şükela:  tümü | bugün
 • lacan' *ın gelişim aşamalarında çocuğun gerçek hayatla karşılaşmasını sağlayan ve annenin sadece kendine ait olmadığını öğrendiği fenomen
  lacan’ın yasaklayan/hadım eden bir babanın sembolik varlığı olarak da tanımlanabilirse de;
  "insan yavrusu, bu simgeyi kullanmakla kendini ötekinden ayırma imkanı edinir. iste, bu noktada simgesel düzenin başlıca yasasını babanın adı olarak ortaya çıkar. baba, burada simgesel olarak fallus’a sahip olan yetkeyi temsil eder. fallus, cinsel organ anlamında değil simgesel yasanın yetkesini temsil etme anamındadır.fallus’a sahip olan babanın adı’dır ve çocuk bu adı tanıyarak kültürün ve dilin dünyasına girer ve özne olarak o dünyaya tabi olur. açıktır ki hadım edilme korkusu denilen süreçte aynı şekilde simgesel bir süreçtir."

  (bkz: le nom du père) , le non du père
  (bkz: oedipus karmasasi)
  (bkz: jacques lacan)
 • bankaların call centerları vb. soruyor bunu güvenlik sorusu niyetine:
  - babanızın adı?
  baban hayattaysa biraz da hayırsız bir evlatsan işe yarıyor bak bu soru. "yardımcı olabileceğim farklı bir konu var mı?" diyen ılık sese "yok" deyip babanı arıyor, hal hatır soruyorsun. seviniyor adam, nerdesin lan kerata falan diyor.

  babanı kaybetmişsen, sen kredi kartı zımbırtısı, binbir problem için aramışsın call center'ı, rahmetli baban yok ki aklında, hemen çıkmıyor cevap ağzından,

  çıktığında da öldü demek geliyor içinden ama elalemin senin babanın varlığıyla bir ilişkisi yok ki, onun umurunda değil, o sadece ismi merak ediyor.

  neyse geçmen lazım güvenlik sorusunu, söylüyorsun işte, yine "yardımcı olabileceğim farklı bir konu var mı?" diyor o ses sonunda:
  - var; babamı istiyorum
  deyip elbette cevap beklemeden kapatıyorsun; varsa bir duble rakı koyuyorsun kendine sonra. borç morç da gelmiyor aklına.
 • (bkz: nom au pere)
 • şu vidyoda (https://www.youtube.com/watch?v=6aph6gwi6u8 (01:00) neşet ertaş'ı gören yaşlı amca başlıyor bozlak çığırmaya ve sonra boynuna sarılarak "beni bak beni, ben babayın türküsünü çığırdım mıydı eyle..." derken neşet adamın sözünü kesip "babamı hatırlatma bana, hatırlatma, şimdi hatırlatma babamı bana, şimdi hatırlatma, babamın yerine elinden öptüm seni" diyor. allahsız lacan, al bunu da açıkla "babanın adı"yla, le nom du père'le.

  https://www.youtube.com/watch?v=zpptelez-te