şükela:  tümü | bugün soru sor
  • babalık ; elbette üvey baba anlamında değil. kast edilen şey, baba olmanın gereklerini yerine getirmenin çok kolay olması.
    şöyle bir bakıyorsun, çocuğun her şeyi ile anası ilgileniyor, üstüne ev ile uğraşıyor, yemek yapıyor, çamaşır yıkayıp bulaşık yıkıyor, bir de üstüne analık yapıyor...
    tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de işte çalışıyor...

baba napıyor peki? yemeğini yiyor, yemek sonrası çayını içip tv izliyor... kısacası keyfine bakıyor arada da yalandan agucu agucu diyerekten güya çocukla ilgilenip onu seviyor...
    bir kadının, türk erkeğinden çocuk yapması çok kötü bir şey ya. şurası açık net ; türk erkeğinden koca da olmaz baba da...
  • sokakta gördüğünüz her insan bir babanın evladı, bir baba tarafından yetiştirildi. sırf bu açıdan bile bakarsak babalık yapmak çok zordur. baba olmak (yumurtayı döllemek) ile babalık yapmak karşılaştırılmamalıdır.

kavramların anlamını bilmeden boş konuşmaya benzemez babalık yapmak. başlığın devamında da eğitimsiz ve troll tayfanın buna dikkat etmesini rica ediyorum.

sokağa çıkıp genel insan profilini incelediğimiz zaman, özellikle erkelerin davranış ve durumlarını, türkiye'de babalık (ebeveyn olmak) kavramının bilinmediği aşikar. yani yapabilen çok az. evlat yetiştirebilen baba sayısı %30 yoktur. şimdi ki babaları ise ilerleyen zamanlarda daha iyi değerlendirebiliriz.

sözün özü baba olmak, anne olmak ciddi bir kültür ve eğitim seviyesi gerektirir. çocuk yetiştirmek çok zor bir uğraştır, iyi yetiştirmek daha da zor bir uğraştır.
  • bir anne olarak söylüyorum türkiye’de ne kolay ki baba olmak kolay olsun? anneler fiziksel olarak daha çok yoruluyorlar konu çocukları olunca ama babaları da es geçmemek lazım. bizi mesela annem büyüttü ölünce dedem (anannem olmasına rağmen) kahvaltıdan akşam meyvesine kadar hepsini önümüze koydu.
    bazı babalar daha ilgisiz görülebilir ama onların üzerindeki psikolojik baskıyı tanımlamaya da cümle yetmez.
    gittikçe kötüleşen ülke şartları, çocuğun geleceği, bilumum masrafları, iyi baba olma kaygıları, kötü insanlardan koruma içgüdüsü falan annelerden ayrılan ve daha yoğun yaşadıkları duyguları gözardı etmemek gerek.
    baba olmak kolay değil bu devirde unutmamak gerek.
  • dölünü boşa harcamış arkadaşların bu konulara girmemesini rica ediyorum...

(bkz: boş konuşmak yerine hiç konuşmama tercihi)
  • babasına isyan eden bir yazar diye düşünürken feminist bir yazarın isyanı çıktı. allah başka dert vermesin. şimdi buraya babanın geçim sorumluluklarını sıralardım fakat bir ton cevap yazanla uğraşacağım, kalsın.

t: olmayandır.
  • (bkz: bunu babana bir sor bence)
    aile sadece yemek yapmakla, bebeğin götünü temizlemekle olmuyor. çekirdek aileyi oluşturan her iki aile ferdi de çocuk yetiştirmek için önemli. her ikisininde farklı normları var bu açıdan her iki ferde önemli bir iş yükü düşmekte ve gerekli görevlerini yerine getirmesi bekleniyor.
  • 'ebeveyn olmadan önce üç teorim vardı. şimdi üç çocuğum var, hiç teorim kalmadı.' demiş ünlü bir eğitimci.

çocuğun fiziksel ihtiyaçları anne tarafından karşılanıyor. temel güven duygusunun gelişimi için kesinlikle ilk 2-2,5 yaşa kadar zaten olması gereken bu. babanın anne çocuk arasındaki bağa zarar vermemesi gerekir.

babanın çocukla ilgili işi daha tam olarak başlamıyor buraya kadar. ama tabi bu dönem babanın kıçında pirelerin uçuştuğu dönem de değil. e ne yapıyoruz? kural koyuyoruz. mesela? bulaşık makinesi babaya, çamaşırlar anneye zimmetleniyor. aşkım'larla, canım'larla, tatlı dille gayet güzel yaptırılabiliyor. yemek işi yetenek ister. salata öyle değil bak ama.

kural koymanın en can alıcı noktası şu; eğer kural bir kez bile bozulursa ve bu konuda bir şey yapmazsanız bir daha kural koyamazsınız. çocuk eğitiminde oyuncaklarını toplaması istenen çocuğa, toplamazsa belli bir süre için oyuncaklarını kaldıracağınızı söylersiniz. çocuk onları toplamaz ve siz de sözünüzü yerine getirmezseniz çocuk için bu konuda hiçbir değeriniz kalmaz. 'ya nasıl olsa bir şey yapmaz' olursunuz.

neticede herkese uygun bir iş var evde, önemli olan bunları konuşmak, eşler arası dokunma ağırlıklı iletişim. sürekli aynı şeyleri tekrarlamayın, birbirinizi şaşırtın.
  • hala geleneksel yaklaşımla "babanın evi geçindirdiğini" düşünenler var ya, şaşıyorum.
    artık kadın da en az erkek kadar çalışıyor ve üstüne ek olarak çocukla ve evle de ilgileniyor.

akıllı bir kadın, türk erkeğinden çocuk yapmaz.