şükela:  tümü | bugün
  • chp seçmeni babacan'a değil oy günahını vermeyeceği için gerçekleşmeyecek durumdur.
  • babacan'a oy verecek sol seçmeni net gerizekalıdır.

siyasal islam belası nasıl geldi, temsilcileri kimler, bunları çok iyi bilmek gerekiyor.

sakın ha, sakın.
  • 19 yıl siyasal islam'dan ağzı yanan chp seçmeninin babacan'a oy atabileceğini düşünmek en hafif tabiri ile ahmaklıktır. chp oylarında siyasal islam oy verenleri yoktur. belediye seçimlerinde akp'den kayan chp seçmeni vardır, o da bilinçli, particilik yerine adaya oy vermeyi tercih edenlerdir. ıslak rüyanızı bölmüş gibi oldum ama gerçek bu.
  • vallahi başkan nereden konuşacağını şaşırmış gibisin algı mı yaratıyorsun...

oy'un kimden bölüneceği bariz belli değil mi ? : (
  • chp'nin oylarını bölecekse iktidardaki bu telaş niye acaba?
  • babacan chp'lilerin oylarını değil de alternatifsizlikten chp'ye oy veren sağduyulu seçmenin oylarını alacaktır.
  • yoo akpliler ve mhpliler sürü halinde babacan'a yöneliyor
  • daha hala eski parlamenter sistemle yönetildiğimizi sanan cahiller bizimle aynı oksijeni paylaşıyor ben ona yanıyorum. muhalefetin çapı bu kadar olunca akp'de iktidar keyfini sürmeye devam edecek.

yahu, başkanlık sistemi var artık. seçilmek için %50 + 1 oy lazım. bu sistemde oyların bölünmesi mümkün değildir. ilk turda toplam muhalif oylar akp'den fazla ise seçim 2. tura kalıyor. ikinci turda da malum en çok oyu alan kazanıyor. bu yüzden ne kadar çok muhalefet partisi olursa o kadar iyi. yani babacan chp'nin oylarını bölmüyor aksine chp'nin önünü açıyor.

siz daha bunu bilmeden buraya gelip başlık açıp siyaset konuşuyorsunuz.

(bkz: arkadaşa calculus gönderelim)

ekleme: iyi parti için de aynı şeyleri yazıyordunuz, ama iyi parti sayesinde ankara ve istanbul belediyelerini aldınız hala bık bık konuşuyorsunuz.
  • seçimin ikinci tura kalmasını sağlasa yeter... "gerçek" demokrasi yanlılarının hepsi zaten bir aday arkasında toplanacaklardır o son düzlükte... gerisi fasa fiso.

p.s. : demokrasiden kastım tabii ki "güçlendirilmiş parlamenter sistem"...
  • eski mhp seçmeniyim..2002 yılından 2015 haziran secimlerine kadar genel seçimlerde hep mhp'ye oy verdim. ta ki 2015 hazirana kadar. o tarihte mehmet bahçeli'nin durumunu görüp o günden bu yana oy verdiğim parti chp oldu.

bu saatten sonra chp harici kimseye oy vermem. ne babacan ne de başka biri.

bir türk milliyetcisi olarak yorumum budur.