şükela:  tümü | bugün
 • "impenetrable city" yani "girilmez şehir" anlamındadır. gönderme aramak elzem ise uzaklarda aramak gereksizdir bariz bir şekilde çinlilerin yasak şehir dedikleri pekine bir göndermedir. zaten şehirin adı da beijinge benzemektedir. iç içe duvarlardan oluşmuş bir şehirdir ve içeri doğru gidildikçe sınıf atlanır. en dıştakiler fakir göçmenler iken en içte zevkü sefa içinde saray efradı yaşar.
 • korkunç beyin yıkamaların ve dezenformasyonların yapıldığı,halkın sınıfılara ayrılıp her şekilde kontrol altına alındığı avatar the last airbender'ın 2.sezonun'da görünmesiyle diziyi çok enteresan bir hale getiren distopik şehir.

  (bkz: lake laogai)

  (bkz: dai li)
 • görkemli duvarlarla korunulan şehir. bu duvarları delebilen tek kişi dönemin ateş ulusu generali iroh olmuştur ancak öz oğlunu kuşatmada yitirmesi sonucunda geri çekilmek zorunda kalmıştır.
 • şehir başkanıyla konuşmak avatar bile olsanız en iyi ihtimalle bir ay sürüyor. bu zamanı iroh amcanın yerinde çay içerek geçirebilirsiniz.*
 • dışarıdan bakıldığında, direnişin, özgürlüğün ve mücadelenin simgesiyken içindeki halkın bu taraklarda hiç bir şekilde bezi yoktur. içeride uyutulmanın, baskının kralı vardır. ama yine de ateş ulusuna karşı savaşın en önemli simge şehirlerinden biridir. bir mücadelenin simgesi olabilmiş, dışarıdaki bir çok ezilmiş ulusun umudunun bağlı olduğu, onlara moral açısından önemli pozitif etki yapabilen bir kırılma noktasıdır ba sing se.. toprak krallığının başkentidir. ayrıca (bkz: dai li)
 • adının na sing se olmamasının bir nedeni vardır.*
 • bir çok bakımdan istanbul'a benzettiğim toprak krallığı. istanbul da zaten bir ülke içinde pohpohlanmış bir krallık değil midir?

  mesela, istanbul'un surları ve ba sing se' nin aşılmaz olan surları. kendini dünyadan soyutlamış, kendi içinde ''biz en iyiyiz, bizim şehrimiz öyle güzel ki cennet gibi. dünyada başka böyle yer yok" hayallerinde yaşarlar.

  ikisi de göç alır. umutlarını yitirmiş insanlar yanlarına umutsuzluklarını da alır gelirken. amaçları kendilerini dünyadan soyutlayıp karın tokluğuna yaşamaktır bu yaşayamadıkları rüya (!) şehirde. ama elbet göçmenleri suçlamak da sert bir yaklaşım çünkü hiçkimse rahat bir yerleşik düzeni varsa bırakıp gelmez.

  demek bir yerlerde bir ateş ulusu var. daha doğrusu ateş insanları. ve herkes elini taşın altına koymaktan çekiniyor ve avatar gelsin de kurtarsın diye bekliyor. çizgi filmlerde olur öyle şeyler, hava bile bir cismi olmayan hava bile bükülür. ama o gerçek dünyadaki avatar biz düşünüp sorgulamadıkça, bir şeyler yapmadıkça hayallerde kalıp vücut bulamayacaktır.
 • genel olarak haritaya bakıldığında da görüldüğü üzere iç suru dış suru derken cidden kocaman bir şehir olduğu aşikardır. metro sistemi vardır şehirde. şehrin silüetini oluşturur yukarıdan bakıldığında (biliyorum silüet öyle olmuyor ama anladınız siz).
 • ateş ülkesinin, kendisinden daha büyük toprak krallığını, nasıl istila ettiğini anlamak istiyorsanız, bakacağınız yerdir. ba sing se'nin surları, dışarıdan gelecek saldırılardan korunmaktan çok, kendi halkını hapsetmek için yapılmış gibi duruyor. ateş ülkesinin başşehri ise, "buraya girebilirsiniz, ama çıkamazsınız." şeklinde tasarlanmıştır.(avatar'ı bulacağım diye, diyar diyar gezen prens ve prenseslere sahip olması da, başka bir fark yaratıyor.)
 • parası bende var.
  nerede ve nasıl değerlendirilir bilen varsa yeşillendirmesini beklerim

  toprak krallığı parası