şükela:  tümü | bugün
  • yani vlastos kitabı. istos yayınevinden çıkma.

kimdir yani vlastos? çengelköy'de doğup büyümüş bir rum. buralarda doğup büyümesine karşı gavurluğunu iliklerine kadar hisseden, aslında sıradan vatandaş olması gerekirken buna izin verilmeyen biri.
    atina'ya taşınmış sonra. ve atina'da türkçe olarak bu anı-romanı yazmış.

istanbul'da yaşadığı dönemdeki insaları, aileleri, yangınları, azınlık olmanın zorluklarını, 6 eylül olaylarını anlatmış.
    ilk aşkını, askerliğini, istanbul'un eski sokaklarını, robet koleji yıllarını da...

kitabın okunması gerekir. azınlık gözüyle yaşanılan hayatı görebilmek için.
  • yani vlastos'un hayat hikayesini konu alan roman.

okuması kolay, kafa yoracak pek bişey yok.

amma velakin kitabın son cümlesi, 50'lerden itibaren aslında bir zamanlar kalabalık ve renkli olan soframızda eksik olan dostlarımızı en acı şekilde hatırlatır.

--- spoiler ---

baba konuşabilir miyim?
    --- spoiler ---
  • kesinlikle çok değerli bir yapıt. yani vlastos'un gerçekten amatör bir ruhla yazdığı ve yazarken ruhen nasıl gitgeller yaşadığını çok iyi anlayabileceğiniz bir kitap. büyük bir samimiyetle pişmanlıklarını, ayıplarını, hoşuna gidenleri, nefret duyduklarını yazmış. kitabı okurken yazarın olayları ne kadar dürüstçe aktardığını kimseyi yok yere töhmet altında bırakmayışından anlamak mümkün.
    bilmiyorum kitap yazılırken birisinden yardım aldı mı ama çok narin bir türkçe'si var. kitabın benim açımdan tek olumsuz noktası yazarın odaklanma sorunu. büyük bir heyecanla yazmış olmasından olacak ki olaylar arası geçişler çok ani ve bazı önemli hadiselerde sizi ciddi meraklara gark edip o şekilde bırakırken bazı yerlerde sıkıcı boyutlara varan aşırı detaylar var. ama diyorum ya bunlar hep amatör ruhla yazılmasından kaynaklı. şayet tecrübeli bir edebiyatçı tarafından yazılan bir kitap olsaydı olay sıralamaları ve kitabın düzeni çok daha akıcı düzenlenebilirdi. yine de yazdığı olayları gözünüzün önünde yaşıyormuşsunuzcasına aktarabilmesi bile büyük bir başarıdır.

burada da kendisinin yeni şafak gazetesine verdiği hoş röportaj.
    röportajı yapan kişi 6-7 eylül olayları'nı gezi olaylarına çekmek istese de yani vlastos çok kıvrak cümlelerle bunu bertaraf etmiş.
    kitaba olan sevgimi artırdı.