şükela:  tümü | bugün
 • anadolu'daki dini nitelikli ilk isyanı çıkaran kişidir.
 • 1239'da, selçuklu yönetimi ve zenginlerinin haksızlıklarına uğradığını düşündüğü türkmenleri, düzenin değişmesi temelinde harekete geçirmiştir. elli bin kişiyle başlayan isyan, yenilgiyle son bulmuştur.

  (bkz: ishakça)
 • (bkz: #16903524)
 • türkmen babasıdır. horasan’dan gelip halep / kefersud’a yerleşmiş bir türkmen ailesindendir. bu nedenle bazı arap kaynaklarında kefersudi olarak da anılır.

  baba ilyas’ın halifesi olarak adıyaman bölgesinde yaşayan türkmenleri anadolu selçuklu devletine karşı ayaklandırdı. kendilerine katılmayan müslüman ve hristiyanları öldürüp, mallarını yağmalattı. üzerine gelen malatya subaşısını 2 kez yenip sivas’a yürüdü; burayı da yağmaladıktan sonra, kendisine katılan göçebe türkmenlerle, ordusunun sayısını iyice artırmış olarak, baba ilyas’a kavuşmak üzere amasya’ya doğru ilerledi. amasya’ya geldiğinde baba ilyas'ın’ın burçlara asılmış cesedini gördüler. baba ilyas'ın ölümsüzlüğüne inanan baba ishak ve ordusu, kenti yağmalayıp armağan şah’ı öldürdükten sonra konya üzerine yürüdü; kırşehir’de selçuklu ordusuyla karşılaştı. baba ishak’ın dinsel gücünden ürken müslümanlar savaşmaktan çekindiği için, ilk olarak frank ve gürcü askerler savaşa sürüldü. baba ishak’ın ilk hücumu hristiyan askerler tarafından püskürtülünce, cesaretlenen müslümanlar da savaşa katıldı ve baba ishak’la birlikte tüm türkmenler kılıçtan geçirildi.
 • moğolların ekmeğine yağ sürmüştür.
 • kendisi teşkilatçılık yetenekleri sayesinde zamanla baba ilyas'ın en önde gelen halifesi konumuna yükselme başarısını göstermiştir. bu yeteneği sayesinde de baba ilyas'ın verdiği yetkiyle babailer isyanını yönetmiştir.
 • zulme ve adaletsizliğe karşı başkaldırmış türkmen beyidir.baba ilyas’ın halifesidir.anadoludaki tüm türkmen obalarını peşinden sürüklemiştir.aslında türkmenler ishak’ın peşinden sırf onun için değil zulme karşı boyun eğmeyi reddettikleri için gitmişlerdir.selçuklu türkmenlerin üzerine ne kadar saldırmışsada püskürtülmüştür.sonunda konya düşmek üzere iken bizans ile ittifak yaparak baba ishak ve türkmenleri yenilmiştir.kılıçtan geçirilmiştir demek çok uygun değildir çünkü sanki bu tabir teslim olan esirlere yapılan gaddarlığı yansıtır.oysa türkmenlerin hemen hepsi savaşarak ölmüşlerdir.
 • anadolu selçukluları döneminde ortaya çıkan ve türk tarihinin ilk "dînî nitelikli toplumsal ayaklanması" olan isyanın baş müsebbibi. (bkz: müsebbip)
 • baba resûl adı verilen baba ilyas ile birlikte babailer isyanı'nın iki önderinden biri olmakla birlikte, tarihçi ibn-i bîbî'nin baba ilyas ile baba ishak'ı birbirine karıştırması nedeniyle, babalar genellikle birbirine girmiş bir şekilde anlatılıp duruyor.
hesabın var mı? giriş yap