şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle babası sağ olanlar için sağlıklı ve uzun ömürler, vefat edenler için ise rahmet dilerim. babam konusunda fikirlerinize ihtiyacım var. önce kendini biraz anlatmalıyım. 13 yaşında anne ve babası rahmetli oldu. aynı yaşta köyünden çıkıp istanbul'a geldi. ..ve halen aynı yerde ikamet etmekte. 40 seneden fazla bir süre özel sektörde çalıştı. didindi. mücadele verdi. 55 yaşında emekli oldu. 15 senedir annemle birlikte 6 ay istanbulda, 6 ay ise köyünde. buraya kadar herşey normal. emekli olduktan sonra kendini tamamen bıraktı. ilk zamanlar günde belli bir süre çarşıya çıktı, yürüyüşünü yaptı, kitap okudu. yıllar geçtikçe kabuğuna çekildi. önce yürüyüşler azaldı. sonra kitabı bıraktı. şimdilerde ise dışarıya da çıkmaz oldu. 10 senesi böyle geçti. ancak.. 2 sene önce herhangi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen unutkanlıklar başladı. baba, gel doktora gidelim dediysek de kabul etmedi. ne ben, ne annem ne de abimin sözünü dinlemedi. ikna edemedik. benim birşeyim yok dedi kesti attı. geçen sene ise hastalığı tamamen nüksetti ve 5 dakika önce yaptığı şeyi unutur hale geldi. alzheimer olmasından şüpheleniyorduk. geçen sene oturdum karşısına dobra dobra herşeyini yüzüne söyledim. eğer inat edip doktora gitmezsek seneye daha da kötü olacağını söyledim. yarım saat dil döktüm, yalvardım. sonunda ikna oldu. 2017'nin ekim ayında doktora gittik. nörolog muayene etti ve beyin mr'ı istedi. tahmin ettiğim gibi mr'da duramadı. bağıra çağıra makineden çıktı. ertesi gün doktor, mr olmadan kesin teşhis koyamayacağını ancak tahminince demans (bunama) olduğunu söyledi. hiçbir ilaç yazmadı. yürüyüş yapsın, kitap okusun dedi. malumunuz üzere yapmadı. üzerine durdukça kızdı, bağırdı, çağırdı. geçen hafta annemle köye geldi. yanlarına ziyarete gittim. 1 gün boyunca takip ettim. sabahtan akşama kadar salondaki koltukta boş boş oturup, uyukluyor. artık televizyon bile izlemiyor. gündüz uyuduğundan, gece uyumuyor. bir de akşam olunca boğuluyorum dedi. sanırım ölümden korkuyor. (bu benim tahminim) yaşı şu an 69. 66-67 yaşına kadar hiçbir şeyi olmayan adam, 2 senede 180 derece akli yönden düşmüş durumda. sizden ricam, bu adamın bir şeylerle meşgul mutlu olması lazım. böyle evde uğraşıp, mutlu olabileceği ne tavsiye edersiniz ? ya da böyle bir vaka başına gelen bilen var mı ? ne yapmalıyım ?