• çok zorlu ve sıkıntılı bir süreçtir, yeri gelir kıymetliniz olan annenize küfür edilir, (bkz: babanın evlada ananı sikerim demesi) hakarete uğrarsınız ama sabırlı olup; babaya atarlanıp vazgeçmezseniz iyi bir şoför olmanız işten bile değildir. ve maalesef genelde arabanın yıkatılmasıyla son bulunur. 10-15 dakika direksiyona oturursun, sonrasında baba eline geçen fırsatı kaçırmaz; "hadi bakalım o kadar araba sürdün, bi içini dışını güzelce yıka bakalım." diyerek 3-4 saat arabayı yıkatır size.

- aferim oğlum! (aferim derse anla ki taşşak geçiyor.)
    - ne oldu ne yaptım gene?
    - 40 yıllık şoförüm, o çukuru öyle ortalayamam. anasını siktin siktin amortisörlerin.

- yavaaaaaş, araba geliyor.
    - tamam baba sakin ol.
    - yavaaaaş yavaaaaş. (karşıdan gelen araç vurayazar) bas lan bas oğlum şu siktiğim frenine, o ayakların topa vurmaktan başka işe yarasın.

- önündeki arabaya o kadar yanaşma demedim mi oğlum ben sana?
    - dedin de baba o kadar yakın değiliz sanki.
    - ulan az daha yaklaşsan arabayı sikeceksin. hala yakın değiliz diyorsun. çek sağa, çek...

- 3'e atıyım mı baba?
    - sebep?
    - motor bağırıyor sanki?
    - doğru bağırıyor ama vites değiştirmen için değil; alın bu maldan direksiyonu diyor. isyan ediyor, böyle zulüm görmedim diyor.
  • ilk dersler... çukurdan biraz hızlı geçişimden sonra:

"ooh, sik anasını evladım arabanın sik, babanın malı ne de olsa."
  • baba- kacla gidiyorsun?
    murdurungulu- 47
    b-cek arabayi saga!
    m- aa ama n'iye?
    b- cek dedim!
    araba saga cekilir. babaya bakilir.
    b-<caps>ulan bilgisayar mi bu? 47 diye hiz olur mu? ya 50 ile gidiyorsundur ya 40'la !</caps> hadi devam et...
    bir sure sonra
    b- kacla gidiyorsun?
    m- 64...*
  • electro: 4'e atayım mı?
    babam: 3 ağzınamı sıçtı ki 4'e atıyorsun.
  • tüm acısını babaya bilgisayar öğretmek raundunda çıkartabileceğiniz eylem.
    (bkz: gün olur devran döner)
  • babayla aradaki genetik alış verişin kendini en açık biçimde ortaya koyduğu anlardandır:

(şimdiki zaman, kardeşe direksiyon dersi işkencesi, volume 1)

days: hay mınıskiym ayağını yavaş çek şu debriyajdan sktin attın dişlileri dur yavaş sksok vesaire vesaire
    kardeş days**: tamam abi yaa daha nasıl çekiym ya yeni öğreniyoz işte ya küfretmesene yaa

(flashback, 13-14 sene öncesi, görüntüyü siyah beyaz yapalım ki seyircinin kafası karışmasın uğurcuğum)

baba days: hay mınıskiym ayağını yavaş çek şu debriyajdan sktin attın dişlileri dur yavaş sksok vesaire vesaire
    days: tamam baba yaa daha nasıl çekiym ya yeni öğreniyoz işte ya küfretmesene yaa

(tekrar şimdiki zaman, direksiyon dersi sahnesine geri dönelim renkler de yerine gelsin uğurcum)

kardeş days: yaa abi şimdi önce bire takıyorduk di mi sonra debriyajdan...
    days: babamı özledim lan
    kardeş days: ha?!
  • baba çocuk ilişkilerini, özellikle baba-kız ilişkilerini değiştirebilecek bir deneyimdir. iki taraf da birbirini yeniden tanır. tanıdığım çoğu baba kızına araba öğretme konusunda bir çekimserlik gösterir, topu taca atmaya çalışır, ileri bir tarihe erteleme yolunu seçer.

- elifcim şimdi istanbulda araba kullanmanın iki tane önemli kuralı var. sakin ve soğukkanlıolacaksın. tamam mı yavrum?
    - tamam baba
    - afferin. peki, bugünlük bu kadar, sakin olmayı öğrendiğinde devam ederiz.
    - !

öğrenme sürecinde baba asıl amaç olan "öğretme/öğrenme"yi es geçip domestic konulara, anlaşmazlıklara dalabilir, alakasız yerlerden belden aşağı vuruşlar yapabilir.

- tamam el frenini çek şimdi
    - çekiim mi?
    - yok indir pardon
    - indiremiyorum baba
    - nası indiremiyorsun elif?
    - indiremiyorum, inmiyo ay
    - kızım evladım, iki elle indir. bak daha bunu indiremiyorsun, çok güçsüz düştün, hiç yemek yemiyorsun. insan ev yemeği yemeli arada, eskiden ne güzel ailecek yerdik hep, sen hep dışarda yiyorsun, yüzünü gördüğümüz mü var.? ne yemek ne uyku, işte böyle indiremezsin el frenini. hem sen dün gece kaçta geldin?
    - ...

deneyim sürecinde kız çocuğu yılların kahramanı, dünyanın en soğukkanlı adamı, en işbitirici en bi süper kimsesi olan babasının söz konusu kızının araba kullanması olunca dünyanın en panik ve en şaşkın adamına dönüşebileceğini görür.

- evet şimdi sinyal ver.
    - sağa mı sola mı babam?
    - (elle solu göstererek) sağa.
    - ?! hani sağ?
    - kızım kaç sağ var? (inatla hala solu göstererek) sağa işte bu sağ sağ sağ yapp diyoru... (ufuktan gelen arabayı görüp) allah dur dur yapma yapmaaa sağ yapma
    - ay baba bağırma rica ederim ya
    - dur dur dur yavaşla debriyaj fren debriyaj fren debriyaj fren (otomatiğe bağlamış şekilde 212124334 defa tekrarlar)
    - ahahaha güldürme baba kaza yapıcam
    - hah dur böyle tamam bak, sakin ol şimdi. panik yapmıycaksın trafikte. bak panik yaptın dönemedin sağa. su iç biraz sakinleş.
    - ...

profesyonellikten uzak olunmasından kelli, diyaloglar daha bir kırıcı olur. onun bunun ağzından çıkınca koymayan laflar, babadan duyulunca insana "ah be baba görceksin bak, rampaların ustası olcam ileride, yaşatıcam seni bu istanbul trafiğinde" yemini ettirir.

- elifcim vites değiştirirken napıyoruz?
    - debriyaja basıyoruz baba
    - evet biz öyle yapıyoruz da sen napıyorsun ben onu merak ediyorum. o açıdan sordum.
    - ...
    - hehe
    - komik mi?
    - sağdan... hehe

bir de hiçbir direksiyon hocasından duyulamayacak kadar karamsar yorumlar duyulur babadan. dost acı söylerin bir üst level'ını yaşar yavrucak

- direksiyon sınavı ne zaman?
    - bu cumartesi baba
    - hm... ondan sonraki ne zaman peki?
  • tansiyonun hiç düşmediği mükemmel bir gerilim filmi...
  • şeker gibi babanın ne derece tatsızlaşabileceğini gözler önüne serer.

-dur.dur.dur.durdururur!!! (bir saniye içinde söylüyo bunu mamımımamımımaykrofon şov gibi)
    *vyiik*
    -dursana ulan! dur diyoruz! dur dediğimde dur. dur diyorum hala gidiyorsun! trafikte olsak vurduydun öndekine.
    +sevgili babacığım (ağırdan alırım babama, adam gerilmiş zaten, ok gibi fırlatır valla arabadan) arabanın frenine aniden asılmamaya çalışıyorum ki güzide tekerleklerimiz hasarlanmasın, arabamız kaymasın. seni çok seviyorum çantamda otlu peynir ko...
    -çok biliyorsan ben ineyim sen kullan oğlum? ben ineyim sen kullan? he? çok biliyosun madem?
    +yok babacım ne ala...
    -dur dediğimde dur.

bir de yol kenarındaki köpeklere çok söver babam ben araba kullanırken (ibrahim sadri şiiri girişi gibi oldu). köpeklerin arabayı kovalaması gerekmez. orada bulunmaları bile küfür yemeleri için yeterli. zaten arabayı kovalayanları camdan kafasını çıkarıp ısırıyo.

-köpeğe dikkat et. dikkat et amına kodumun hayvanına. bak nası bakıyo göt. amına koduğum çekilmiyo da kenara. ez piçi! ez ez ipneyi mınakodumuna ez!
    +babacığım hayvan uyuyor kaldırımda.
    -mnısktiğimin hayvanı ya...

canım ya bişey olacak diye nasıl geriliyor. normalde sineği bile incitmez bu adam. ama arılara çok kötü şeyler yaptığını gördüm. bir de kedilere. yok lan sineklere de çok kötü şeyler yapıyordu. ama çok iyi adamdır.
  • - şurda bir çukur daha var ona da gir unutmadan!
hesabın var mı? giriş yap