şükela:  tümü | bugün
 • beyrut'un kuzeydogusunda bekaa vadisinde kalintilari bulunan, fenikeliler tarafindan insa edilmis, roma egemenligi altinda iken, gunes tanrisi jupiter icin insa edilen mabed dolayisiyla, heliopolis ismini almis ve altin cagini yasamis eski zaman sehri.. mabedin yapiminda kullanilan ve modern teknoloji ile bile hareket ettirilmesi cok zor olan bir kac blogun, oraya nasil tasindigi hala muamma. bloklardan en buyugu yaklasik 1200 ton agirliginda.
  1950'lerde uluslararasi baalbek festivali ile tekrar gundeme gelmis, feyruz, ummu gulsum gibi en unlu arap sarkicilara ev sahipligi yapmistir mekan. lubnan ic savasi sonrasi, devam etmekte festival..
 • beyrut'tan 86 km. çeksede, bekaa vadisi öncesi tırmanıp inilen dağ vesilesiyle ulaşması biraz vakit alır. ama varılan nokta da görülmeye değer bir yer olduğunu anlarsınız. türkiye'den böyle kalıntılara aşinayız, ama yolunuz lübnan'a düşerse baalbek'e uğramamak hata olur. özellikle sütünların ihtişamı müthiş.
 • (bkz: palmyra hotel)
 • daha büyük ve yukarıda olan jüpiter tapınağının devasa sütunlarının tam karşısında, dünyanın en güzel tapınaklarından biri olan, dış duvarları inanılmaz biçimde sağlam kalmış olan bacchus tapınağı yer alır. benzerlerini yunanistan, türkiye ve italya'da görmüş olanları bile fazlasıyla etkileyen bir yerdir baalbek. çünkü aslında pek de benzemez diğerlerine.

  ha bir de şahsım adına, ufo fotoğrafladığımı sanarak heyecanlı günler ve geceler geçirmeme vesile olmuş büyülü muhittir.
 • beka'nın başlıca fenike sitesi tanrı baal'in din merkeziydi, daha sonra yunanlılar'ın heliopolis'i oldu. augustus döneminde roma kolonisiydi. güneş tanrı burada heliopolis iupiter adıyla saygı gördü ve iupiter, venus ve mercurius adına 3 ayrı tapınak yapıldı. bugün kentte iupiter tapınağının 6 sütunu ve venüs tapınağı kalmıştır.
 • suleymaniye camii'nde bulunan dört direkten birisinin getirildiği harabenin bulunduğu bölge.diger üç direk ise (bkz: iskenderiye)(bkz: saray-ı amire)ve (bkz: kıztaşı)semtinden getirilmiştir.
 • lübnan'a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken tapınak. yapı şaşırılacak kadar sağlam kalmıştır. tapınağın giriş kapısı 10 metreye yakın bir yükseklikte çok görkemlidir. bu yüzden buraya devler ülkesi de denilmiştir. hatta devlerle ilgili efsanelerin bu tapınağı görenler tarafından ortaya atıldığı rivayet edilir.
 • lübnan'ın bekaa iline bağlı baalbek ilçesinin merkezi olan şehirdir. m.ö 1100 yıllarında fenikeliler tarafından yapılmıştır.

  şehirde bulunan baalbek terası 20 metre uzunluğunda ve 2000 ton ağırlığındaki taş blokların birleştirilmesi ile yapılmıştır.

  rus profesör agrest, terasın dev bir havaalanının kalıntısı olabileceğini ileri sürmektedir.
 • jupiter tapınağı gibi romalılardan kalma en görkemli (ve devasa) eserlerden birini barındıran lübnan'ın suriye sınırındaki bölgesi. suriye sınırı ve lübnan deyince akla ister istemez allah'ın partisi geliyor (bkz: hizbullah). lübnan'a gelip hizbullahın olduğu bölgeye girecek kadar salak olabilir miyim derseniz, hiç merak etmeyin derim. hizbullah bu ülkede legal bir örgütlenme, dolayısıyla bölgeyi ziyaret ettiğiniz için sizi avlamayacaklardır. suriye tarafına geçmeyin yeter.
 • endülüs'ten buhara'ya o kadar enteresan şey gördüm de bunun gibisini görmedim la. arada hala eksik kalan yeruşalim, kahire ve göbekli var, bu yüzden o üçünü hariç tutarak diyeyim: beni bu kadar etkileyebilen antik dünya kalıntısı olmadı. "sikerün, ben türkiye'den gelmişim, o kadar yer de görmüşüm. ne kadar etkileyici olabilir hıamına" diye gittiğim yerden "vay babanın kemiğini sikim, bu neydi la" diyerek döndüm.

  imkanınız varsa gidin görün. pişman olmazsınız.