şükela:  tümü | bugün
 • acaba hangisi akp den daha fazla oy koparacak diye merak edilen orandır.
 • %0.2'dir.
 • babacan'ın partisi son dönem chp oylarından bir kısmını alacaktır.
 • babacan fetö artıklarıyla 1.5 puanı geçemez..davutoğlu hoca daha milli bir ekiple yola çıkmış olsa da sıfırdan parti kurmak yerine saadet partisine katılması bence daha doğru olurdu..1 puan da kısa adama..etti 2.5..

  tanım: saadet partisinin alacağı oyun altında kalacak oranlardır..

  böyle bir senaryoda söz gelimi;

  cumhur ittifakı millet ittifakı ittifaksız
  akp 28-29 chp 26-27 hdp 11-12
  mhp 15-16 iyi parti 9-10
  saadet 1.5
  deva 1.5
  gelecek 1

  şeklinde bir tablo oluşacaktır. bunun cumhurbaşkanlığı seçimlerine yansıması cumhur adayı 43-44, millet adayı 42-43, kürt aday 11-12, diğerleri 0.5-1 şeklinde olacaktır..düğüm ikinci turda çözülecektir.
 • solcu desen vermez, sağcı tayyipten şaşmaz, terörist de vermez. sanırım bu ikisine sadece ailesi verir toplamda 10 oy alırlar. yüzde 0,00000000001 bilmem kaç sikim ediyorsa
 • ikisi toplamda en az yüzde 2-3 oy alırlar, önemli bir bölümünü akp seçmeninden koparsalar bile chp ve iyi parti'nin pek akıllı olmayan sağa yakın seçmeninden de bir kısım oy götürecekleri muhakkak.
 • eski akp'li olan fetullahçılar dışında kimseden oy alamayacaktır.

  akp'den oy koparması iyi olur tabii ama ihmal edilecek kadar düşük bir oy oranı için dün sövdüğüm adamlara bugün domalacak değilim.
 • dyp’den ayrılıp kendi partisini kuran hüsamettin cindoruk kadardır.
 • iyi partiye de aynı yorumlar yapılıyordu büyük mhp chp rüzgarına rağmen yüzde 10 oy aldı.
  şunu iyi tespit etmek lazım sağ seçmen sol seçmenden daha fazla yeniliğe açıktır her zaman. ve daha pragmatisttir. sıkıyı görünce kaçar hemen diğer partiye.olağanüstü seçimlerde kritik kararları sağ seçmen verir hep mesela dsp 22 oyu alırken sağdan oy almıştır. mhp 19 oy alırken ülkücü olmayan seçmen den oy aldı.rp de aynı şekilde 22 alırken dinci kesim dışından oy aldı.ama hep sağdan aldılar.
  şu an ekonomik yönden sıkıntılı bir alt kesim var ve hepsi sağ seçmen .dindar değil tam milliyetçi değil ekmeğinin peşinde. bir de ticaret erbabı kesimden normal regüle edilmiş şartlarda hareket etmeyi seven bağımsız kesim var. bu iki kesimde babacan'ın karşılık bulacağını düşünüyorum.eski anap seçmeni ile liberalleşmiş muhafazakarlar ve de chp ye ödünç gitmiş sağ oylar da domine ederse yüzde atmış sağ oyun yüzde 20 den fazlasını alır. şuan akp mhp 35,chp iyi 30, 10 civarı hdp var . bu dahada düşebilir.kalan 25 ne olur meçhul...
  sol vermez nemacı sağ vermez ama gezen yüzde 25 -30'u unutmayın babacan burada kritik aktör..
 • zaten aynı zihniyette bir parti 18 yıldır var. iki partinin oylarını toplasan baraj altı kalır. halk bu zihniyetten bıktı artık.