şükela:  tümü | bugün
 • nato şemsiyesi çerçevesinde abd'ye ait nükleer silahları barındıran incirlik üssü’nde 50 ila 90 adet bulunduğu belirtilen atom bombası tipi. nato kaynakları, abd’nin bölgede nükleer operasyona müsait uçaklarının artık bulunmadığını, türk hava kuvvetleri’nin ise nükleer nato operasyonları için bugün artık ehliyetinin bulunmadığını vurguluyor. bu durumda, incirlik üssü’ndeki nükleer silahlar kullanıma hazır bir durumda bulunmuyor. yine belirli kaynaklar, abd’den gelen uzmanların 2006 ve 2008 yıllarında incirlik üssü’nde muhafaza edilen nükleer silahlar üzerinde incelemelerde bulunduklarını belirtiyor.

  kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/…edeki-nukleer-silahlar
 • incirlik'te bulunan ve sayısı 50-90 arasında tahmin edilen amerikan yapımı nükleer bomba. fakat tamamı türkiye'ye ait değil. abd’nin 1960’larda yerleştirdiği bu silahların bir bölümü; hollanda, belçika, almanya ve italya’yada.

  gücünü anlayabilmek için, istanbul'a atılması durumunda etki alanını gösteren bir simülasyon.*

  nato kararı gereği bulunduğu ülkenin askerlerince korunuyor ve olası bir kullanım durumunda, amerikan ve türk uçaklarıyla taşınabiliyor. türkiye'nin kullanması nato karaına bağlı.

  ayrıca 15 temmuz darbe girişimi sonrası, incirlik üssünde yer alan, türk tanker üs komutanı gözaltına alındı ve bu olayla birlikte güvenliği gündeme gelmiştir.
 • soğuk savaş sırasında amerika'da tasarlanmış olan nükleer bomba tipi.

  avrupa'daki nato üslerinde yaklaşık 150 adedi bulunmaktadır.ortalama 300 kilo ağırlıktaki görece hafif sayılabilecek bu bombalar, belçika'daki kleine brogel, almaya'daki buchel, italya'daki aviano ve ghedi torre, hollanda'daki volkel ve türkiye'deki incirlik üslerinde saklanmaktadır.*
 • b61, uranyum içeren bir ve 0.3, 1.5, 5, 10, 60, 80, veya 170 kiloton patlayıcı gücü olan amerikan yapımı hidrojen bombası.incirlik üssü'nde yaklaşık 50 adet olduğu tahmin edilmektedir.
 • incirlik üssünde 90 tane bulunmaktayken bunlardan 40 tanesi ülkeden çıkarılmıs ve geriye 50 tane kalmistir. f-16'larla atilabilen bu bombalar icin 1995 yilina kadar turkiye f-16'larini modernize etmeyi surdurmus fakat 1995'te modernizasyonu durdurmustur. buyuk ihtimal bunda sovyetlerin yikilmasi ve soguk savasin bitmesi buyuk rol oynamistir. tabi ulkenin icinde bulundugu ekonomik ve politik durumlari da gozden kacirmamak gerekir. bombalar her ne kadar turkiye'ye ait olmasa da bir sovyet tehditine karsi ilk etapta bombalarin turk ucaklariyla atilmasi hedeflenmistir. ama su an turkiye'nin bu bombalari kullanabilecegi bir ucagi bulunmamaktadir.

  abd'de yeni nesil f-35'lerle bu bombanin son varyanti b61-12 ile testler devam etmektedir. ama f-35 hikayesinin bizim icin nasil sonlandigini söylemeye gerek yok sanirim. ayrica bombalarin aktivasyonu icin 12 rakamli bir kod gerekmektedir.

  ozellikle 15 temmuz darbe girisimi, ardindan suriyedeki cekismeler ve s-400'ler sebebiyle amerikan kamuoyunda bombalarin tasinmasi sık sık gundeme gelmektedir.

  kaynak: https://www.businessinsider.com/…-to-remove-2019-10
 • (bkz: #132357233)
hesabın var mı? giriş yap