*

şükela:  tümü | bugün
 • belcika'da bulunan inanilmaz geyik yerlesim birimi.

  hollanda ile siniri karmakarisik. bir sokak hollanda'da, bir sokak belcika'da, bazen belcikadayken hop 3-5 apartmani icine alan bir hollanda oluyor. puzzle parcalari dusmus gibi.

  sinirlar evlerin ortasindan geciyor, cafe'de belcika'da otururken hollanda'da oturan biri ile sohbet etmek mumkun.

  belcika'nin bagimsizligindan ve dunya savaslarindan sonra, sinirin son haline gelmesi 1995 yilina kadar surmus (1995!!!)

  deniyor ki, eskiden hollanda'da restoranlarin erken kapandigi zamanlarda, buradaki restoranlarin masalari belcika tarafina tasimasi yetiyormus.*

  http://web.archive.org/…derlandtv.com/photos_2.html

  http://maps.google.com/…&spn=0.002761,0.008326&z=17

  su resimde ornegin en kucuk hollanda parcasi goruluyor:
  http://www.grenspalen.nl/…-enclave-h22-outlined.jpg
 • hollanda belçika sınırı'nda bulunan, hangi sokagi hangi ulkede karistirilan yerlesim yeri. avrupa birligi genelinde sinirlari farkli sehirlerde olan bu tip yerler var ama bu kadari yok.

  (bkz: http://www.wolfstad.com/…e-crazy-borders-of-baarle/)
 • belcika'nın turnhout şehrinden halk otobüsü ile ulaşım sağlayabileceğiniz küçücük bir kasaba, neredeyse her bir sokağında be ve nl yazıları ile ayrılmış bir sınır çizgisi görebilirsiniz. turistik açıdan pek bir çekiciliği olmayan, yaşlı nüfusun yaşadığı hatta gitmeyi düşündüğünüzü söylediğinizde, orada ne yapacaksın sorusunun yöneltildiği kasaba.
 • dünyanın en garip ülke sınırı burdadır. olçuka karışıktır. bir market, evler, polis istasyonu hatta belediye'nin içinden ülke sınırı geçmektedir. (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=bl5tz-31rt4&t=287s ) evin kapısı hangi ülkeye açılıyor ise oraya bağlıdır. vergiden dolayı kapıyı duvarla kapatıp diğer ülkeye kapı açanlar da olmuş
 • sinirin gectigi yerlerde bulunan evinizin salonun hollanda, tuvaletinin belcika , oturma odasinin yine hollanda icerisinde kalma ihtimali olan hollanda-belcika sehri. genelde giris kapilari daha dusuk vergi oranlari nedeni ile belcika'ya aittir.
 • ayni sokakta birbirlerine 50 metre uzaklikta olan ama biri belçika'da digeri hollanda'da olan iki "fritçi" var . (bkz: vlaamse friet) yada kisacasi friet patates kizarmasidir ve bu belçika'nin geleneksel sokak yemegidir. fritçilerde diger kizartabilinen abur cabur ile bulunur.

  belçika sinirindaki fritçi bir hollandali tarafindan isletiliyor , hollanda sinirinda olan , bir belçikali tarafindan.

  tabi bunu bir vs dökeceksek , belçika friet'inin her zaman yenecegi vs olur. buna hollandalilar bile karsi çikmaz.
hesabın var mı? giriş yap