şükela:  tümü | bugün
 • devlet serisi okunasi yazar. meksikada gecen iktidar cekismelerini inanilmaz guzel betimlemistiir. ekseriyetle trevanian ile karistirilir.
 • hayatının son zamanlarına kadar gerçek kimliği bilinmeyen yazar. yüzyılımızın en büyük romantiklerinden olarak bilinir.
  alman stern dergisinin ortaya çıkarttığı kimliği ilginçtir. alman asıllı bir ingiliz vatandaşı olup, amerika'ya göç etmiş, uzun zaman orada burada gezinerek macera peşinde koşmuştur. en sonunda meksika'ya yerleşmiş, kitaplarını da buradan yayıncısına göndermiştir.
  sol söylemin fazlaca ağır bastığı kitapları "isyan", "pamuk işçileri", "ölüm gemisi", "dinamit", "geceyarısı ziyaretçisi" ve en önemli romanı sayılan "altına hücum", kendisine dünya çapında ün kazandırmıştır.
  kimliği ile ilgili en çarpıcı iddialardan biri de kayzer ikinci wilhelm'in gayr-i meşru çocuğu olduğudur. bu iddia, alman imparatorluk ailesinin hayatta olan fertleri tarafından siddetle inkar edilmişse de, izini bulup kendisi ile görüşmeyi başaran muhabirler yazarın kayzer'e tıpatıp benzediğini kaydetmişlerdir.
 • yazar. 5 mart 1890 tarihinde chicago, illinois'te doğdu. isveçli olan yazar, gençliğini almanya'da geçirdi. sol-anarşist edebiyatla ilgili eserler vermeye başladı. yeraltı anarşist dergilerinde bazı ürünleri yayımlandı. 1. dünya savaşı sırasında zor günler geçiren traven, uzun süre ingiliz hapishanelerinde kaldı. özgürlüğüne kavuştuktan sonra bir alman basımevinde çalışmaya başladı. ilk zamanlarda bernard traven ismini kullanan yazar, daha sonra meksika'da basılan eserlerinde bruno traven ismini kullanmaya başladı. isminin ne olduğu tam olarak bilinmeyen traven, ikinci romanı sierra madre'nin hazineleri'ni meksika'da yazdı. ancak ilk basım 1930 yılında almanya'da gerçekleşti. eserleri birçok dilde basılan yazar daha sonra abd ve ingiltere'de de bulundu. b. traven, 1969 yılında öldü. yazarın eserlerinden bazıları filme de alınmıştır.
 • eğer size yalan söylenmesini istemiyorsanız, soru sormayın. - b. traven
 • ölüm gemisi adlı eserinde batan gemiyle avrupayı ve avrupanın batışını simgeyen büyük yazar.
 • amerikan yerlilerini büyük bir başarıyla anlatan, esprili ve akıcı diliyle hem güldüren hem de güzel şeyler gösteren yazardır. bir filminin uyarlaması sırasında sete başka bir kişi kimliğiyle gidip filminin çekimlerinde rol almışlığı, uyarlamayı kontrol etmişliği de vardır. böyle garip biridir.
 • yazılarında sol literatürün buram buram koktuğu yazardır. yalnız okuduğum romanı olan kanlı oyun'da kurgu oldukça dağınıktı ve bu beni oldukça rahatsız etmişti. ama doğru ve önemli noktalara parmak basması ve kara mizah yeteneğinin oldukça kuvvetli oluşu kitabı da kendini de başarılı kılmıştır.
 • 1930'larda "alman jack london" olarak ünlenen gizemli yazar b. traven tüm ömrü boyunca kimliğini saklı tutmuş. 1990'da traven'in dul eşi kendisiyle yapılan bir söyleşide traven'in almanya'da 1. dünya savaşı'nda yaşamış sol devrimci ret marut olduğunu açıkladı.
 • ret marut olduğu iddia edilen efsane yazar.
 • gerçek kimliği bilinmeyen ve ömrünün yarısından fazlasını meksika'da geçiren (nerede doğduğu tartışmalı olmakla birlikte, gençliğini almanya'da geçirdiği ve 1919'da bavyera'daki sosyalist isyana katıldığı rivayet edilmektedir) anarşizm ile sosyalizm arasında gidip gelen esrarengiz öykü ve roman yazarıdır. avrupa'yı terkedip meksika'ya göçerken şöyle dediği söylenir: "sömürenlerin arasında öldüm. sömürülenlerin arasında yeniden doğacağım." roman ve öykülerinin çoğu türkçeye çevrilmiştir. "das totenschiff" adlı eseri adalet cimcoz tarafından 1957'de "ölüm gemisi" adıyla türkçeye çevrilmiş olup, türk okuru b.traveni bu çeviriyle birlikte tanımaya başlamıştır diyebiliriz.