şükela:  tümü | bugün
 • babailer isyaninin iki babasindan biri. baba resul olarak da bilinir.

  isyanin ardindaki isimdir, lakin isyan ondan daha ziyade baba ishak'a mal edilmistir.
  yesevi mesrep oldugu soylenir.
  anadolu'da rahat durmamis isyan etmistir. bunun neticesinde amasya'da oldurulmustur. haci bektas-i veli'nin ve seyh edebali'nin de baba ilyas'in halifelerinden olduklari rivayet olunur.
 • yüzlerce yil sonra kendi baslattigi, fikri temellerini hazirladigi, destek bulmak icin peyklerini dört bir yana yolladigi, onca yasina ragmen bizzat kilic caldigi babailer isyani'na karsi oldugu iddiasi, uzayin salinimlarina birakilan türkmen/kizilbas önderi. (bkz: #16901134)

  hadi kizilbaslar kendine yontuyor, torunu asik pasa'yi , torununun oglu elvan celebi'yi,ücüncü kusaktan yegeni asik pasazade'yi de sayma ama papa iv. innocent'in mogollara 1245'te elci yolladigi simon of st. quentin de mi bilmiyor?

  http://books.google.de/…ntin%20baba%20ilyas&f=false
  http://hakyolu.free.fr/mak-baba.htm
  http://www.suvaridergi.org/content/view/650/2/
  http://www.alevilerbirligi.com/…owthread.php?t=4483

  baba ilyas'la msn'de kamera actirilarak konusulduysa bilemem, lakin tuttu iste kizilbas damarim, klavye mücahitlerinden delil isterim. iste meydan!

  not: link ölüymüs söylemiyorsunuz ya.
 • üzerindeki tahrifat cabalari kim oldugu gercegini degistirmeyecek, babai isyanlarinin beyni, önderligi. kadrolar arasinda taktik kararlarda farkli degerlendirmelerin, ortak stratejik hedeflerini degistirmeyecegini bilmek icin cok da politize olmak gerekmiyor. sorun neymis aradaki; zaman ve zemin üzerinde farkli fikirler. sorun ne degilmis aradaki; zalime boyun egmemek. zorba egemene karsi ayaklanmayi dildeki degisimi görmezden gelerek hala "fitne" olarak adlandiranlarin- ha dogru bir ulul emre itaat vardi degil mi asi genclik?- sahidinin kim oldugunu ögrenmek isteyenler icin, taraf oldugum icin ben susayim, kutsal bilgi kaynagindan gelsin: (bkz: ahmet yasar ocak/@zifir)

  yalniz dün baba ishak, baba ilyas'in lafini dinleseydi isyan cikmayacakti derken, bugün amasya'ya gelmesin dediydi diye o kitaplara tekrar bakip, utangacca kendinizi tekzip ve revize edebiliyorsaniz, neden bastan degil gencler diyorum. niye yoruyorsunuz bu kardesinizi? bize de yazik. bir daha olmasin temennisiyle, o elinizde tuttugunuz kitaplarin, elde tutulmaktan öte islevleri oldugunu hatirlatirim. onu halledin, sonra beraber kritik okuma üzerine tartisiriz. (okudum onlari da oradan biliyorum.)
 • anadolu'da üreticiyi sömüren ticaretin yaygınlaşması ile tüccarların zenginleşip, çiftçinin halkın fakirleşmesine isyan edip ortak mülkiyeti savunan horasan erenlerindendir. her devirde olduğu gibi "servet düşmanı pis gominizzz" nidalarıyla 1240'da amasya'da baba ishak ile beraber idam edilirler.
 • anadolu’ya göç etmeden önceki yaşamına ilişkin yeterli bilgi yoktur. 11.yy mutasavvıflarından seyyit ebülvefa’nın halifelerinden olduğu bilinir.

  aşırı şiilik, şamanlık ve bâtınilik etkisiyle oluşan görüşlerini ilk olarak amasya'da yaymaya başlamıştı. türkmenler tarafından peygamberlik mertebesine yükseltildi ve “baba resul” diye anılmaya başlandı. çevresini genişlettikten sonra, siyasal açıdan aktif bir tavır sergileyerek dinden ve adaletten ayrılmakla suçladığı selçuklu yöneticilerine karşı propagandaya başladı. gıyaseddin keyhüsrev'e karşı cihat ilan etti ve müritleri aracılığıyla taraftarlarını çoğalttı. bu arada urfa bölgesindeki harizmşahları da selçuklu sultanı’na karşı savaşa çağırdı. adıyaman bölgesinde ve malatya’da kuvvetlerinin yenilmesi üzerine telaşa kapılan gıyaseddin keyhüsrev, baba ilyas’ın üzerine ünlü komutanlarından armağan şah’ı gönderdi. baba ishak'ın önderliğindeki türkmenlerden önce amasya’ya varan armağan şah, baba ilyas’ı yakalayarak kale burcuna astırdı.
 • kendisinden sonra gelenler osmanlı'nın kurulmasında önemli adımlar atmıştır. bknz: şeyh edebali. türkmen olmanın doğasında isyan vardır, öyle bir coğrafyada öyle bir dönemde ve öyle bir siyasi ortamda isyan etmesi onu hain kılmaz. cem sultan'a hain demeye benzer bu.
 • sözlükte babailer isyanına katılmadığına dair bir iddia ortaya atılmış anlaşılan. haliyle katıldığı hatta isyanın bile onun adıyla anıldığı söylenmiş, muhakkak doğrudur. katılmadığını söyleyen arkadaş ne söylemiş, nasıl söylemiş bilmiyorum ama türk tarihindeki çok önemli bir figür hatta türk tarihinden üç kişi say desen muhakkak adının söylenmesi gereken biri kardeşi katıldığı halde katılmamış evine gidip oturmayı tercih etmiştir.

  karışıklık bundan kaynaklanıyor sanıyorum.

  (bkz: hacı bektaş veli)
 • (baba resul)
  tam adı ebü'l-baka şeyh baba ilyas b. ali el-horasani olup, çok muhtemel olarak, moğol istilası sırasında harezm-şahlar devletinin yıkılışını takiben anadolu'ya sığınarak selçuklu sultanı ı. alaeddin keykubad'ın emrine girmiş bulunan harezm-li türkler'den bir türkmen babasıdır. ömer paşa, yahya paşa, mahmud paşa, halis paşa ve muhlis paşa adında beş oğlu olduğu bilinir.

  aynı soydan gelen bir diğer tarihçi aşıkpaşazade'ye göre, baba ilyas, 11. yüzyılın ünlü mutassavvıflarından ve vefaiyye tarikatının kurucusu tacu'l-arifin seyyid ebü'1-vefa bağdidi'nin tarikatına mensup halifelerden biridir.

  elvan çelebi'ye göre baba ilyas, rum diyarına dede garkın adındaki bir başka türkmen şeyhinin halifesi sıfatıyla gelmiş ve amasya yakınlarında bulunan çat köyüne (bugünkü ilyas köyü) yerleşerek burada bir zaviye açmıştır

  amasya savaşında , savaş alanında yaralandıktan sonra, sığındığı mağarada yakalanarak amasya burçlarından idam edilmiştir.

  elvan çelebi'nin bildirdiği belli başlı halifeleri;

  - şeyh osman, aynuddevle (ayna dola), hacı mihman
  ve bağdın hacı (baba ilyas'ın en ünlü halifeleri, dolayısıyla aynı zamanda anadolu'daki vefai şeyhleridir)
  - şeyh balı
  - şeyh edebalı (osman gazi'nin kayınpederi)
  - emircem (emirci) sultan (şerefeddin ismail)
  - hacı bektaş-ı veli
 • babai isyanlarının alevi isyanı olup olmadığı ile beraber kendisinin de aleviliği tartışması yapılmış. benim anladığım kadarıyla yaşadığı dönemde türklerin müslümanlığı bugünkü şekilde alevi ve sünni diye iki kampa bölünmemişti. muhtemelen babai isyanları sürerken hiçbir selçuklu liderinin ağzından aleviler yine isyan etti gibi bir laf çıkmamış kafasında böyle bir fikir canlanmamıştır. çünkü kavramlar kimlikler ve tanımlar daha geç oluştu ve oluştuğunda da tüm tarihsel unsurlar gibi dönüşmeye ve şekil değiştirmeye devam etti. bence baba ilyas alevi değildi, ancak bugünkü anlamıyla sünni de değildi. zaten türkiye'de sünniliğin bir anlamı da alevi olmamaktır. bunu başka bir yerde de yazdım, aşırı laik veya ateist bir tip bile alevi kökenli olmadığını anlatmak anlamında sünniyiz diyebilir. her neyse kendisi heterodoks bir tasavvufi akımın türkiye temsilcisidir. ancak takipçisi yarı göçer yarı yerleşik türkmen ahali bugünkü veya baba ilyas'dan babai ayaklanmalarından birkaç yüzyıl sonra gadre uğrayan alevilerin hayat tarzı ve eklektik islam anlayışlarıyla kopyası değilse de çok benzeridir...yani adları alevi kızılbaşlıkları yavuz döneminde netleşmiştir.

  kısacası yesevi, yunus emre alevi mi sünni mi sorusunun cevabını baba ilyas'a da uygulayabilirsiniz.
 • dede garkın halifesi, babailik ve vefai tarikatıyla ilişkilendirilen zat.

  kendisi hakkında burada yazılanlar yanlış yahut eksik. kendisinin halifesi olduğu zat, vefaiyye'nin anadolu'daki en büyük temsilcisi olarak kabul edilir. 'garkın' sözcüğünden de anlaşılabileceği üzere bir oğuz boyu olan 'karkın' boyuna mensup türkmen şeyhi dede garkın'ın bizzat ismiyle müsemma eylem için görevlendirdiği halifesidir. dede garkın, bir türkmen şeyhidir. dede garkın isminde bir alevi ocağı vardır.

  dede garkın ve baba ilyas ilişkisinin direkt kaynağı üstte bir internet sitesi haberini paylaşan ve kaynak olarak veren yazarın girdisinde de ismi geçen elvan çelebi'nin kitabıdır.
hesabın var mı? giriş yap