• arap sosyalist yeniden doğuş partisi. tek bir sosyalist arap toplumu oluşturmayı hedefleyen radikal siyasi bir harekettir. pekçok arap ülkesinde kolları vardır ancak arap milletinin uyuşukluğundan önemli bir icraatleri görülmemiş duyulmamıştır.
 • içinden saddam hüseyin'i çıkarmış olan parti.
 • kurucusu, suriyeli hristiyan, tarih profesoru misel eflak.. ilk suriye'de kurulmus, sonra diger bazi arap ulkelerine de yayilmistir.
 • zamaninda birlesik suriye ve misir ulkesinin kurulmasini saglayabilen ama bundan oteye gidemeyen du$unce akimi.
 • ırak'taki iktidarına bir askerî darbe ile son verilen, suriye'deki iktidarı için de benzer bir sonun hazırlanmakta olduğu parti. her ne kadar aynı kökenden gelseler de ırak ve suriye'deki kolları birbirlerinden hazzetmezler(di).
 • "hizb el ba's el-arabi el-iştiraki"

  tam adı "arap sosyalist baas partisi" ve "arap sosyalist yeniden doğuş partisi"dir. tek bir sosyalist arap toplumu oluşturmayı hedefleyen radikal siyasi hareket. pekçok arap ülkesinde kolları vardı.

  1943 yılında mişel eflak ve salah el-bitar tarafından şam'da kuruldu. 1953'de suriye sosyalist partisi ile birleşen parti arap sosyalist baas partisi adını aldı. bağlantısızlık politikasını, emperyalizm ve sömürgeciliğe karşı çıkmayı benimseyen baas partisi, islam'ın bazı unsurlarından faydalanarak sınıfsal farklılıkları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir hareket gerçekleştirmeye çalışmıştı. katı disipline dayalı aşırı merkeziyetçi bir yapıya sahipti.

  1963'te suriye'de iktidarı ele geçiren baas, "milliyetçi" ve "ilerici" diye anılan iki gruba bölündü ve 1970'te hafız esad'ın başa geçmesiyle iki grup arasındaki çekişmeyi milliyetçiler kazanmış oldu. irak'ta 1963 yılında kısa bir süre baasçılar iktidara geldiyse de 1968'de yeniden iktidarı ele geçirdiler. irak ve suriye'deki baas partileri arasındaki anlaşmazlık iki ülkenin siyasi birliğine engel oldu ve daha sonra iki ülke birbirine karşı pek dostça olmayan siyaset yürütmeye başladı. suriye'de baas hükümetine en önemli tehdit müslüman kardeşler örgütü olmuştu. ama hafız esat 1982 yılında hama'da kanlı bir müdahale ile örgüte ağır bir darbe indirdi. irak'ta ise kuzeydeki kürt ve güneydeki şii gruplar baas için en önemli tehlikelerdi.

  suriye baas partisi yıllardır batı'ya karşı sert olan tutumunu orta doğu barış süreci doğrultusunda yumuşatırken irak'ta baas, körfez savaşı ve sonrası batı ve özellikle amerika karşıtı bir siyaset izlemekteydi.*
 • ks. bulletin of the american astronomical society

  http://www.aas.org/publications/baas/
 • batı emperyalizmine karşı kurulup, onun piyonluğunu yapmaya başladığı* iran-ırak savaşına kadar ırak'ta önemli modernleşme ve kalkınma hamleleri yürütmüş siyasi hareket. bugün ortadoğu ülkelerinde yaygın radikal islamcılık bu idelojiye ve onun sovyetler ile olan ittifakının abd ve israil'de yarattığı rahatsızlığa derman olarak yeşermiş, yeşertilmiştir.
 • ba' th*partisi olarak da bilinir.ideolojisi avrupa sosyalizmi ve arap milliyetçiliğinin bir karışımıdır, birlik, hürriyet, sosyalizm üstüne kurulmuştur. ancak daha sonraları sosyalizm ideolojilerinde ikinci plana düşmüştür.
hesabın var mı? giriş yap