şükela:  tümü | bugün
  • bir eksiklik. kendinizi bu halinizle sevmeyin gidin tamir ettirin çünkü fena unutkanlık yapıyor.
  • ayda bir dodex ampülle üstesinden geldiğim durum. yokluğunda halsizlik, gece krampları insanın yaşam kalitesini düşürür.
  • göz seğirmesine neden olabiliyor bu durum. ve b12 eksikliğinden kaynaklı göz seğirmesi o kadar iğrenç bir şey ki 5 dakika kadar sürebiliyor. karşınızda kim var, öğrenci mi var, öğretmen mi var, asıldığınız adam/kadın mı var hiç anlamıyor; insanı yerin bin metre dibine sokuyor.
  • çevremde fil hafızalı olarak bilinen bende de rutin kontrol sonucu çıkmış olan eksiklik. 5 haftalık dodex iğnesi yemekle sonuçlandı.

guatrdan muzdarip hastaneye gittiğimde, nasılsa o iğne o kolu delecek, bari 2 tüp daha fazla vereyim de, eksik gedik ortaya çıksın dedimdi, iyi ki de demişim.

dedim ya fil hafızalıyım diye. son zamanlarda hiç olmayacak şekilde unutkanlığım vardı, bunun yanısıra el ayak uyuşması, ayak kasılması, durduk yerde giren kramplar, 2 saatlik uykuyla günü tamamlayabilirken, uyanamama, sürekli bitkin olma ve çok ciddi derecede rahatsızlık veren "deprem oluyor hissi" vardı. meğer bu meretin eksikliği yüzündenmiş her şey.

gerçi henüz bunlar düzelmiş değil. tekrar verilecek olan tahlilden sonra bi' 5 hafta daha olacak bu iğneler herhalde. kısfmet.
  • eğer metabolizma kaynaklı bir b12 eksikliği çekiyorsanız (bkz: hipotiroid) zaten vücudunuz aldığınız besinlerdeki b12 vitamininin emilmesini beceremiyor ve bu yüzden b12 değerleriniz düşük geliyor demektir dolayısıyla tablet olarak alınan b12 formu da istenen etkiyi yaratmayacaktır. bu durumda im halk arasında kaba etten iğneyle alınan b12 vitamini etkili olacaktır.

ama tabi ben et yeşil sebze falan yemiyorum, sevmiyorum diyorsa kişi o zaman tableti ve sarı çişiyle birlikte değerleri normale dönecektir muhtemelen.
  • aptal eden eksiklik,et yiyinyahu insan etoburdur.(hayvanseverler kızmasın bugün insan dünyadaki en akıllı canlı ise sebeplerinden en önemlisi etoburluğumuzdur)
  • vegan beslenenlerde yaygındır. uzun süreli b12 eksikliği, kalıcı beyin hasarına yol açar. dolayısıyla, veganlığı seçenler, muhakkak vitamin hapları kullanıp, ilaç firmalarının kölesi haline gelmelidirler. ee, dengesiz beslenmenin bedeli...
  • cekenlerin bir cok besinle halledebilecegi rahatsizlik. keten tohumu oneririm kendilerine.
  • b12 vitamini eksikligi hafiza sorunlarina ve halsizlige, kronik olarak eksikligi ise beyinde ciddi hasara, cocuklarda zeka geriligine zol acabilir, gozardi edilmemesi gerekir. genel olarak yeterince et yememekten kaynaklansa da, hormonal ya da genetik* nedenlerden de kaynaklanabilir. ozellikle bu durumlarda hap yoluyla degil de igne yoluyla almakta fayda var cunku sorun zaten emilimde. sık sık bu dertten muzdaripseniz, usenmeyin 1-2 ayda 1 dodex ignesi yaptirin, kendisi gayet ucuz ve saglik ocaklari ya da polikliniklerde yaptirilabilir.
    (bkz: pernisiyöz anemi)
    (bkz: intrinsik faktor)
    (bkz: b12 vitamini)
    (bkz: dodex)