şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hikmet temel akarsu nun inkılaptan cikmis oyku kitabi. radikalde ilgili bir yazi vardi, icerik pek cekici gelmedi zira zaten bilenler hikmet temel akarsu'yu kaybedenlerin oykusu kitabindan bilirler. belki de ilgili yaziyi yazanin oguz atay'in tutunamayanlar'a atifvari bir sey yapmasindan dolayi pek sevemedim.

  (bkz: kahrolsun onyargi)
 • baba,kızının gözlerini annesininkine benzetip*,bazen bakıp bakıp ağlıyorsa,aralarındaki iletişim kupkuru,en ufak muhabbet sancılı bir kaç mırıldanmadan ibaret olsa bile,kız hayatının en duygusal dakikalarını bu şekilde babasıyla yaşar.
 • --- spoiler ---
  rock n' roll kültürünün vazgecilmez ogeleri olan netlik,kisalik,sertlik,vuruculuk,duyarlilik,muhalefet ve derinlik adeta "oyku sanati"nin ozelliklerini yansitmak icin yaratilmis oldugundan,hikmet temel akarsu'nun avangard,sert,dobra ve duyarli uslubu oykulerde essiz bir doku uyusmasi yaratiyor.

  cagimizin yakici ve yaralayici insanlik durumlari olan yalnizlik,yabancilasma,depresyon,yadsiyicilik ve karsi durus temalarini yurek burkan bir duygusallik icinde ele alan babalar ve kizlari;tikilerin,cikslerin,miş gibi yapan rocker ozentilerinin,yuppilerin,cosmolarin,kaba saba feministlerin,holiganlarin,kart zamparalarin,sarlatan sanatcilarin,kompleks dolayisiyla yazar gecinen kırolarin,kiz tavlamak icn ressam goruntusu veren maymunlarin,sahte isadamalarinin ve muzik otoritesi kiligina girmis kurnazlarin oykulerinden olusuyor.
  --- spoiler ---
 • kurulan en eski arkadaslık.
 • en mükemmel ikili
 • sevdiğini gösterememeye dayalı* bir ilişkileri olma ihtimali yüksek olan ikili. muhabbetleri çok sınırlı olan, pek fazla konuşacak şey bulamayan ikilidir bunlar genelde. öyle yetiştirilir kızlar, babalarından korkar herşeyi annelerine anlatırlar. babadan izin istersin vermez, anne araya sokulur vs... küçüklükten beri evde işler böyle yürüdüğü için baba-kız ilişkisi pek gelişmez, tabi ki bütün genellemeler yanlıştır, ama hollywood filmlerindeki mükemmel babalar ve kızlarının da pek doğru olduğu söylenemez.
 • babalar ve kızları arasında hiyerarşik fakat sevgi temelli kral, prenses ilişkisi vardır. baba, size prenses diye seslenen, üstelik gerçekten öyle hissettiren, muhtemelen bir daha karşınıza çıkmayacak tek erkektir. ne kadar anneleri araya soksanız da aslında baba olayı çoktan çakmıştır ve ne kadar kızsa da iki damla gözyaşınız karşısında dünyanın en yumuşak adamı olur.
 • karsiliksiz seven biri büyük, digeri kücük iki insan.
  hele ilk cocuguysa mutluluktan ucar baba.
  kizi tipis tipis kosunca yüregi erir.

  ergenlik cagina gelince sorunlar cikabilir.
  cocugun hep cocuk kalmayacagini bilip anlayis göstermek,
  arkadas gibi davranmak gerekir.
  unutmamak lazim, bir zamanlar biz de cocuktuk.
 • her daim, herşey gibi değişen ilişki türüdür baba kız arasındaki ilişki...
  çocukken son derece güzeldir... pıtı pıtı yürüyüp kucağına çıkıp, yanağını öpüp herşeyi isteyebilir kız çocuğu babasından ve baba genelde istenen şeyi yapmak için elinden geleni yapar... büyüdükçe istekler değişir, eğer istenen maddi birşey ise baba yine elinden geleni yapar bir öpücükle ama kız tarafından istenen, kendi hayatını yaşamak ise herşey değişir... baba kızını bırakmamak için herşeyi yapacaktır... genelde bu genellemeye uyan baba kız ilişkilerinde, kızlar sevginin ne kadar bencil ve zarar verebilen bir şey olduğunu öğrenip, mümkün olduğunca farklı bir sevgi tanımı geliştimeye çalışırlar... her baba ve kız ayrı hikayedir, noktaları ve virgülleri birbirine benzeyen...