• en guzel baris manco filmi.*
    su diyalogu icin defalarce seyrettirmis filmdir ayrica.

komiser - susun be susun. kadinlar hamamina cevirdiniz. bu isi anlaticak akli basinda biri yok mu aranizda?
    mahir - musaade edin ben anlatiym komiser bey.
    komiser - anlat be. bana bakin icinizden lafa karisacak biri cikarsa iceri tikarim alimallah
    mahir - aslinda durum gayet basit. cocuk bu kizin. ama erol kendisinin zannetmis ve ablasi sevime onun annesi sen ol demis. bana geldiler, babasi da sen oluver dediler. yani bu durumda. simdi cocuk.. baba... ıı.. sevim. baba benim. cocuk bu kizin, bu kiz benim degil. sevim benim sevgilim, erol degil. yani boyle bisey efendim. anladiniz dimi.
    komiser *- sus be. kes artik. basim catladi. amma da cattik be. ben de bi bok soyliceksin sandim.
  • an itibarıyla fox tv'de prime time'da restorasyonlu full hd olarak yayınlanan, barış manço'nun ilk ve tek sinema filmi. bir efsane.

edit: filmde bir sürü sahne makaslanmış ya da sansürlenmiş. tamam rtük'ün çağ dışı yasakları nedeniyle mecbursunuz belki ama gamzedeyim şarkısının söylendiği meyhane sahnesini komple iç etmek nedir arkadaş? şişeleri blurlayıp düzenlemek varken komple silmek nedir? tamam çok güzel bir iş yaptınız filmi prime timeda yayınlayarak ama o sahneyi komple yok etmek nedir, ayıptır yahu.
  • içeriğindeki müzikler, bir sahnesinde erol'un bebek ağlamasının duyulmaması için açtığı yüksek volümlü ingilizce rock parçalarından, hulusi kentmen'in barış manço'yu kovalaması esnasında yüksek devirde çalan melodiye kadar barış manço'ya ait olan film. söz gelimi erol bebek ağlaması duyulmasın diye barış manço'nun kaygısızlar grubuyla kaydettiği trip ve susanna parçalarını çalmakta, işyerinde hulusi kentmen'in barış manço'yu kovalaması esnasında ise acıh da bağa vir isimli parçanın son bölümü yüksek devirde çalınmaktadır. bunun yanısıra filmde kurtalan ekspres grubunun o dönemki kadrosundan üç eleman; basçı mithat danışan, gitarist ohannes kemer ve perküsyoncu celal güven 5-6 dakika görünmektedir.
  • türk sineması tarihine adını yazdırmış bir film olarak gözükmez. ama diğer kaliteli ve zihnimize kazınmış türk filmleri gibi defalarca seyredilebilme özelliğine sahip filmdir.

--- spoiler ---
    fazıl -bu koltuk bana hiç yabancı gelmiyor.
    mahir -koltuk koltuğa benzer efendim. halıyı ise hiç görmeyin.
    --- spoiler ---
  • türk sineması'nın en özel yapıtlarından biri olan unutulmaz film. defalarca izleseniz de sıkılmanız mümkün değildir. hele bazı sahnelerindeki o replikler yok mu, ezberleseniz de sıkılmazsınız tekrar tekrar duymaktan.

gerçekten de barış manço gibi, hulusi kentmen gibi, meral zeren gibi, bilge zobu gibi güzel insanların bir araya gelerek, geride muazzam bir hatıra bıraktıkları film.

filmde direkt olarak senkronu yapılan veya arkaplanda çalan barış manço şarkıları ise şöyledir:

- nazar eyle: jenerik, açılış ve kapanış

- dere boyu kavaklar: fabrikada prova sahnesi senkron
    - ben bilirim: rüya sahneleri senkron
    - gamzedeyim: meyhane sahnesi senkron
    - acıh da bağa vir: sofra sahnesi senkron

- trip fairground: bebeğin sesini duyurtmama telaşı arkaplan
    - bir bahar akşamı: şermin'in pavyonunda arkaplan
    - ölüm allah'ın emri: mahir ile bebek sokakta arkaplan
    - 2023: aşk sahneleri arkaplan
    - küçük bir gece müziği: şermin ile erol öpüşme sahnesi arkaplan
    - tavuklara kışt de: olay anlarında arkaplan
    - vur ha vur: araba kovalamaca sahnesi arkaplan
  • barış manço'nun dublajsız oyunculuğu, mimikleri, hareketleri oldukça başarılıdır. hatta keşke müzik kariyerinin yanında biraz da filmlere eğileymiş derim ne zaman bu film aklıma gelse. adile naşit'le, şener şen'le, kemal sunal'la filan bi filmi olsa fena mı olurdu?

bence bu filmin en güzel sahnesi tamburi sami efendi'nin çıldırdığı sahnedir.
    ''bu koltuğun da içine sıçim, buraya da yakışmadı zaten''

http://www.youtube.com/watch?v=oko_gk09cte
  • her aklıma geldiğinde izlemeden yapamadığım mükemmel film. içinde hiçbir arabesk unsur barındırmayan film yapılabilir miymiş? evet yapılırmış. ah, şarkılar yerlerine cuk diye oturmuştur film boyunca bir de.

- spoiler -

film sonunda kötü karakterler cezalandırılmadan da mutlu son olabiliyor bakın bu arada. herkes kendi yoluna gitmiş işte, daha ne?
  • an itibari ile kanal 7 de yayınlanan, lakin kanal 7 nin şarkının orta yerinde reklama girerek piç ettiği filmdir afedersiniz. mahir karakterini canlandıran barış abimizin kendi sesi ile oynadığı filmin seslendirme kadrosu şu şekildedir.

meral zeren - sevim : jeyan mahfi tözüm
    hulusi kentmen - fazıl bey : rıza tüzün
    sinan ecer - erol : erhan yazıcıoğlu
    bilge zobu - sami bey : şener şen
    diler saraç - nevin hanım : nevin akkaya
    serpil nur - şermin : ayşin atav
    feridun çölgeçen - komiser : mücap ofluoğlu
    ahmet kostarika - manav : osman alyanak
    ali cağaloğlu - karhan : kendi sesi
    muammer gözalan : kamran yüce
  • bugün bir kez daha denk geldiğim güzellik.

ne iyi geldi dere boyu kavaklar ve gamzedeyim i gepegenç bir barış manço'dan dinlemek bir bilseniz.

harika ötesi filimdir. seyredin.seyrettirin.
  • en güzel çocukluk anılarını canlandıran hayatımıza anlam katan en önemli adamlardan (fazla yok) biri olan barış manço'nun eğlenceli filmi. filmin en komik unsurlarından biri hulusi kentmen'in işyerindeki masasında duran über komik barış manço bebeğidir. filmin başında hulusi amca barış abi'ye sinirlenip bebeğin saçlarını keser, bizi de yerlere yatırır.
hesabın var mı? giriş yap