şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
  • babanın tembelliği ve üşengeçliği dolayısıyla önceleri sadece fırın tavuk-pilav olarak bilinen bu yemekler, annenin evden uzak kalma süresinin uzamasıyla beraber, sürekli tavuk yemekten gıdaklamaya başlamak üzere olan ev halkının isyanıyla birlikte yerini kebaplara, dolmalara, daha önce hiç yenmemiş farklı ve muhteşem yemeklere bırakır. böylece babanın pırasadan nefret eden ev arkadaşına nasıl olup da pırasayı sevdirebildiği anlaşılır.
    bir de babanın mengenli olması durumu vardır ki, o apayrı bir mevzudur.
  • eğer baba yengeç veya boğa burcu ise en az anne kadar süper yemek yapar, diğerlerinin yemeğini hayatta yemem.
  • genelde eşlerimizin yemeklerinden aşağı kalmayan lezzette yemeklerdir. en iyi aşçılar erkektir lafının hakkını veririz, ama çeşidimiz azdır, o başka mesele *
  • kuvvetle muhtemel annenin önceden pişirdiği yemeği buzdolabından ocağa taşımakla başlayan süreçtir.
  • sabah-öğle-akşam farketmeksizin menemen.
    eğer hamaratlığı üzerindeyse ve evde mantar varsa; mantarların üzerine tereyağ-kaşar koyup fırına verir. bu pratik ve leziz yemek nedeniyle babaya tapılmaya devam edilir.
  • annenin daha önce hazırlamış ve buzluğa koymuş olduğu köftelerin yanına yapılan patates kızartması ve makarnadan ibaret bir menüdür genelde.. biraz daha becerikli olanları makarnanın üzerine güzel bir sos yapabilirler. o da olmadı en basit ve çabuk menemen yaparak durumu kurtarabilirler. en son alternatif ise, buzdolabının üzerinde sıralanmış pizzacı ve kebapcı magnetlerinin üzerindeki numarayı arayaraktan sipariş vermektir. anne eve döndüğünde: "kızımın canı pizza yemek istedi napalım, kıramazdık ya" şeklinde bir bahanesi de mevcuttur. aslında bu yöntem mutfağın ve ev aletlerinin temizlik ve bozulma durumuna karşı, annelerin de tercih ettiği bir yöntemdir kimi zaman.
46 entry daha