• kesinlikle hoş ve farklı bir kitap. bir sultan'ın * ağzından saray, harem ve padişahın hayatını okumak kesinlikle etkileyici. bilinmeyen pek çok detay insanı şaşırtıyor. abdülhamid'in devrilmesi * sırasında ve sonrasında yaşananları öğrenmek ve hanedanın sürgündeki hayatını okumak ilginç.

saray'daki ve harem'deki karışık ve inanılmaz düzeni okurken son günlerde meşhur olan g.kore dizilerinden onlarca kat daha iyi pek çok diziye kaynak olabileceği hissine kapılıyorsunuz. her şehzadenin bir cüceye sahip olduğu, şehzade ve sultan'lara 'arslanım' şeklinde hitap edilmesinin bir saray geleneği olduğunu, abdülhamit'in en sevdiği yiyeceklerden birinin omlet ve rafadan yumurta olduğunu okumak en basit tarifle farklı. okunası bir kitap.
  • ii. abdilhamid'in kızı ayşe osmanoğlu'nun (ayşe sultan) yayınladığı hatırat. ilk baskısı 1960'ta yapılmış, şu an selis yayınlarından bulunabiliyor sanırım. ben başka bir yayınevinden çıkan baskısını okuyup hayli etkilenmiştim. dönemin en önemli hükümdarlarından birini ilk ağızdan ve kuvvetli bir kalemden okumak ilginç. bilhassa her gün piyasaya başka bir zevzek biyografi/anı çalışması çıkarken adına henüz entry girilmemiş bu eser ilaç gibi gelir bünyeye. yakın tarihle veya abdilhamit dönemiyle ilgili okuma yapanların atlamaması gereken ciddi ve adamı lüzumsuz zorlamayan bir kitap.

kitabın internetten bulduğum tanıtım yazısından da vereyim tam olsun bari:

"kavimlerin ömründe bir an sayılacak zamanda, rejiminden lisanına, kıyafetinden inançlarına kadar değişen bir ülkede tarih yazmak kolay değildir. çünkü, telaşlı ve genellikle yönlenmiş kalemler, tarih mozayiğinin çoğu parçasını yanlış yerlere koyarlar. tahrif edilmiş tarih ise, sadece masal'dır.

1960'daki ilk baskısı hızla tükenen bu hatırat tarih yazacakların istifadesine birinci ağızdan sunulmuş belgelerdir. rivayet veya dedikodu değildir. cumhuriyet türkiyesi'nde başvekillik yapmış bir başka birinci ağız olan fethi okyar,1978'de neşredilen hatıratıyla ayşe osmanoğlu'nu tasdikle kalmamış, elinizdeki kitabın tekrar tekrar basılmasını zaruri kılmıştır."
hesabın var mı? giriş yap