şükela:  tümü | bugün
748 entry daha
 • tuttuğu takıma yeni transfer edilen yabancı futbolcuya karşı takındıkları inanılmaz ön yargılı tutum.

  evet yıllardır dikkat ederim. bu ön yargı sadece yabancı futbolculara ama. babam sadece türkiye ligini takip eder. avrupa ve dünya futbol bilgisi rıdvan dilmen'den 2 tık aşağıdadır. yani rıdvan'ın güntekin'e chelsea'nin orta sahasında oynayan bi' çocuk var diye bahsettiği frank lampard'ı babam hiç bilmez. messi ve ronaldo'yu bilir tek. (bi' zahmet)

  bir yabancı futbolcuyu ancak türkiye'ye transfer olursa tanır babam. galatasaraylıdır ve yıllardır galatasaray'a gelen her yabancı futbolcuyu itin götüne sokmuştur ön yargısı kırılana kadar. babamı tanımasam ırkçı diyecem kendisine ama o da değil. adı yok bu yaptığının bence. 17 senedir futbolu takip ederim. galatasaray'a kalitelisi, 5 para etmezi, genci, yaşlısı bir sürü yabancı futbolcu gelip gitti bu süre içinde adam hiç şaşmadı. hagi de, taffarel de, muslera da, popescu da, lukunku da, pino da, fleurquin de, sneijder de, drogba da hep aynı muameleyi gördü adamdan. kendilerini ispat edenler, babamın bu ön yargısını da geçmeyi başardı. mesela sneijder ve drogba hala bu testi geçemediler maalesef. evet, dünyanın saygı duyduğu bu iki adam babama göre hala kendilerini ispat etmek zorunda olan insanlar. çünkü yeniler, çünkü yabancılar ve benim babam buralarda yabancıları pek sevmez.

  sneijder hatalı bir pas verir;

  - bunun için mi gelmiş italya'dan bu?

  veya şutu farklı dışarı gider;

  - neden gönderdikleri belli oldu bunu.

  drogba etkisiz başlamıştır maça. daha doğrusu takım etkisizdir ama adam leş gibi oynayan umut bulut'a, emre çolak'a, hakan balta'ya sesini çıkarmaz (gerçi zamanında mustafa sarp'a, barış özbek'e sesi çıkmıyordu adamın). ve der ki;

  - 35 yaşında çin'den gelmiş adam. tek özelliği kafayla top indirmek mi bu adamın hıı?

  ya adam dursana bi' ne olursun. ne yapıyosun sen? iki tane futbolcu için seni karşıma almak istemiyorum ama lütfen kendine gel. sneijder ve drogba sahada sürünse de savunmak geliyor içinden onları babama karşı. ama yok nafile. burak yılmaz bomboş kaleye atamadıktan sonra sessiz kalan adam drogba penaltı kaçırınca;

  - penaltı atmayı da mı bilmiyomuş bu? cık cık cık.

  diye köpürüyor.

  umarım hagi gibi, popescu gibi, taffarel gibi bu iki mükemmel futbolcu da 6 milyar insana kendilerini ispat ettikten sonra bir de babama ispat ederler kendilerini ve bu işkence biter. yoksa galatasaray'ın maç saatlerinde evden gitmek zorunda kalıcam.

  başarılar çocuklar.
1942 entry daha
hesabın var mı? giriş yap