• neden?
  bilen var mı? neden hastane yükünü arttıracak bu karar neden verilir? üstelik hastanelerden sıra da çok ileri tarihlere verilirken?
  neden?
 • yakında sağlık ocaklarının da kaldırılmasıyla devam edecektir.

  tanım: hastane para kazansın, sağlık ocağına bedava iş yaptırmayın.
 • her önüne gelenden her ay istenmesi sonucu kaldırılmış olması doğal olan durum. bu vitaminler depolanan vitaminler ve tedavileri yıllık planlanabilir. idame dozları uzun süreli kullanılabilir. ama her halsizliğe b12, d vitamini isteyince sonuç olarak kaldırılmış olabilir.
 • tahlil giderleri asm doktorlarına tahsis edilen limit dahilinde yapılır. her ay hangi doktor ne kadar tahlil harcaması yapmışsa imzalanır ve hizmet alınan laboratuvara ödenir.özellikle d vitamini pahalı bir testtir ve doktor başına ayrılan limitin çabuk dolmasına sebep olur.hastalar herhangi bir ücret ödemedikleri için tabi fiyatları bilmezler. sonuç olarak bunun sebebi çok halsizim bir b12 bir d vitamini baktırayım diye sistemi gereksiz yere meşgul eden tipler."kardeşim mecburmusunuz her isteyene tahlil yaptırmaya" itirazlarına "evet mecburuz" diye cevap veriyorum. biliyorsunuz bizim sağlık politikamız "ne olursa olsun hastayı memnun et" üzerine kuruludur. bu durumun sürdürülemez olduğu ise böyle böyle ortaya çıkmaktadır.
 • lassie bir şeyler anlatmaya çalışmış, kaynak da götü.
 • neden bu testlerin senede 1 kez ücretsiz yapılması hiçbir zaman gündem olmuyor? neden eşek yüküyle sgk primleri ödediğimiz halde yine de kayıtlı olduğumuz asm'de boktan bir b12 ya da d vit kan testlerini yaptıramıyoruz?
 • b ve d vitaminleri, özellikle bagisiklik sistemi icin en önemli vitaminler. bu nedenle korona nedeniyle halkimiz doktorlardan bu vitamin testlerini yaptirmalarinda israrci olmuslardir ve saglik bakanligi da kaldirmistir muhtemelen.
 • kan testleri asm'lerde, her istendiğinde yaptırılabilen testler değiller. buna kişinin kaydı ile ilişkili olan aile hekimi karar verebilmekte.

  https://hsgm.saglik.gov.tr/…dik_muayene_rehberi.pdf

  bu arada, zamanında "sağlık bakanı" yanılmıyorsam ilk kocaeli'nde bir aile hekimliği nezdinde check-up müjdesi vermişti. bu duruma istinaden şunu da ekleyeyim https://ato.org.tr/news/show/427
 • herkeste d ve b12 eksik çıktığındandır
hesabın var mı? giriş yap