• genellikle ilkokul yıllarında öğretmenlerin öğrencileri tanımak için tüm sınıfın önünde sorduğu bir dizi sorudan biri.
  • (bkz: babam askerde)
  • ogrencileri tanimak icin ogretmenlerin sordugu bir sorudur fakat insanoglunun maddi guce verdigi onemi ve maddi guce dayanarak yaptigi siniflamalari da inanilmaz bir sekilde gostermektedir. hic bir ogretmen gidip de "babanla hic baliga ciktin mi" ya da "baban sana en son ne zaman hediye aldi" demez(ki bu sorunun cevabinin dogumgunumde olmasi olaya daha trajik bir boyut katabilir). babam fabrikator diyen biri ogretmenin gozunde otomatikman yukselerek "zengin,akilli, iyi aile cocugu vb." seklinde damgalanacak "babam kapici" diyen bir cocuk ise "aptal,fakir,pis ve terbiyesiz vb." seklinde damgalanacaktir. bu irkcilik kadar agir ve yanlistir. ayni zamanda cocuklarin psikolojileri uzerinde de ciddi hasarlara yol acabilir sinifin ortasinda kalkip babam fabrikator veya babam kapici demek ve diger cocuklarin donup bakmasi, gulmesi veya sasirmasi.
  • - erdener, soyle bakayim baban ne is yapiyor?
    - babani skiim...

(orjinali:
    - erdener beni babamdan ne zaman isteyeceksin?
    - babani skiim...)*
  • -baban ne iş yapıyor mert?
    --komşumuz hülya teyzeyi sikiyor, hülya teyze de babama para veriyor.
    -tısss....
  • "babam öldü" yanıtı verilmesi gereken soru.
  • cevabindan tatmin olunmadigi vakit "peki annen ne is yapiyor?" diye sorulabilecek , sorulan cocugun statusunu (!) ogrenmek icin cabalayan birilerinin sordugu sorudur. bu kisiler asla cocuga "peki sence sen ileride ne is yapacaksin" demezler. oysa belki o cocuk bir cevher?! di mi ama?
  • -baban ne is yapiyor?
    -bu soruyu soranlari skiyor.
    veya
    -baban ne is yapiyor?
    -sus ve yalamaya devam et.
  • ömerçip filminde günümüzün en güzel alternatiflerini gördüğümüz soru.
    anaokulu sınıfında öğretmen sınıftakilere tek tek sorar, baban ne iş yapıyor?
    -benim babam mafya
    -benim babam polis
    -benim babam kaçakçı
    -benim babam otopark mafyası
    -benim babam katil
    -benim babam mit ajanı
    -benim babam uyuşturucu satıcısı
    daha gider bu...
    ayrıca bir de ne is olsa yaparim insanlari vardır.
    o ayrı.
hesabın var mı? giriş yap