şükela:  tümü | bugün
  • --- freud mode on ---

babalarından görmedikleri özellikleri sevdiceklerinde aramaya kalkarlar.

--- freud mode off ---

edit: imla
  • ilk entry fazlasıyla ütopik geldi. zaman zaman o açlık hissi doğar belki. fakat bunun öncesinde zaten çözmesi gereken müthiş bir güven problemi vardır.
    babasından o güveni alamamış biri nasıl başka bir erkekten bunu bekleyebilir ki?
    inanmak ister sadece. kendini en iyi kandıranlar da yine bu kızlardır bu sebepten. onlara yalan söyleyebilirsiniz, ama o asla onun yalan oldugunu bilmemelidir. onun ütopyasında o öyledir çünkü ve öylesi daha güzeldir. gerçeğin katı sert köşelerinden uzak durur. bilip de çok üzülmektense bilmeyip o belirsizlikte kafayı yiyerek beklemeyi tercih eder. bu yüzden de kafaları hep karışıktır. dışardan baksan saf aptalın teki ama değil mi?

ya gerçekten dürüst olun böylesine ya da sağlam profesyonel yalancı. üzgün zamanında gerçekleri duymak istemez. yalan da olsa güzel şeylerden bahsedin ister. çünkü o hayalleriyle daha mutludur ve hayaller her zaman yalansızdır. durudur. umut vaad eder. gerçeklerse intihar sebebi.
    bu kızlara o güveni aşıladıktan sonra ne isterseniz yapabilirsiniz. güvendikten sonra sevmesi kolaydır böylesine. öyle ki kendi bile fark etmeden bi bakmış sevmiş.
    tam dişinize göre böylesi, profesyonel olduktan sonra dilediğiniz gibi kekleyin. nasılsa gerçeklere kapamıştır gözlerini.

edit: son iki cümledeki kinaye ve ironiyi anlamayan sığırlar mesaj kutuma işemek zorunda değilse şöyle az ötedeki ağacın dibine ilişsin mi? ilişsin. ne güzel olur.
  • hepsi tornadan çıkmış olmadığı için burada iki üç cümleyle poşete sokamayacağımız anlayıştır. her insanın eksiklerini ikame şekli farklıdır, bunun için her insanın insan olduğunu idrak etmek lazım tabi önce.
  • etraflarındaki her erkeği, önce kucaklarında minik bir kız çocuğuyla hayal ederler. daha sonra, o hayale göre onları hayatlarına alırlar ya da almazlar. bu kızlar için önemli olan, her zaman o küçük kızın mutlu olmasıdır. ve her ne kadar aksini iddia etseler de o küçük kız ileride sahip olabilecekleri çocuk değildir.
    (bkz: freud was here)
  • bunlar çok çabuk aşık olup bağlanırlar.

vaktin birinde bir kız tanımıştım, babası ölmüştü. bir de 8-9 yaşlarında sevimli bir erkek kardeşi vardı. bu çocukla çok ilgilenmiştim. arkadaşlarına karşı korudum; dalga geçmek isteyenleri susturdum; oyunlar oynadık; karşıma aldım, iki erkek gibi muhabbet ettik.

kızla sohbet etmek dışında kendisine hiçbir sinyal göndermemiş olmama rağmen, kardeşine gösterdiğim yakınlıktan çok etkilenmiş olacak; çok uğraştı benimle olmak için. ama maalesef tipim değildi. onlara karşı içimde acıma benzeri bir his vardı. kardeşi ile olan ilişkimde bu durum yapıcı hareketler ortaya çıkarsa da kendisiyle duygusal bir ilişkiye girmemiz halinde onun için çok daha üzücü sonuçlar ortaya çıkacaktı. onu hep görmezden geldim. mesajlarına falan cevap vermedim.

en son mesajlaşmamız şöyle oldu
    - neden cevap vermiyorsun? rahatsız mı ediyorum seni?
    - biraz.
    - neden ya? ne yaptım ben sana?
    - ...

son mesajında nerdeyse telefon ekranından gözyaşlarını görebiliyordum. ama ne yapsaydım? ben aslında onun gördüğü gibi bir adam değildim. istediği olsaydı daha sonra daha fazla üzülecekti.
  • yaşayamadığı baba sevgisinin eksiliği o kadar fazladır ki, hanım kızımız bu eksiği doldurmak için,
    arkasında terk edilmiş sevgililer ve platonik aşıklar yığını bırakır. *