bayrama denk geldiği ve o haftayı tatil sebebiyle dondurduğum için 3 hafta sonunda ölçüm yaptık.
    giyisilerimden de anladığım üzere bel,göbek,basenler,üst bacak fln 3'er cm incelmiş her bir bölgem.
    yağ oranım %3 düşmüş,kas oranım %1 artmış,azcık da kilo vermişim.
    belki az diye düşünen olabilir ama zamanında hiçbir gelişme gösterememiş ve motivasyonu düşmüş biri olarak gayet gazlayıcı oldu bu sonuçlar.

(ölçüm ile de ilgili ilk ölçümler yapıldığında mezurayı bol tutuyor diye düşünmüştüm,ben 1 cm eksik çıksın diye deli gibi sıktığım için öyle geldi :) ama özellikle dikkat ettim ki 3 hafta sonraki ölçümde de aynı şekilde tuttu ve ölçtü,o noktada sorun yok ama yağ ölçümü yapan tartılarla ilgili bilgi sahibi değilim,ilk ve son ölçüler aynı aletle yapıldı ancak hata payı olur mu,nedir ne değildir bilmiyorum.o kadar terlemenin bir getirisi vardır mutlaka diye düşünerek mutlu oluyorum şu noktada:)

amma velakin çok önemli bir nokta var;

-gittiğinizi yerdeki eğitmen inanılmaz önemli.benim gittiğim salonda 3 tane hoca var ama ben sadece bir tanesinin geliş saatine göre ayarladım kendimi ki sadece onunla çalışayım diye.

çünkü diğerleri onun kadar zorlamıyor ve motive etmiyor.işini daha iyi bildiği belli,yanlış yaptığım noktada direkt düzeltiyor,azıcık sert.(misal en son karın hareketlerimi tamamlarken resmen bağırıyordum,bırakır gibi olunca ,bırakırsan baştan başlarız devam dedi,onun korkusuyla hareketi tamamladım:p )
    yaz döneminde kalabalık da olmadığı için kişisel antrenör çalışması gibi oldu.

zaten 10 tane alet var,ne kadar farklı çalıştırılabilir ki diyenler olabilir.
    istasyonlar haricinde platformda yapılan hareketler,pilates lastiği ve toplar ile farklı kombinasyonlar oluşturulabiliyor.dediğim gibi bu noktada eğitmenin rolü büyük.

eğer 3 ayda 20 kilo vermeliyim gibi bir aciliyetiniz yoksa,olağanca hamlığınızla insanity vb. bir programın ısınma aşamasını dahi tamamlayamıyorsanız, b-fit bi yerlerden başlamak için iyi bir seçenek.
    en azından kendinize güveniniz geliyor.
    bir üst seviyeye gelindiğinde ya da b-fit sıkıcı ve yetersiz gelmeye başladığında başka şeyler aranabilir tabii ki.

ilerledikçe editlerim gelecek.

(bkz: #51399118)
  • dün ilk kez denemek için gittiğim ve sonrasında üye olduğum spor merkezi.

izlenimlerime gelecek olursak, çok tatlı, gencecik spor hocaları var. spor aletlerinin parklara kurulan plastik spor aletlerini andırdığı bir gerçek ancak yarım saat içerisinde gayet hızlı ve tempolu bir biçimde hareket etmenizi sağlıyor bu aletler. genel olarak ev kadınlarına yönelik olduğu bir gerçek, mesela benim gittiğim şubesinin duvarında 11.00 - 14.00 saatleri arasında üyelerden birinin öncülüğünde "örgü örme aktivitesi" olduğuna dair bir afiş vardı. artıları nedir derseniz, kendi adıma iş çıkışı servisle önünde iniyorum, evime uzaklığı yürüyerek 7-8 dakika, sadece yarım saat içerisinde ciddi hareket edip terliyorsunuz, günün yorgunluğunu atmak için iyi bir fırsat gibi gözüküyor. ve en önemlisi fiyatı da bence yeterince uygun. çeşitli firmalarla anlaşmaları, indirimleri oluyor, böylece 3 aylık çok uygun bir fiyata taksitle ödeyecek şekilde üye olabildim. benim gibi hayatı boyunca spora başlama girişimi olup da tutarlı bir şekilde devam etmeyi başaramamış birisi için başlangıç için doğru bir adım kanımca. deneyip göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap