şükela:  tümü | bugün
 • babam ve oğlum filminin listeye 79. sıradan girmesi türk filmlerinin imdb tarihindeki bugüne kadarki en büyük başarısı. imdb'nin bu listeyi neye göre hazırladığının ayrıntıları ise filmloverss internet sitesinde şu şekilde izah edilmekte:

  "öncelikle belirtmek gerekiyor ki, babam ve oğlum’un bu listenin 79. sırasında yer alması ülke sinemamızın tanıtımı için kısmen önemli olsa da, hem saygınlığı hem de tutarlılığı olmayan bu liste çok büyük bir anlam taşımıyor. bu sebeple, bayrakları asacağımız bir durum söz konusu değil. yine de babam ve oğlum’un bu listeye nasıl girdiğini açıklamak amacıyla sıkça sorulan sorulardan yola çıkarak ımdb’nin bu listeyi hazırlarken kullandığı algoritmayı anlatarak başlayalım;

  çok daha yüksek puanlı filmler olmasına rağmen nasıl oluyor da daha düşük puanlı filmler top 250’de yer alıyor?
  biz dağ 2 filmini çok beğendik hemen ımdb’ye koştuk 10/10 yaptık neden top 250’de yok; dış mihraklar bizim birinci olmamızı istemiyor mu?
  ımdb, top 250’de yer alan filmlerin belirlenmesi için uzun süre önce geliştirdiği bir formülü kullanıyor. bu formül ile hem 25.000’den daha az oy alan filmlerin listeye girmesini engelliyor hem de ortalama puanın yüksek olmasının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

  ımdb’nin kullandığı formül ise şu şekilde; (wr) = (v ÷ (v+m)) × r + (m ÷ (v+m)) × c

  r = average for the movie = rating / puan
  v = number of votes for the movie = votes / oy sayısı
  m = minimum votes required to be listed in the top 250 (currently 25000) / en az 25.000 oy kullanılmış olma zorunluluğu
  c = the mean vote across the whole report (currently 7.0) / ortalama oy
  wr = weighted rating
  yukarıda bahsettiğimiz formülden de anlaşılacağı üzere babam ve oğlum’un bu seçkiye girmiş olması gerekli kriterleri sağlamasıyla oluşuyor; tıpkı listede yer alan bir diğer türk filmi eşkiya’da olduğu gibi. ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta, babam ve oğlum’un şu an için aldığı oy sayısı (36.000) listede yer almak için yeterli olsa da önümüzdeki dönemler için yerinin sağlamlaştığı anlamı taşımıyor. örnek verecek olursak, babam ve oğlum ile aynı puanı paylaşan filmlerden taxi driver 520.000 oya, amelie ise 547.000 oya sahip. hatta şu an için listede yer alan filmler arasında udaan isimli hint filmi dışında (30.727 oy) babam ve oğlum ile eşkiya’dan daha az kullanıcı oyuna sahip film yer almıyor. ımdb’nin bu konuda, kullanıcı sayısının her geçen gün artıyor olması sebebiyle formüllerinde kullandıkları en düşük oy oranını değiştirmeyi planladıkları ise gelen haberler arasında."