şükela:  tümü | bugün
  • atatürk üniversitesi rektörü ömer çomaklı tarafında erzurum'daki bir ilkokulda gerçekleşen hadise. koskoca rektörlerin artık nelerle uğraştığını gösteren bu traji-komik haberin tam içeriği ise şöyle:

atatürk üniversitesi rektörü prof. dr. ömer çomaklı, öğretmenler günü nedeniyle gittiği yarımca ilkokulu'nda, bir öğrencinin adının fethullah olduğunu öğrenince, "babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.
    atatürk üniversitesi rektörü prof. dr. ömer çomaklı, bugün merkez aziziye ilçesine bağlı yarımca ilkokulu'nu ziyaret etti. birleştirilmiş 5 sınıflı okulun tek öğretmeni mesut dövenci'nin öğretmenler gününü kutladı.
    atatürk üniversitesinden mezun olan öğretmen dövenci'yi görev yaptığı okulda ziyaret etmekten mutlu olduğunu belirten prof. dr. çomaklı, "tüm öğretmenlerin öğretmenler günün kutluyorum. biz örnek bir okul seçtik. bizden mezun olan mesut beyin okulunu ziyaret ettik. çok mutlu olduk. çocuklarımızla beraber olduk. hocamız burada çok ciddi bir efor sarfediyor. burada birleştirilmiş sınıflardaki tüm öğrencilere eğitim veriyor. bu okulu biz kardeş okul olarak seçtik. bundan sonra okulumuza her türlü yardımı yapacağız" diye konuştu.
    rektör prof. dr. çomaklı daha sonra okulda bulunan 14 öğrenciye kırtasiye yardımı yaptı. öğrencilerin adlarını soran ve sohbet eden prof. dr. çomaklı, üçüncü sınıf öğrencisi fethullah karadağ'ın adına ise itiraz etti. rektör çomaklı öğrenciye "babana söyle, ismi hemen değiştirsin. isim güzel ama onunla anılıyor ya şimdi" dedi.
  • işsiz rektördür. böyle tiplere tartı vermek lazım ki oyalansınlar.
  • bir cocugun psikolojisinin icine nasil edilir, nasil kendi sorumlulugunda olmayan bir seyle yargilanir; insanlarin icinde nasil kucuk dusurulur ve caresiz birakilir gostermis sozde rektordur.. ulkenin egitimi ogretimi kimlerin elinde tekrar tekrar gosteren olaylardan yalnizca biridir...
    ismini degistir kirtasiye yardimini oyle al demedigine sasirdigim; hatta gunumuz turkiyesinde ismine ragmen cocuga kirtasiye yardimi yaptigi icin hakkinda terore yardim sorusturmasi acilabilecek rektordur..
  • tüm abdullah'lar isim mi değiştirecek şimdi. (öcalan)

ömer bey de soyadını değiştirsin. çomarlı gibi algılanıyor.
  • üzerine vazife olmayan bir işe son derece yanlış ve yersiz bir şekilde kalkışmış.

bununla birlikte evet bence de çocuğun ismini değişsinler. bu ülkede ismi yüzünden çocuğa fetöcü muamelesi yapacak, işe almayacak, ortamlardan dışlayacak, hatta sırf ismi yüzünden kızını bile vermeyecek gerizekalı çok. fethullah ismi yaygın bir isim de değil zira, ahmet mehmet olsa sorun yok ama artık bu ülkede fethullah deyince akla gelen tek kişi var. sosyal anlamda bunun sıkıntısını yaşamasın çocuk, başı ağrımasın.
  • rezalet gibi rezalettir.

adam koskoca profesör, rektör, uğraştığı şeye bak. hoş, baştaki milletin cebine göz dikip yok "dolar bozun", yok "onu yapmayın bunu yapın" derse, altındakiler de ahalinin ismine de karışır, giydiği donun rengine de.
  • her şeyi bilen bir ekolden gelmektedir. böyle bilgili adamlardan faydalanmak lazım:

hocam çocuğu hep sağa yatırıyorum caiz midir?
  • "benim gibi bir embesili bu mevkilere getirmiş olan başmuhtarımızı nasıl yalasam" diye düşünüp, anca bunu bulabilmiş kişi.

kızmayın o kadar. ne yapsın kelli felli adam, hüloooğğğ diye mi bağırsın?
  • küçücük çocuğun yaşadığı travma senin makamından daha değerli. haddini bil de konuş. sabah sabah sinirlendim amk.

ben kendimden hatırlıyorum. müfettiş geldiğinde sınıfa, yaşadığım şehrin kurtuluş yılını sorduğunda bilemeyip ter içinde kalmış, tüm sınıf önünde 'koskoca' müfettişin sorusunu cevaplayamamıştım, yerin dibinde hissetmiştim. -ki aradan belki 14-15 yıl geçti, minik benin ilkokuldan hatırladığı nadir 3-5 olaydan biri bu.
  • (bkz: cahil rektör)