şükela:  tümü | bugün
 • gunebakan tarlalarinda cocuklugumu unuttugum memleketim.
 • bünyesinde bulunan kışlalar sebebiyle askerlik şehri şeklinde bir görünümü vardır, özellikle haftasonları çarşı iznine çıkan mehmetçikler dolayısıyla. rahat, neşeli takıntısız insanları ve kızları vardır. anadolunun bağrından gelen gençlerin sokaklarda bu kızcaazları pek bi konsantre şekilde süzmeleri sonucu, haftaiçleri dışarsı sözkonusu hanım kızlarımız için daha münasiptir. kışın ciddi soğuklar yaşanır.
 • çocukken spor-toto kuponunda sürekli adını gördüğüm takıma sahip matador yurdu.
 • d.100 karayolu üzerinde ve il merkezine 37 km mesafede bulunan babaeski, 1362 yılında 1. murat zamanında bizanslılar' dan teslim alınmıştır. ismi önceleri baba-i atik iken, fatih sultan mehmet'in ilçeyi ziyaretinden sonra, babaeski ismiyle anılmaya başlandığı rivayet edilmektedir. 1919 yılında yunanlılar tarafından işgal edilen babaeski, 9 kasım 1922 tarihinde kurtarılmış ve 1924 yılında ilçe olmuştur. oldukça düz bir arazide yer alan ve yüzölçümü 65.200 hektar olan ilçe'nin akarsularını ergene ve kolları oluşturmaktadır. toplam ilçe nüfusu 50.525 olup, bu nüfusun 22.489'u ilçe merkezinde, 28.037'si ise belde ve köylerde yaşamaktadır. ilçe'de 31 köy, birisi ilçe merkezi olmak üzere 5 belediye ve toplam 36 yerleşim merkezi bulunmaktadır.

  (bkz: baba i atik)
 • tek yol üzerinde aynı anda hem yayaya hemde araçlara yeşil ışık yakan trafik lambasına sahip festival ilçesi
 • babaeski çarşısındaki sayısal loto bayisinde bütün kuponlar duvara çivi ile tutturulmuş ve hemen üzerlerine "sayısal loto", "on numara", "şans topu" şeklinde kağıt etiketler yapıştırılmıştır. hepsinin ortasında çiviye asılı bir gözlük durmaktadır; tabii üzerinde etiketi le birlikte "okuma gözlüğü"
 • trakyanın en şirin ilçesi.
  liseden bu yana hala görüştüğüm en yakın arkadaş grubumun memleketi.
  kendimi fahri hemşehrisi hissettiğim yerleşim bölgesi.

  babaeskililerin en takdir ettiğim yanlarından biri king oyununa verdikleri değerdir.

  bilmeyen adama asla king öğretilmez.kahvede sıkı bir dörtlüye sinek olması ve izlemesi sağlanır.
  izlerken gördüklerinizden ve ufak ufak sorduğunuz soruların cevaplarından oyunu öğrendiniz öğrendiniz.
  şayet öğrenemezseniz zaten king oynayabilmek için gereken zeka seviyesinde olmadığınıza hükmedilir ve ekstradan kimse size kuralları anlatmaz.pişti, batak vs. ile idare etmek zorunda kalırsınız.
 • (bkz: bolca nine)
 • babaeski diyince aklıma ilk gelen, trakya panayırlarında, festivallerinda kurulan lunaparkta kalecilik yapan efsane "babaeskili uçan manda" dır. tip olarak higuitayla shorunmu arasında olan bu ünlü kaleciye gol atıp uzun marlboro kapmak, uzun süre trakya gençlerinin hayalini süslemiştir.
 • dun itibarıyle, bir dugunde herkesin ** dansözler gibi süper göbecikler atıp hayatımda gördüğüm en hızlı kasap havasını oynayarak ağzımı açık bırakmış yerdir.