şükela:  tümü | bugün
 • baal aslen fenikelilerin tanrısıdır, sonradan yurtdışına açılmış, star olmuştur..
  hatta fenikelilerde her kentin bir baal'i mevcuttur; o zamanlar her şey bereketli tabii..
 • az önce hell zorluk seviyesinde necromancer'ımla yaklaşık bir dakika içinde decrepify ederek, çekirdek çitleterekten eline verdiğim karakter. sonuç olarak küfür gibi bir unique "axe" (evet evet bildiğin act 1 de karşına çıkan, fallenları kesmeye yarayanından) bırakarak "allah belanı versin baal" dememe sebep oldu. ulan şerefsiz hell'e gelmişiz, level 83'üm, tüm yaratıkların birşeylere immune olduğu öküz gibi zorluk seviyesinde o kadar minion of destruction'ını alt ettim, sonuç bu mu lan?! sinirlendirme beni o axe'ı alır var ya... lan neyse. bekle birazdan yine öldüreceğim seni, it.

  bir kez daha öldürdükten sonra gelen edit: set* "light belt" bırakmıştır. topsun olm başka bişi demiyorum. lan level 10 adam bakmaz lan onun suratına... insaf lan, insaf. level 84 olduk, küfür et daha iyi, kendinden utanır insan ya, lord of destruction'ım diye dolaşıyorsun ortalarda, nasıl açıklarsın lan bunu millete? rezil. kardeşin mephisto'dan feyz al biraz... it seni.
 • diablo 2 expension'da karşımıza çıkan karizmatik evil. cinematicsde kasabanın lideriyle bir konuşuşu vardır, insan titrer. ona karşı savaşmasakta, kulu kölesi olsak der. yaşasın kötülük olayı.
 • be$ikta$ ataturk anadolu lisesinin kisa adi.
 • eski sami ırkların tanrılarından biri;
  sahte ilah
 • eski kenanlıların taptığı bir put
 • baal, efendi, sahip, koca anlamlarini tasir. israilliler misir'dan kenan ulkesine gelince bir suru yersel baal ile karsilastilar. bunlarin kendine ozgu adlari vardi. ornegin, baal peor.
  babilliler'in bas tanrisi marduk'a bel denirdi. baal tarikati her yerde israilliler'in tek tanri inancina karsi cikti. bu tarikat cok kez asera (tanrica) inanciyla elele giderdi. bu uygulamada cesitli dinsel kotulugun yani sira, cocuklarin atese atilmasi da vardi. baal tarikati pek cok israilli'yi etkileyerek onlari tanri bagliligindan busbutun ayiriyordu.
 • diablo'da 3 kardeşten en esprilisi. elçi'yi parçaladıktan sonra gülümseyerek bir "well, it seems.. your terms are unacceptable" deyişi var ki sanırsın savaşta değil de yanındaki minionlarına stand-up yapıyor çatlak.
 • ölme animasyonuna hasta olduğum.

  bitirici darbeyi yediği anda öğürmeye başlar baal efendi: "öğüüüeeeee öühe ühe!"
  bu esnada içini dışına kusmaktadır."baal run"lara defalarca katılmış nice oyuncu halen baal'ın kustuklarının gerçekte ne olduğunu anlayamamış, baal'ın nasıl bir diyet izlediği konusunda fikir birliğine varamamışlardır.kimi "insan kalıntıları bu kustukları" der; kimi sebze, meyve...
  baal daha fazla kusacak bir şeyi kalmayınca başını bir yukarı kaldırır ve "hassktr... öldüm lan?!" edasıyla bir etrafına bakınır, sonra da bedenindeki ruhları acı çığlıklarıyla dışarı bırakır.

  normalde ölme animasyonu olan bosslar donmuş minionlar gibi buz parçalarına ayrılmazken, oyundaki bir bug yüzünden bazen böyle olmaz.bu anlarda anlı şanlı prime evillar kendilerine yakışan o dramatik ayrılışları gerçekleştiremez, ezik bir sıçan gibi** buz parçalarına ayrılır, şebek olurlar.
 • ba'al aslen yahudilik öncesi kutsal kabul edilen bir baştanrı. simgesi hilal. baalist adı verilen inanları var, rahipleri var. inanlarının kökeni shem'in torunlarına kadar uzanıyor. ayrıca sadece bir tanrıya verilen bir isim olduğu da şüpheli; birden fazla tanrıya bu ismin verildiği iddiaları da var, ama en çok hadad ile anılmakta. hadad isminin rahipler dışında kullanılmasının yasak olmasından ötürü kullanıldığı da söylenmekte. özellikle kartacalı ba'al için insan kurban edildiği de önemli bir not.

  yüce ba'al canaan'dan gelme idi. canaan'ın yüksek tanrısı el'in oğluydu. deniz tanrısı yam'ı yendikten sonra, saphon dağındaki evine yerleşince, ölüm tanrısı mot'un otoritesini tanımadığını açıkladı ve mot'un dünyanın çölleri dışında bir alana girmesini yasakladı. önce el'in karışmadığı bir savaş sonucu ba'al öldü, ama sonra güneş tanrıçası shapash'ın yardımıyla, eşi anat tarafından cesedi geri getirildi. bu sırada öfke tanrısı athtar ba'al'ın tahtına yerleşti. sonra el'in bereketin geri geldiğini gördüğü bir rüyanın ardında ba'al geri geldi ve el, athtar'ı tahttan indirerek baal'ı yeniden başa getirdi. mot yeniden saldırdı ama bu sefer tüm tanrılar duruma müdahale etti ve yeraltında ölüm ve yeryüzünde yaşam arasında bir sınır çekerek savaşı bitirdiler.

  yahudilik önceleri ba'al adını kutsal kabul ediyor, zira kelime anlamı efendi, lord vb. ancak sonraları ba'alcılar ibrahimi inanca karşı çıktıkları için, aralarında çatışma oluyor ve ba'al kelimesinin kullanıldığı yerlere ibranice utanç anlamına gelen bosheth gibi kelimeler yerleştiriliyor.

  farsi coğrafyada monoteistik öğretiler serpilip gelişirken, ba'al gittikçe şeytani bir varlık olarak anılmaya başlıyor. semitik yüksek tanrı ba'al hadad insan, koç ya da boğa şeklinde tasvir edilirken, şeytani ba'al, insan, kedi, kurbağa ya da bunların kombinasyonları olarak beliriyor; hatta buna örümcek de ekleniyor.

  baal zebûb ya da daha bilindik adıyla beelzebub da bu şeytani tasvirlerin ileri örneklerinden biri.

  kaynaklar:
  http://www.pantheon.org/articles/b/baal.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/baal

  ayrıca bkz:
  http://www.baal.com/